zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Ania z Zielonego Wzgórza /Na co do kina?/

Ania z Zielonego Wzgórza /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Anna Kaczmarz/ Teatr Groteska]

Rudowłosa Ania na musicalową nutę. Klasyka dziewczęcej powieści doczeka się nowej adaptacji na deskach Teatru Groteska. Reżyserem spektaklu jest dyrektor krakowskiej placówki - Adolf Welschek. Jak podkreśla, zależało mu na dochowaniu wierności oryginałowi. Dlatego spektal będzie bardziej nostalgiczną wycieczką w przeszłość niż nowoczesną, krzykliwą reinterpretacją: 
 
Świat, w który wprowadza nas "Ania z Zielonego Wzgórza” jest światem idealnym, a jednocześnie wydaje się byd na wyciągnięcie ręki. Lucy Maud Montgomery opisuje normalnych ludzi i normalne sytuacje, autorka nie robi ze swoich bohaterów herosów, tobardzo realistyczna opowieśd i chyba dlatego od razu wydaje się, że czytamy o ludziach, których znamy - mówi reżyser.
 
Nowa teatralna wersja powieści jest zasługą Małgorzaty Zwolińskiej. Dla niej książka Montgomery to ważne przesłanie. Aktualne i w trzecim tysiącleciu:
 
Powiem, używając przenośni: potrzeba nam stołu,krzeseł i cienia dobrego drzewa, przy czym dobre drzewo musi mieć korzenie, solidny pieo,który rozwija się w gałęzie, kwiaty i wreszcie daje owoce. Musimy odnajdywad swoje korzenie, bo bez nich nie jesteśmy w stanie się rozwijad, musimy byd osadzeni w tradycji,kulturze, wartościach jakie niesie ze sobą rodzina. Nie możemy się odciąd od tego co było.
 
"Ania z Zielonego Wzgórza" w wersji Teatru Groteska jest przedstawieniem muzycznym. Piosenki do spektaklu skomponował Piotr Klimek. Jest ich 12, a każda albo pogłębia obraz postaci albo dopowiada związane z akcją kwestie. 
 
W rolę Ani wcielają się aż 2 młode aktorki: Natalia Hodurek i Dominika Guzek. Obok nich w obsadzie znaleźli się m.in. kreujący przybranych rodziców bohaterki Anna Sokołowska i Włodzimierz Jasiński. 
 
Premiera spektaklu 25 września. Przedstawieniu towarzyszy akcja społeczna związana z krakowskim Domem Małego Dziecka. Twórcy spektaklu chcą symbolicznie wesprzeć placówkę, która zajmuje się osobami takimi jak sceniczna Ania. 
 
 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Majac na uwadze ogromna popularnosc jaka ciesza sie ksiazki o przygodach Ani z Zielonego Wzgorza, frekwencja powinna byc zapewniona.Oby tylko widzowie nie byli swiadkami groteski. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi