zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Białostocka Galeria Arsenał: Własny ogródek pod galerią sztuki

Białostocka Galeria Arsenał: Własny ogródek pod galerią sztuki

 Nieużytki sztuki pod Galerią Arsenał/mat. prasowe
Grządka za darmo, na której można sadzić i pielęgnować warzywa lub rośliny. Chętni? Zgłoście się do białostockiej Galerii Arsenał.
 
To sztuka dosłownie użytkowa. Angażująca czas, siły i środki odbiorców, którzy rzadko wykazują takie zaangażowanie. W tym wypadku projekt artystyczny wykracza poza muzealny odbiór. Tu sztukę się uprawia. Tzn. uprawia się roślinność wokół galerii sztuki. Co samo w sobie jest jakimś manifestem twórczym. A już na pewno dotyczy estetyki przestrzeni miejskiej. 
 
Pod hasłem Nieużytki sztuki galerie z całej Polski dzierżawią przestrzeń wokół swoich siedzib. Celem jest daleko idąca transformacja otoczenia. Sadzenie oraz uprawa roślin i warzyw, ale też kolektywna współpraca sąsiedzka. Albowiem spotkania ogrodników stają się początkiem prawdziwego fermentu twórczego w okolicy.
 
Nieużytki sztuki dotarły już do 9 miast. Pomysłodawczynią akcji  jest artystka Elżbieta Jabłońska. Organizatorzy wskazują na odniesienia i do dokonań innych twórców: 
Projekt jest próbą reinterpretacji pojawiających się w polskiej sztuce współczesnej wątków związanych z uprawą (Julita Wójcik, duet Kwiatuchi) z ideą zasiewów (Teresa Murak), a także ponownego zdefiniowania zasad partycypacji społecznej w przestrzeni sztuki. Niezwykle istotny wydaje się być również wątek użytkowości sztuki, stawianie pytań czy odbiorca jest gotowy podjąć współpracę w obszarze sztuki, czy przekazanie inicjatywy w ręce odbiorców, umożliwienie im działania spotka się z aprobatą i realnym zaangażowaniem.
Jedną z pierwszych placówek uczestniczących w projekcie była białostocka Galeria Arsenał. Właśnie ruszyła tam rekrutacja do kolejnego sezonu. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem j.bietkal@galeria-arsenal.pl
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • W sumie to calkiem niezle rozwiazanie dla organizatorow placowek bioracych udzial w tym projekcie.Po co maja sami dbac o otaczajaca je przestrzen,kiedy moga to za nich zrobic inni? :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi