zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmRecenzje › 'Artyści': Strzępka i Demirski (za)bawią w telewizji /recenzja serialu/

'Artyści': Strzępka i Demirski (za)bawią w telewizji /recenzja serialu/

 Marcin Czarnik jako dyrektor- idealista/TVP

Teatralny duet kończy pracę nad serialem dla telewizyjnej Dwójki. W Starym Teatrze odbył się premierowy pokaz pierwszego odcinka.

Od czego jest dyrektor teatru? Od planowania sezonów. Po rozpisaniu wszystkich premier można spocząć na laurach, gdyż miasto i tak nie da na nie pieniędzy. Choćby dlatego, iż spłonął most. Są jednak idealiści, którzy nie rozumieją prostych zasad zarządzania kulturą. I uprawiają instytucjonalną donkiszoterię. Tak właśnie jest z nowo mianowanym dyrektorem Teatru Popularnego w Warszawie. Szarpie się chłopina z załogą placówki i władzą, a na dodatek wykazuje zupełną nieznajomość środowiskowych koterii. Oj, będzie awantura. Proszę uważać na… przepony!

 

Gniewny duet atakuje nowe medium

Gromki śmiech towarzyszył perypetiom nieszczęsnego dyrektora przez blisko 50 minut. Późnym piątkowym wieczorem Stary Teatr w Krakowie zaprosił na premierową prezentację pierwszego odcinka "Artystów”. Wyczekiwanego serialu od gniewnego duetu Monika Strzępka (reżyseria) – Paweł Demirski (tekst). Twórcy głośnych przedstawień postanowili pokazać kulisy teatralnej branży. W tonacji jak najbardziej prześmiewczej, która ma chyba więcej wspólnego z groteskową komedią niż satyryczną publicystyką. "Artyści”, przynajmniej na poziomie pierwszego odcinka, bawią do łez.

 Ekipa serialu podczas spotkania prasowego w grudniu ubiegłego roku/fot. Łukasz Badula

Były obawy, czy zapracowany duet nie przecenił swoich twórczych możliwości. Bo też telewizyjnym serialem kierują inne kryteria. Tu nie za bardzo można sobie pozwolić na benefisową atmosferę, ani też przydługie dygresje. Teatralna "Klątwa” w odcinkach pokazała, iż duet nie zawsze potrafi zachować typową dla seriali fabularną integralność. Przyjmując propozycję od telewizyjnej Dwójki, Strzępka i Demirski sporo zatem ryzykowali. Stres musiał jednak zadziałać mobilizująco. Na terenie nowego medium duet porusza się bowiem pewnie i z typową dla siebie zadziornością.

 

"Biuro” spotyka "Alternatywy 4”

To, co szczególnie cieszy w przypadku "Artystów”, to dynamika i wielobarwność telewizyjnej opowieści. Akcja pierwszego odcinka rozgrywa się w niezwykle szybkim tempie. Przy pisaniu scenariusza Demirski uwzględnił pełne ciętych ripost dialogi, piętrowy komizm sytuacyjny, a także intrygę quasi- kryminalną (samobójcza śmierć poprzednika głównego bohatera). W połączeniu z szybkim montażem i ciekawymi zdjęciami Bartosza Nalazka (asystenta Janusza Kamińskiego), daje to wymierne dla widza efekty. Tak jakby brytyjskie "Biuro” spotykało polskie "Alternatywy 4”. Sami twórcy nie odżegnują się zresztą do inspiracji klasyką serialową. Podczas spotkania po piątkowym pokazie, Strzępka wielokrotnie powoływała się na 'Dom” Jana Łomnickiego.  

 Twórcy i obsada serialu podczas spotkania z widzami w Starym Teatrze/fot. Łukasz Badula

Zmagania nowo mianowanego dyrektora nie śmieszyłyby pewnie tak bardzo, gdyby nie ich swoisty, terapeutyczny wymiar. Strzępka i Demirski znają teatralne życie od podszewki, ale też pozwalają, aby całe środowisko mogło przejrzeć się w ich serialu. Jak w krzywym zwierciadle.

Doskonale ogląda się więc aluzyjne, epizodyczne role znanych postaci polskiego teatru. Mistrz Mikołaj Grabowski doskonale bawi się rolą reżysera- megalomana, firmującego klasykę w rytmach rapowych. Agnieszka Glińska z kolei wciela się w postać zahukanej księgowej. Jest też Edward Lubaszenko jako wszechwiedzący portier czy Tadeusz Huk w roli szefa działu technicznego. Wiadomo, iż w kolejnych odcinkach pojawią się analogiczne epizody, m.in. z udziałem Jana Klaty. Małe role zagrają tu również Strzępka i Demirski, wcielając się w zespół Czerwone Świnie.

Poza doskonale obsadzonym drugim planem, uwagę zwracają i role pierwszoplanowe. Doskonałym pomysłem okazało się obsadzenie nieopatrzonego jeszcze Marcina Czarnika jako głównego bohatera. To rola mająca potencjał tragikomicznego tour de force. Gdzie ogłada spotyka się z zawziętością, a stoicki spokój walczy z dziką frustracją. Udanie przerysowaną rolę asystenta dyrektora tworzy Tomasz Nosiński.  

 

Serial o randze półkownika?

Jeszcze w chwili rozpoczęcia prac nad serialem, zastanawiano się, czy… w ogóle zostanie on wyemitowany. O "Artystach” mówiono bowiem jak o kukułczym jaju podrzuconym nowej dyrekcji TVP. Trudno przecież wyobrazić sobie Strzępkę i Demirskiego w charakterze apologetów "dobrej zmiany”.

Serial początkowo miał pojawić się w wiosennej ramówce Dwójki. Podjęto jednak decyzję o przeniesieniu go na jesień. Czyżby nowy casus telewizyjnego "półkownika”? Jak zapewniała na spotkaniu Strzępka, opóźnienie nie ma nic wspólnego z polityką. Po prostu duet potrzebuje więcej czasu na post-produkcję.

Czas paradoksalnie działa na korzyść "Artystów”. Jeszcze w momencie pisania scenariusza, środowiskiem wstrząsnął konflikt w Teatrze Studio. Uważni widzowie odnajdą zapewne dużo zakotwiczonych w branżowej rzeczywistości wątków. Mimo iż twórcy mocno podkreślają fikcyjny charakter całości.

 

Po serialu… debiut fabularny!

"Artyści” zapowiadają się na wyjątkowo udane wejście duetu na telewizyjny rynek. Strzępka i Demirski myślą już o kolejnych filmowych projektach. Jest szansa na kolejny serial, tym razem historyczny, poświęcony rabacji galicyjskiej. Duet otrzymał również kuszącą propozycję do Studia Munka. Chodzi o film fabularny. Do zobaczenia na dużym ekranie? Póki co, wypatrujcie "Artystów” w jesiennej ramówce Dwójki.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Po takiej rekomendacji nie wypada przegapić serialu.

  • Nie przypuszczam abym zdecydowal sie na ogladanie telewizyjnej produkcji autorstwa Moniki Strzepki i Pawla Demirskiego-nie tylko dlatego,ze sam za telewizyjnymi serialami nie przepadam. Tematyka serialu nie zacheca mnie do jego ogladania.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi