zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Ania z Zielonego Wzgórza /Na co do kina?/

Ania z Zielonego Wzgórza /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Anna Kaczmarz/ Teatr Groteska]

Rudowłosa Ania na musicalową nutę. Klasyka dziewczęcej powieści doczeka się nowej adaptacji na deskach Teatru Groteska. Reżyserem spektaklu jest dyrektor krakowskiej placówki - Adolf Welschek. Jak podkreśla, zależało mu na dochowaniu wierności oryginałowi. Dlatego spektal będzie bardziej nostalgiczną wycieczką w przeszłość niż nowoczesną, krzykliwą reinterpretacją: 
 
Świat, w który wprowadza nas "Ania z Zielonego Wzgórza” jest światem idealnym, a jednocześnie wydaje się byd na wyciągnięcie ręki. Lucy Maud Montgomery opisuje normalnych ludzi i normalne sytuacje, autorka nie robi ze swoich bohaterów herosów, tobardzo realistyczna opowieśd i chyba dlatego od razu wydaje się, że czytamy o ludziach, których znamy - mówi reżyser.
 
Nowa teatralna wersja powieści jest zasługą Małgorzaty Zwolińskiej. Dla niej książka Montgomery to ważne przesłanie. Aktualne i w trzecim tysiącleciu:
 
Powiem, używając przenośni: potrzeba nam stołu,krzeseł i cienia dobrego drzewa, przy czym dobre drzewo musi mieć korzenie, solidny pieo,który rozwija się w gałęzie, kwiaty i wreszcie daje owoce. Musimy odnajdywad swoje korzenie, bo bez nich nie jesteśmy w stanie się rozwijad, musimy byd osadzeni w tradycji,kulturze, wartościach jakie niesie ze sobą rodzina. Nie możemy się odciąd od tego co było.
 
"Ania z Zielonego Wzgórza" w wersji Teatru Groteska jest przedstawieniem muzycznym. Piosenki do spektaklu skomponował Piotr Klimek. Jest ich 12, a każda albo pogłębia obraz postaci albo dopowiada związane z akcją kwestie. 
 
W rolę Ani wcielają się aż 2 młode aktorki: Natalia Hodurek i Dominika Guzek. Obok nich w obsadzie znaleźli się m.in. kreujący przybranych rodziców bohaterki Anna Sokołowska i Włodzimierz Jasiński. 
 
Premiera spektaklu 25 września. Przedstawieniu towarzyszy akcja społeczna związana z krakowskim Domem Małego Dziecka. Twórcy spektaklu chcą symbolicznie wesprzeć placówkę, która zajmuje się osobami takimi jak sceniczna Ania. 
 
 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Majac na uwadze ogromna popularnosc jaka ciesza sie ksiazki o przygodach Ani z Zielonego Wzgorza, frekwencja powinna byc zapewniona.Oby tylko widzowie nie byli swiadkami groteski. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi