zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Aletta Jacobs – kogo promuje Google Doodle?

Aletta Jacobs – kogo promuje Google Doodle?

 fot. Aletta Jacobs


163 lata temu urodziła się Aletta Jacobs – holenderska lekarka, sufrażystka i pacyfistka. Nietuzinkowa osobowość i żelazna konsekwencja pozwoliły jej osiągać zamierzone cele. Kim była?

Pierwsza lekarka

Aletta Henriëtta Jacobs urodziła się 9 lutego 1854 roku w Sappemeer, w Holandii, w żydowskiej rodzinie. Poszła w ślady swego ojca Abrahama i – jako pierwsza kobieta – ukończyła studia medyczne. Zanim to się stało, porzuciła szkołę i uczyła się w domu. Studiowała języki (łacinę, grekę, angielski, francuski i niemiecki) oraz pomagała ojcu podczas wizyt u pacjentów, co ostatecznie spowodowało, że zdecydowała się wykonywać ten zawód. W 1871 roku przystąpiła do egzaminów, uzyskując wcześniej pozwolenie na studiowanie od samego premiera - Johana Rudolpha Thorbecke’a. W efekcie jako pierwsza kobieta w Holandii rozpoczęła studia na uniwersytecie w Groningen, Rijksuniversiteit Groningen. Po ich ukończeniu  prowadziła praktykę lekarską w Amsterdamie. Należy podkreślić, że gdzie dwa razy w tygodniu przyjmowała pacjentów bezpłatnie. Ponadto uczyła kobiety higieny osobistej i właściwej opieki nad noworodkami.

Działała z rozmachem – była takim Judymem w spódnicy, tyle że skuteczniejszym. Obserwując latami problemy zdrowotne pracujących kobiet, przyczyniła się do skrócenia czasu pracy i poprawienia jej warunków.  Otworzyła też  w Amsterdamie pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń. Napisała także książkę o anatomii kobiet - dla kobiet, pragnąc, by lepiej rozumiały własną fizjologię.

I emancypantka

Z czasem radykalizowała się jeszcze bardziej i zaczęła walczyć o prawa wyborcze dla holenderskich kobiet, co stało się faktem w 1919 roku. Równie intensywnie pracowała w ramach Międzynarodowego Sojuszu Kobiet. Wraz z liderkami światowego ruchu emancypantek jeździła po świecie, promując ideę praw wyborczych i edukacji kobiet. Przedmiotem jej troski była nie tylko edukacja kobiet, ale także prawo mężatek do pracy.  Jacobs była pacyfistką – pracowała na rzecz pokoju z późniejszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, Amerykanką Jane Addams. Współtworzyła istniejącą do dzisiaj Międzynarodową Ligę Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, założoną podczas Międzynarodowego Kongresu Kobiet w Hadze.

Zmarła 10 sierpnia 1929 roku w Baarn.

Napisz artykuł
Komentarze
  • Chapeau bas. Zdecydowanie za mało się mówi o takich bohaterkach :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi