zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmRecenzje › 'American Honey', czyli ile Ameryki w samej Ameryce? /recenzja filmu/

'American Honey', czyli ile Ameryki w samej Ameryce? /recenzja filmu/

"American Honey", fot. materiały promocyjne


Spotkania filozoficzne na stałe wpisały się w repertuar krakowskiego Kina pod Baranami. Co miesiąc widzowie mają okazję zobaczyć i dodatkowo podyskutować na temat prezentowanego filmu. Marzec należy do "American Honey".

To najnowsza produkcja Andrei Arnold, nagradzana m.in. w Cannes. Choć polska premiera będzie dopiero 31 marca, uczestnicy spotkania mogli przedpremierowo zobaczyć film i wziąć udział w dyskusji poprowadzonej przez doktorantkę filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim - Agatę Dziubę.

Kraj mlekiem i miodem płynący

Historia młodej Star w najnowszym filmie Andrei Arnold to w skrócie ucieczka w stronę marzeń i wolności, ale czy aby na pewno? Reżyserka kultowego już "Fish Tank" czy "Osa" w najnowszym filmie tematyką nie odbiega od swoich poprzednich dzieł. Młoda dziewczyna z klasy średniej, niesprawiedliwość losu i chęć wyrwania się z dala od rodziny - to tematy jej najbliższe. Tym razem jednak akcja dzieje się w Ameryce - w kraju mlekiem i miodem płynącym. W miarę trwania prawie trzygodzinnego filmu widz zaczyna się zastanawiać, czy aby na pewno ta wolność i beztroskość bohaterów to prawdziwy "american dream"?

 dystryb. Gutek Film

A jednak beznadzieja się wkrada

"American Honey" to typowe kino drogi. Widz praktycznie przez cały czas trwania filmu uwięziony jest wraz z bohaterami w vanie, którym podróżują po całych stanach. Obraz uatrakcyjnia sposób kręcenia filmu metodą 1.37:1 zbliżony do kwadratu. Przez szyby samochodu nie zobaczymy piękna i uroków Ameryki, wręcz przeciwnie - prozaiczność i beznadzieja próbują się wkraść, zaburzyć chwilę i radość przeżywaną przez młodych ludzi jadących w środku. Na co dzień zajmują się sprzedawaniem prenumerat magazynów, ale dużą część czasu spędzają w drodze. Dla wielu z nich to spełnienie marzeń i poczucie realizacji

Wrażliwa Star

Głównym wątkiem filmu są losy bohaterów - Star i Jake’a, którzy na zmianę porzucają się  i wracają do siebie, aż do znudzenia. Ich relacja jest nieoczywista i najwyraźniej im to odpowiada, bo nie ma tu jasnych obietnic i deklaracji. W pewnym momencie dowiadujemy się o ich zamiarach. O ile o planach drugoplanowych postaci wiemy niewiele, tak Star doskonale wie, czego pragnie i śmiało do tego dąży. Oprócz tego wyraźnie zaznaczono wrażliwość głównej bohaterki na ludzką, a także zwierzęcą krzywdę. Własnym kosztem próbuje uszczęśliwić i pomóc innym, jednocześnie pozostając szczerą wobec samej siebie. Jest w niej wiele dobra i miłości.

 
 

Koniec i początek

Ciągłość i powtarzalność wątków w pewnym momencie generuje niedosyt. Chcielibyśmy, aby doszło do punktu zwrotnego, aby akcja się rozwiązała, jednak w "American Honey" tego nie zobaczymy. I w tym tkwi cały urok, ponieważ ta powtarzalność zatacza pewien krąg, który jest dosyć zrozumiały. Widok szczęśliwych bohaterów w wymarzonej przyczepie kempingowej prawdopodobnie przyniósłby rozczarowanie. Na koniec mamy za to mocno symboliczną scenę. Starcie ognia i wody, wody i Star. Zamiast końca widzimy znowu początek.

 • Podczas kolejnego spotkania filozoficznego w Kinie pod Baranami będzie można obejrzeć obraz "Klient" w reż. Asghara Farhadi, nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.


Artykuł powstał w ramach  programu praktyk w Kulturaonline.pl

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi