zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › (Nie)śmiertelnie poważnie

(Nie)śmiertelnie poważnie

Agnieszka Taborska po raz kolejny zabiera nas w świat surrealistycznych niedomówień i inspiracji. Tym razem spodoba się wszystkim, którzy z przymrużeniem oka patrzą na spirytystyczną falę dziewiętnastowieczną i chętnie bawią się w szarady kulturalno-literackie.

.html
"Niedokończone życie Phoebe Hicks", Agnieszka Taborska / wyd. Słowo, Obraz, Terytoria

"Niedokończone życie Phoebe Hicks" to apokryficzny kolaż sklejony ze strzępków życia postaci, która mogłaby istnieć naprawdę. Taborska składa go z luźnych elementów i brakujących klocków w układankę pełną dziur, które możemy sami sobie dopowiedzieć. Jej bohaterka to być może jedyne autentycznie medium (choć niestety wymyślone), łączące świat żywych ze światem tych co odeszli, ale niezbyt daleko. Jej życie upływa wśród seansów spirytystycznych w miasteczku Providence w Nowej Anglii.

Miasteczko to jest podobne do wielu innych, z tym wyjątkiem, że każda rodzina ma w nim kogoś kto niestety trafił do zakładu dla psychicznie chorych, po ulicach snują się płatające figle zjawy, a mieszkańcy z nudów organizują sobie czas wśród seansów spirytystycznych.

Phoebe nie różniłaby się niczym od innych mieszkanek Providence, może z wyjątkiem tego, że jest na tyle zamożna, żeby nie wychodzić za mąż, gdyby nie wścibski paparazzi, który sfotografował ją podczas zatrucia placuszkiem z małży. Wydarzenie to było kluczowe w jej życiu, ponieważ fotograf zrobił zdjęcie oparu wypływającego z jej ust, po czym po mieście rozeszła się wieść, że Hicks wytwarza ektoplazmę.

Z seansu na seans Phoebe staje się coraz bardziej ekscentryczna lub może raczej to jej obraz nabiera barw. Przychodzą do niej nie tylko zjawy z przeszłości, ale także z przyszłości (np. Houdini, Freud), postaci z książek, a także części ciała np. nos lub ząb.

Sklejany przez Taborską kolaż opowieści dopełniają kolaże zdjęć Seleny Kimball. Przeplatają się na nich fragmenty postaci z życia Phoebe, można też poszukać na nich samego medium. Wszystko to daje poczucie dość osobliwej realności. Apokryficzna opowieść nabiera życia i niczym duchy wywoływane przez Phoebe materializuje ją samą.

Miasteczko Providence ożywa, zdzierając zasłonę miedzy światami, wprowadzając nowoprzybyłego za pośrednictwem książki gościa w tajemnice życia i śmierci, które niekoniecznie muszą być śmiertelnie poważne.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo ciekawią mnie seanse Phoebe, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę.

  • Seanse spirytystyczne nie sa tym co moze zachecic mnie do lektury.Chyba,ze historie opowida ktos pokroju Stephena Kinga.Nie przypuszczam,abym siegnal po ksiazke autorstwa Agnieszki Taborskiej

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi