zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › '30 dni' Małgorzaty Michałowskiej: Nietypowa wystawa w Zamku Ujazdowskim w Warszawie

'30 dni' Małgorzaty Michałowskiej: Nietypowa wystawa w Zamku Ujazdowskim w Warszawie

Grafika towarzysząca wystawie/CSW Zamek Ujazdowski

Małgorzata Michałowska zaprasza na wystawę... swoich perfomance'ów o nazwie "30 dni". Każdego dnia inne działanie artystyczne. Retransmitowane w sieci! 

Takiego posagu nie miała chyba dotąd żadna dziewczyna. Pieniądze wypłacono z banku pod postacią bilonu. Następnie zważono je tak, aby ich waga odpowiadała ilości kilogramów u panny na wydaniu. Tylko po to, aby wykorzystać jako... opresyjną broń. Dosłownie, gdyż na filmach dokumentujących "operację" bohaterka poddaje się uderzeniom monet. I pokazuje siniaki. To z pewnością jedna z bardziej osobliwych prac dyplomowych na wydziałach artystycznych. Powstała w szczecińskiej Akademii Sztuki, a jej autorką jest Małgorzata Michałowska.  "Posag" zdobył 1 nagrodę w przeprowadzanym przez WRO Art Center konkursie Dyplomy Sztuki Mediów. Ale dla laureatki to już przeszłość. Teraz przygotowuje znacznie bardziej złożone i logistycznie i tematycznie przedsięwzięcie. Coś, co będzie można zobaczyć na żywo, ale też w sieci. Przez 30 dni. 

 30 dni w trakcie przygotowań/fanpage Zamku Ujazdowskiego

Miesiąc ma potrwać najnowszy, osobliwy projekt Małgorzaty Michałowskiej. Tym razem realizowany w stołecznymZamku Ujazdowskim, na terenie sali Bank Pekao Project Room. "30 dni" to zgodnie z tytułem cztery tygodni artystycznych wyzwań. Związanych z działaniami typu perfomance. Codziennie arystka proponuje inną formę ekspresji, retransmitując przebieg wydarzenia w sieci. Powstaje w ten sposób nietypowy internetowy pamiętnik działań happeningowych, swoisty artystowski wideo- blog. 

Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia: 

Artystka w swoim projekcie tworzy nie tyle autobiograficzny zapis otaczającej ją rzeczywistości, ile wykorzystuje ten format do analizy pracy artysty performera. Metodycznie utrwala własne codzienne doświadczenia, próby i zmagania towarzyszące jej w byciu performerem / byciu artystką. Zwraca szczególną uwagę na sam proces, podczas którego konkretne intencje i określone wybory decydują o legitymizacji gestu, czyniąc go aktem twórczym. Tym samym jej autorefleksyjna obecność w świecie, świadomość performatywnego działania, mniej lub bardziej wyreżyserowane sytuacje definiowane są w kategoriach działań performatywnych.

Nietypowa wystawa pt. "30 dni" startuje już dzisiaj, 12 stycznia, a potrwa, oczywiście, do 12 lutego. Podczas wernisażu Michałowska opowie o swoich dokonaniach i wyjaśnia genezę nowego przedsięwzięcia. Rozmowę poprowadzi Łukasz Musielak. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Mam mieszane uczucia co do wystawy Małgorzaty Michałowskiej. Ani pomysł ani przeczytany artykuł nie przekonały mnie do zapoznania się z nią bliżej. W moim odczuciu również przedstawiona powyżej grafika wydaje się być mało interesująca...

  • Skoro oddzwiek znajduja tak "wybitne" dzialania "artystyczne" jak:obieranie ziemniakow,czy mycie podlog,to do wszelkiego rodzaju perfomance'ów podchodze z bardzo duza ostroznoscia.Watpie,aby ilosc przelozyla sie na jakosc.

  • Nie jestem przekonana do przedsiewziecia organizowanego przez warszawski Zamek Ujazdowski.Czy Malgorzata Michalowska nie mogla pomyslec o jednej rzeczy (ale porzadnej) ,zamiast rozdrabniac sie na trzydziesci?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi