zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Brave Kids: Tak potrafią tylko dzieci!

Brave Kids: Tak potrafią tylko dzieci!

fot. Mateusz Bral/Brave Festival.html
 Finał Brave Kids 2014/fot. Mateusz Bral

97 dzieci z 17 krajów stworzyło w ramach Brave Kids niesamowity spektakl. Entuzjazm, radość i ekspresja - tak najkrócej można opisać wrocławski występ młodych artystów z  m.in. z Maroka, Konga, Indonezji, Burundi, Brazylii, Nepalu czy Iranu.

Pod okiem instruktorów ze szwedzkiej grupy teatralnej Awake Youth powstało godzinne przedstawienie, w którym mieszają się kultury, a język zupełnie nie ma znaczenia. - Jeżeli grasz na ukulele, to możesz zaraz chodzić na szczudłach. A może żonglujesz kolorowymi przedmiotami? To znaczy, że za chwilę będziesz tańczyć w rytm bębnów z Zimbabwe. To jest właśnie Brave Kids – tak sami twórcy piszą o swoim projekcie. I faktycznie, na scenie Teatru Polskiego widownia (w większości składająca się z rodzin goszczących zagraniczne dzieci podczas trwania projektu) zobaczyła fantastyczną współpracę na poziomie sztuki, ponad wszelkimi poziomami.

fot. Mateusz Bral/Brave Festival.html
 fot. Mateusz Bral

Kto powiedział, że np. Marokańczycy nie mogą rapować, a Polacy wykonywać tańców gruzińskich? A Nepalczycy i brazylijska capoeira - czemu nie?  Warunek jest jednak taki, że muszą szkolić się u najlepszych. Bo na tym głównie polega idea Brave Kids. Dzieci z danego kraju uczą swoich tańców, piosenek pozostałych uczestników. I właśnie na styku tych wspólnych działań, podczas dwutygodniowych warsztatów i występów powstaje coś niezwykłego.

Trudno opowiedzieć, o czym tak naprawdę był ten spektakl, bo nie fabuła się liczyła. Były tańce, śpiewy na głosy, akrobacje sceniczne, balony, flagi i zabawa w teatr. Wszystko świetnie przemyślane i zaplanowane. Co więcej, każda z grup miała okazję zaprezentować przez krótką chwilę cząstkę swojej twóczości. Aż dziw bierze, że udało się tego dokonać z taką ilością dzieci na scenie! Okiełznać tyle temperamentów i nadać temu jeszcze ciekawą formę artystyczną.

fot. Mateusz Bral/Brave Festival.html
 fot. Mateusz Bral

Brave Kids towarzyszy festiwalowi Brave od pięciu lat. - Z roku na rok idea projektu zatacza coraz szersze kręgi – mówi Grzegorz Bral, szef festiwalu. - W pierwszej edycji rozgrywał się tylko we Wrocławiu, potem dochodziły inne miasta, jak Łódź, Szczecin, a teraz Wałbrzych, Puszczykowo, Krośnice. Już myślimy o przyszłym roku i planujemy nawet wielki finał w Warszawie - dodaje.

Finał Brave Kids odbył się 11 lipca 2014 roku. Koordynatorem tej edycji był Kraol Gołaj. Więcej o projekcie tutaj.

  • O wydarzeniach, które odbędą się jeszcze w ramach Brave Festival, tutaj.


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Szkoda, że nie ma choć krótkiego filmiku ze spektaklu...

  • Nie pierwszy raz (i mam nadzieje,ze nie po raz ostatni) mamy do czynienia z sytuacja,kiedy kulturowa mieszanka przynosi znakomite efekty.Jezeli jest to zwiazane z dzialaniem dzieci,to tym lepiej.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi