zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaArtykuły › 8. Leo Festival we Wrocławiu: muzyka, taniec i ... sport /relacja/

8. Leo Festival we Wrocławiu: muzyka, taniec i ... sport /relacja/

 Baner imprezy

Operą dla dzieci rozpoczął się we Wrocławiu 8. już Leo Festival. Poznajcie jego interesujący program, który zapowiedział dyrektor artystyczny i dyrygent - Ernst Kovacic.

Leo Festival rozpoczęła 29 maja opera dla dzieci, którą specjalnie na tę okazję zamówił dyrektor NFM - Andrzej Kosendiak. Muzykę do libretta Justyny Skoczek na podstawie baśni J. Andersena "Brzydkie kaczątko" skomponował Michał Ziółkowski. Poza dorosłymi wykonawcami (Magdalena Dudek - sopran, Joanna Dobrakowska - mezzosopran, Sylwia Ziółkowska - alt, Aleksander Zuchowicz - tenor) występuje tu także Chór Chłopięcy NFM oraz Chór "Con Brio" SM. Widowisko wyreżyserowała Grażyna Wolszczak. Podczas konferencji kompozytor opery powiedział dziennikarzom:

Opera powstała na zamówienie NFM, dzięki mojej współpracy z panią Małgorzatą Podzielny, prowadzącą Chór Chłopięcy. Zdecydowaliśmy się stworzyć coś nowego. Jest to dla mnie ogromne przeżycie. Jestem dumny, że udało mi się spełnić swoje marzenia, ale również z dzieci, które wzięły udział w przygotowaniu opery. Muszę przyznać, że takiej orkiestry i takich wykonawców dla wykonania swojego utworu nie mógłbym sobie nawet wymarzyć. 

 

Festival du Corps 

Dzieciom, ale nie tylko im, poświęcony zostanie także "Festival du Corps" - splot tańca, muzyki i sportu. Wszystkie te dyscypliny łączą regularne i często forsowne ćwiczenia, obejmujące zarówno umysł, jak i ciało. Najpierw zobaczymy na placu przed Narodowym Forum Muzyki rewię atletów i tancerzy. Następnie będziemy zatem świadkami owych zmagań, przysłuchując się ćwiczeniom skrzypka, pracującego nad "Perpetum mobile" N. Paganiniego. Usłyszymy także etiudy Czernego i Kreutzera, którym towarzyszyć będą ćwiczenia członków fitness clubu. Przekonamy się, że niektóre utwory komponowano wręcz na estradę. Tak było w przypadku "Gymnopėdies" Erica Satiego, których tytuł odnosi się do spartańskich festiwali celebrujących siłę i piękno ludzkiego ciała.  

Ernst Kovacic/mat.prasowe

Część trzecią "Festiwalu Ciała" wypełni balet: "Apollo i muzy" Igora Strawińskiegoktóry również wpisuje się w ideę doskonalenia. Boski opiekun muz i jego podopieczne (Terpsychora, Polihymnia i Kaliope) muszą nieustannie ćwiczyć. Uzupełnieniem programu będą piosenki o tematyce sportowej. 

 Orkiestra Leopoldium/mat.prasowe

Tego samego dnia wieczorem zobaczymy balet heroiczno-alegoryczny w dwóch aktach: "Twory Prometeusza" op. 43 Ludwika van Bethoveena. Autorem libretta jest Salvatore Vignani - tancerz i kompozytor, uczeń Boccheriniego. Stworzeni przez tytana ludzie okazują się tak niedoskonali, że postanawia on poddać ich intensywnej edukacji poprzez sztukę, kulturę i naukę.  Utwór ma interesującą choreografię (oryginalna, niestety, zaginęła). Twórca współczesnej - Rose Breuss - skupia się na żywiole ognia, inspirując się jego cechami. Pomiędzy te części wpleciono zabawne skecze kabaretowe.

 

Dwie orkiestry i skrzypce

Na koniec - 4 czerwca - usłyszymy dwie orkiestry i skrzypce solo. Tym razem Ernst Kovacic będzie dyrygował Orkiestrą Kameralną Leopoldinum oraz Sinfonietta Cracovia.  Posłuchamy utworu Kazimierza Serockiego: "Synfonietta na dwie orkiestry smyczkowe", w którym dialogi między orkiestrami, ich współzawodnictwo prowadzi do coraz większego mistrzostwa. 

Sinfonietta Cracovia/mat.prasowe

W kolejnej kompozycji: "Polyptyque na skrzypce i dwie orkiestry smyczkowe" Martina Franka - impresje kompozytora po obejrzeniu historii pasyjnej, na skrzypcach zagra wybitny muzyk, były student Ernsta Kovacica - Benjamin Schmid. Utwór był pierwotnie napisany dla Yehudi Menuhina i skrzypek bardzo go cenił, twierdząc, że ma on klasę porównywalną z utworami J.S. Bacha. 

Trzecią kompozycją wykonaną tego dnia będzie "Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę" Bėli Bartóka, w którym odnajdziemy również ślady muzyki filmowej (m.in. "Lśnienie", "Doktor Who"). 

Podczas konferencji prasowej Ernst Kovacic nie tylko zaprezentował program, ale również podzielił się także z dziennikarzami swoją refleksją:  

Jak co roku festiwal łączy ludzi poprzez różne dziedziny aktywności, różne sztuki. Z naszej otwartości oraz z owego połączenia różnych elementów rodzą się rzeczy nowe. 

 8. Leo Festival potrwa do 4 czerwca. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi