zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plGalerie › Brave Festival 2014

Galerie zdjęć / Taniec

Brave Festival 2014

Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie tegoroczne edycji Brave Festival 2014.

Wirujący Ziya Azazi otworzył Brave Festival. Ziya Azazi przedstawił tradycję wirujących derwiszy we własnej interpretacji i został nagrodzony trwającą kilka minut owacją na stojąco.

Dla niektórych stałych bywalców Brave Festival wydarzenie otwarcia 10. edycji było zaskoczeniem. Wystąpił Ziya Azazi, artysta, który łączy w swoim spektaklu balet, gimnastykę, teatr i taniec współczesny, a tradycyjny taniec sufich – słynnych wirujących derwiszy - przekształca w ekstatyczny taniec, wypełniony symbolami kulturowego dziedzictwa ludzkości.

Jego spektakl, „Dervish in progress” był o tyle niespodzianką, że publiczność nie zobaczyła wiekowej tradycji w czystej postaci, ale mistyczną kulturę przełożoną na współczesny język. Czy to kłóci się z ideą Brave Festival – przeciw wypędzeniom z kultury? Tylko pozornie. Zanurzony głęboko w dziedzictwo sufich Ziya Azazi pokazał, w jaki sposób tradycję można uratować dla współczesnych, a na tym właśnie zależy organizatorom festiwalu. Zachwycił swoim występem i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. To dla niej artysta bisował w czasie trwania oklasków.

Spektakl doskonale wprowadził w temat tegorocznej edycji Brave, „Święte ciało”. Dla Ziyi Azaziego ciało jest narzędziem. Można badać jego granice, odczuwać euforię czy smutek, ale trudno bez niego istnieć. Artysta przedstawił alegorię życia – walki, porażki, przemiany, wyboru drogi i wreszcie zwycięstwa. Pokazał przy tym gimnastyczne akrobacje robiące ogromne wrażenie oraz niezwykle widowiskowy wirujący taniec, w czasie którego wpadł w trans. Co ciekawe, artysta bez obaw czerpie zarówno z muzyki tradycyjnej, jak i współczesnej, tak samo z tradycji muzułmańskiej, jak również chrześcijańskiej i innych.

***

Kameralnie a zachwycająco – Melanie Lomoff

Melanie Lomoff w „Trzech studiach ciała” zachwyca choreografią i budowaną podczas występu dramaturgią. Ten olśniewający wizualnie, choć oszczędny w środkach spektakl, został zainspirowany malarstwem Francisa Bacona.


„Trzy studia ciała” to spektakl kameralny, nawet intymny. Inspirowany malarskimi tryptykami Francisa Bacona został odpowiednio podzielony na trzy części. Na scenie znajduje się jedynie Melanie Lomoff, która wykonuje niezwykłe ewolucje i układa ciało w  zniekształcone figury – to wyraźne inspiracje zdeformowanymi postaciami z obrazów Bacona. Całość doskonale współgra z muzyką.

Mimo minimalistycznych środków, spektakl wywołuje bardzo silne emocje. Tancerka świetnie buduje dramaturgię i napięcie, doprowadzając swoje ciało do granic możliwości.

***

Moc i energia w rytmie bębnów

Wojownicy z Sumatry Zachodniej zachwycili już publiczność zarówno podczas niedzielnego spektaklu, jak i wczorajszego pokazu specjalnego w Rynku. Porywający rytm bębnów, energetyczny taniec, popisy akrobatyczne – tradycja randai, którą przedstawia grupa Balega, to niezwykle dynamiczny spektakl. Łączy muzykę, taniec i lokalną odmianę malajskiej sztuki walki silatu.


– Ogromne wrażenie robi sprawność fizyczna tancerzy – mówi Marek Mieleszko. – Tworzą spektakularne widowisko, pobudzające wyobraźnię. Ich energia w naturalny sposób udziela się także publiczności. 

Co ciekawe, tancerze jako bębnów używają również swoich spodni – specjalnie w tym celu uszytych. Elementem widowiska jest także ekwilibrystyczny taniec z talerzami.

Z boku wygląda to tak, jakby wojowników z Sumatry Zachodniej nie obowiązywały prawa fizyki. W porywie pasji zdarza im się również rozbijać talerze na swoich głowach i tańczyć na kawałkach szkła.
Balega/ fot.Mateusz Bral Balega/ fot.Mateusz Bral Balega/ fot.Mateusz Bral
Ziya Azazi/ fot. Mateusz Bral Ziya Azazi/ fot. Mateusz Bral Ziya Azazi/ fot. Mateusz Bral
Ziya Azazi/ fot. Mateusz Bral Melanie Lomoff Melanie Lomoff
Melanie Lomoff
 
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi