zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrArtykuły › 2012 okiem redakcji: Teatr

2012 okiem redakcji: Teatr

W czwartej odsłonie podsumowania piszemy o spektaklach mijającego roku.


 

Łukasz Badula: Teatr zdecentralizowany

 

.html
 Korzeniec/fot. Maciej Stobierski - boskakomedia.pl

Centrum nie istnieje. Nie ma teatrów ważnych i ważniejszych. Kiedyś puls dramaturgii wyznaczały premiery dużych, metropolijnych placówek, ściągające publiczność z całego kraju. Dzisiaj rewelacje sezonu są często produkcją teatrów ościennych, które ze swoją autorską wizją robią furorę na gościnnych występach. Ba, stanowią wyznacznik nowatorskich rozwiązań.

W tym roku doszło do symbolicznej zmiany warty w krakowskim Teatrze Starym. Symbolicznej nie tyle ze względu na osobę nowego dyrektora Jana Klaty, co jego asystenta. Sebastian Majewski odpowiada bowiem za niezwykłą transformację wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Dzięki jego kuratorskiemu programowi, Wałbrzych stał się przystanią kontrowersyjnych projektów; obrazoburczych satyr duetu Demirski- Strzępka czy... "Gwiezdnych wojen" Garbaczewskiego. Teraz Majewski pomaga Klacie zmieniać oblicze jednej z najbardziej zasłużonych w polskiej historii scen.

To, że polski teatr "dzieje się" poza Warszawką i Krakówkiem, wiadomo nie tylko dzięki służbowym awansom. Miarą znaczenia pomniejszych placówek są rzecz jasna wartościowe spektakle. Do miana zaskoczenia roku pretenduje "Korzeniec" sosnowieckiego Teatru Zagłębia. To błyskotliwa adaptacja powieści Zbigniewa Białasa, skierowana do szerokiego widza, choć skupiona na regionalnej specyfice. Remigiusz Brzyk za sprawą quasi-kryminalnej historyjki, mitologizuje górnośląską historię. Pokazuje również, jak robić teatr o bliskim otoczeniu, nie popadając w demagogię i naskórkowy realizm, jak kompleksy przekuć w atuty, a także jak z lokalnej tożsamości wykreować mikrokosmos dziejów.

"Korzeniec" na polu inscenizacyjnym miał tego roku sporą konkurencję. Michał Borczuch przeniósł "Królową Śniegu" do... ujeżdżalni koni w Książu, operując pustą przestrzenią i adaptując znaną baśń w chwilami brutalny sposób. Poza teatrem rozegrał finał swojej sztuki również wspomniany duet Demirski- Strzępka. "O dobru" okazało się jednak bardziej elegijne niż poprzednie produkcje rozchwytywanego tandemu. Wałbrzyscy prowokatorzy bez wątpienia szukają dla siebie nowych środków wyrazu, już niekoniecznie związanych z brechtowską agitką. Niekonwencjonalne pomysły cechowały również realizacje gdańskiego Teatru Wybrzeże, który wystawił m.in. inscenizację na motywach... czeskiego serialu "Arabela".

Miano dramaturga roku należy się (po raz który?) Szekspirowi. Twórca "Hamleta" patronował wielu głośnym inscenizacjom ostatnich miesięcy. We współpracy z drezdeńskim Staatsschauspiel, Jan Klata zrealizował we Wrocławiu "Tytusa Andronikusa". Z mieszaną obsadą i na dwa języki. Maja Kleczewska na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wystawiła z kolei "Burzę", korzystając z kontrowersyjnej metody ustawień Hellingera. Wreszcie, po Szekspira sięgnął Krzysztof Warlikowski. Ponad pięciogodzinne "Opowieści afrykańskie" polskich krytyków nie porwały, ale już nad Sekwaną oglądano je z zachwytem. Sztuka podobała się także zagranicznym jurorom krakowskiego festiwalu Boska Komedia, zdobywając Grand Prix.

Boska Komedia to zresztą już coś więcej niż konkurs sztuk sezonu. Dzięki inwencji dyrektora Bartosza Szydłowskiego, tego roku po raz drugi przygotowano cykl tematycznych premier. Tym razem dotykający problematyki religijności i angażujący takich twórców jak Iwan Wyrypajew czy Michał Zadara. Koprodukcje krakowskiej Łaźni Nowej i rozmaitych krajowych placówek, są pożądanym w teatralnym życiu spotkaniem w pół drogi. Bo też najbardziej zdecentralizowana scena potrzebuje czasem wspólnej płaszczyzny dialogu. 


 

Nadia: Warlikowski w teatrze i na płycie


Na miano teatralnego reżysera roku 2012 zasłużył sobie niewątpliwie Krzysztof Warlikowski, który swoje talenty prezentował nie tylko podczas festiwalu Boska Komedia czy w Teatrze Nowym w Warszawie, ale podbił wystawieniem "Medei" po raz kolejny europejską; scenę tym razem paryską. Zdążył również sygnować swoim nazwiskiem płytę "Nowa Warszawa".


 

Iwona Szajner: Jerry Springer opera show

.html
Jerry Springer.../fot.Łukasz Gawroński
Bez wątpienia wydarzeniem teatralnym minionego roku była premiera musicalu „Jerry Springer – The Opera” w reżyserii Jana Klaty. Odbyła się ona w marcu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zespół Teatru Muzycznego Capitol pokazał mistrzowski poziom. Spektakl obrazoburczy, wulgarny, ale też rewelacyjnie zagrany. Jednych zachwycił, innych zniesmaczył, ale na pewno nikogo nie pozostawił obojętnym.


Przeczytaj recenzje spektakli roku:

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Dlaczego nikt nie wspomina o wystawieniu Aniołów w Ameryce w czasie Festiwalu Opener? W Polsce wydarzenie bezprecedensowe.

  • Dla mnie w tym zestawieniu brakuje "W mrocznym,mrocznym domu" w rezyserii Grazyny Kani. Oprocz tego to byl rok odejsc prawdziwych legend polskiej sceny teatralnej:Jerzego Jarockiego,Erwina Axera i Andrzeja Lapickiego>

  • Podoba mnie się to zestawienie teraz tak na prawdę widzę ile ciekawych spektakli mnie minęło w zeszłym roku w tym postaram się dużo częściej chodzić do teatru:)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi