zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Abel Korzeniowski honorowym obywatelem Krakowa. Festiwal Muzyki Filmowej zainaugurowany /zdjęcia/

Abel Korzeniowski honorowym obywatelem Krakowa. Festiwal Muzyki Filmowej zainaugurowany /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: fot. Robert Słuszniak, mat. prasowe Festiwalu Muzyki Filmowej - KBF]

Marzenia się spełniają! Krakowski kompozytor nie tylko wrócił do rodzimego miasta, ale i poprowadził własny monograficzny koncert. Wzruszeniom nie było końca!

Polały się łzy. Znacznie wcześniej niż przewidzieli to organizatorzy jubileuszowej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Przygotowane przez RMF Classic paczki chusteczek higienicznych trafią do widzów dopiero w niedzielę, przed seansem "Titanica". Ale mogły się przydać już na koncercie inaugurującym imprezę. Spotkanie z muzyką Abla Korzeniowskiego przyniosło bowiem sporą porcję wzruszeń.

Subtelna, liryczna, ale też mieniąca się rozmaitymi nastrojami (od grozy do ironicznego poczucia humoru) była prezentowana w ten wieczór muzyka. Monograficzny koncert objął najbardziej charakterystyczne tematy ze ścieżek dźwiękowych Korzeniowskiego. Oczywiście pojawiły się kompozycje do nieszablonowych filmów Toma Forda - "Samotny mężczyzna" i "Zwierzęta nocy". Niezwykle okazale i poruszająco zabrzmiała muzyka do serialu "Penny Dreadful", doskonale zsynchronizowana z prezentowanymi na telebimie fragmentami produkcji. Korzeniowski nie zapomniał także o pisanej dla Madonny i jej "W.E." miłosnym walcu oraz, rarytasie, ścieżce dźwiękowej do niezależnego, nakręconego nielegalnie w Disneylandzie filmie Randy'ego Moore'a "Escape From Tomorrow". Reżyser był zresztą obecny na widowni.

Właśnie aspekt personalny i osobisty zadecydował o nadzwyczajnym charakterze koncertu. Swoje zrobiła bowiem nie tylko fenomenalnie grana przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej muzyka, ale i okoliczności towarzyszące gali. Korzeniowski to rodowity krakowianin, dorastający na Azorach, kończący tutaj studia muzyczne (pod skrzydłami samego prof. Pendereckiego). Nie da się więc ukryć, iż pracującego obecnie w Los Angeles kompozytora wiąże z królewskim miastem szczególna więź emocjonalna. Dotyczy ona także odbywającego się w Krakowie Festiwalu Muzyki Filmowej. Imprezie, której zawsze kibicował, ale o udziale w której jako bohater szczerze marzył.

Marzenie spełniło się w środowy wieczór na terenie Centrum Kongresowego ICE. Tuż po koncercie Korzeniowski nie krył wzruszenia:

To coś niesamowitego, móc zadyrygować własnymi utworami, z tak wspaniałą orkiestrą, do tego jeszcze w ramach inauguracji FMF! Jestem ogromnie szczęśliwy, że miałem taką możliwość. Od czasu trasy koncertowej z Patricią Kaas i zaaranżowanymi przeze mnie piosenkami Edith Piaf zdecydowanie wolę słuchać mojej muzyki z dyrygenckiego podium niż z widowni, choć wiadomo, że stres jest ogromny, a odpowiedzialność jeszcze większa.

Publiczność długo nie chciała wypuścić kompozytora ze sceny. Były oklaski na stojąco, walc na bis i obietnica, że Korzeniowski jeszcze tutaj wróci. Od wczoraj kompozytor jest bowiem honorowym obywatelem Krakowa. Z wręczonych przez prezydenta Majchrowskiego kluczy do miasta nie omieszka więc skorzystać.

Tymczasem pora otrzeć łzy i przygotować się... jeszcze na większe emocje. Dzisiaj na festiwalu "Niekończąca się historia" na żywo, a później m.in. jubileuszowa gala z premierowym wykonaniem "La La Land" i, rzecz jasna, "Titanic". 10 tys. paczek chusteczek czeka!

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
  Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
  Włosy The Beatles zlicytowane!
  10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
  Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
  Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
  Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
  Tagi