zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › 'Afgańska perła' Nadii Haskimi: Walka kobiet o godność /recenzja książki/

'Afgańska perła' Nadii Haskimi: Walka kobiet o godność /recenzja książki/

okładka książki/Wydawnictwo Kobiece


Powieść Nadii Haskimi "Afgańska perła" to interesująca saga o życiu afgańskich kobiet. To także ważny głos w sprawie ich zniewolenia, które nie zmieniło się na przestrzeni wieków. 

Los kobiet z krajów muzułmańskich to częsty temat, zarówno w beletrystyce, jak i w literaturze faktu. Wydawać by się mogło, że trudno na tym polu o coś nowego, a jednak autorce udało się stworzyć opowieść ciekawą, ożywczą, trzymającą w napięciu, pełną emocji, które udzielają się czytelnikowi.

 

Teraz i kiedyś

Akcja „Afgańskiej perły” rozgrywa się na dwóch planach czasowych. W XX wieku młodziutka Rahima próbuje wydostać się z domu, lecz jako kobieta nie może sama poruszać się po ulicach Kabulu. By poprawić własną sytuację i pomóc siostrom, postanawia przebrać się za chłopca, by chociaż pozornie zyskać wolność i móc załatwiać różne, nieraz bardzo przyziemne sprawy. Bohaterka nie przypuszcza nawet, jak ten odważny krok zmieni jej życie.

Przed laty prababka Rahimy, Szekiba, uciekła się do takiego samego podstępu. Z tego powodu jej losy również potoczyły się w sposób, jakiego nie mogła przewidzieć.

 

Ponadczasowy głos

Obie postaci dzieli prawie sto lat, ale żyją one w bardzo podobnej rzeczywistości. To świat zdominowany przez mężczyzn, pełen przemocy i pogardy wobec kobiet, które traktowane są gorzej niże zwierzęta czy przedmioty.

Mimo wielu piętrzących się przeszkód i wrogości otoczenia, obie bohaterki podejmują rozpaczliwą walkę o swoją godność. Ich losy, zmagania z codziennością i wewnętrzne przeżycia śledzi się z zapartym tchem i wielkimi emocjami.

Kibicuje się im niezmiennie i szybko ulega wrażeniu, że powieść Nadii Haskimi to ponadczasowy głos w sprawie równouprawnienia płci. Przecież nawet dziś w cywilizowanych krajach Europy i Stanów Zjednoczonych kobiety często muszą udowadniać, że są lepsze od mężczyzn, by móc piastować takie same stanowiska i być wynagradzane według jednakowych standardów.

 Piękno i zło

"Afgańska perła" to powieść w barwny sposób opisująca orientalną obyczajowość. Dużo tu barw, zapachów, smaków… Ten piękny koloryt pryska jednak jak bańka mydlana w zestawieniu z restrykcyjnymi muzułmańskimi tradycjami.

W europejskim czytelniku budzą one zrozumiały bunt i poczucie niesprawiedliwości wobec tego, co – ze względów humanitarnych – jest niepojęte, nieludzkie i nieakceptowane.

Mimo iż jest to powieść, a więc utwór fikcyjny, świat Afganek pokazany został w sposób przekonujący, realistyczny i prawdziwy.

Trzeba pamiętać, że bolesne doświadczenia bohaterek są na co dzień udziałem wielu dziewcząt i kobiet żyjących na tej samej planecie co my.

 

Powieść "Afgańska perła” Nadii Haskimi ukazała się nakładem Wydawnictwa Kobiecego, w tłumaczeniu Moniki Pianowskiej 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Lubię książki o tej tematyce, chociaż prawdą jest, że są bardzo ciężkie i ta tematyka.. Zawsze po przeczytaniu takich książek mam wiele przemyśleć. Dobrze, że kobiety walczą o swoją godność, o swoje przekonania, często o to żeby po prostu mogły żyć..

  • Książka porusza bardzo ważny temat i daje to do myślenia.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi