zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignArtykuły › Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie najlepszym budynkiem świata

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie najlepszym budynkiem świata

Centrum Dialogu Przełomy
fot. oficjalna strona Muzeum Narodowego w Szczecinie

Do Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie powędrowały w zeszły piątek aż dwie prestiżowe nagrody architektoniczne. Projekt Roberta Koniecznego otrzymał tytuł najlepszego budynku świata oraz najlepszego na świecie budynku kultury 2016. 

World Architecture Festival, organizowany od 2008 r., przyznaje jedne z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury na świecie. Prezentuje co roku najlepsze projekty powstałe na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Jak dotąd, jury wyróżniło m.in. takie budynki jak Auckland Art Gallery z Nowej Zelandii i Operę w Oslo.

Centrum Dialogu Przełomy, jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Szczecinie, znalazło się w tym roku wśród 16 nominowanych projektów. Twórcą budynku jest architekt Robert Konieczny z biura projektowego KWK Promes. Jury pod przewodnictwem Davida Chipperfield’a przyznało Przełomom aż dwa tytuły – najlepszego budynku świata oraz najlepszego na świecie budynku kultury 2016.

W uzasadnieniu podano, że budynek "wzbogaca miasto i jego życie". W dalszej części czytamy: "Odnosi się do miejsca o trzech historiach –sprzed II wojny światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta. Nad ziemią mamy przestrzeń publiczną z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób".

To nie pierwsze wyróżnienie, jakie trafiło do otwartych w styczniu Przełomów. Na początku roku budynek otrzymał nagrodę dla najlepszej europejskiej przestrzeni publicznej European Prize for Urban Public Space 2016. Projekt Roberta Koniecznego został też doceniony w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2015.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wielkie gratulacje dla architekta! Jednak Polacy potrafią. Dwie tak ważne nagrody dla jednego budynku to naprawdę wielkie wyróżnienie. Szkoda tylko, że tak mało zdjęć Centrum.

  • Cudownie! Mamy coraz więcej tego typu architektury w kraju i myślę, że coraz więcej nagród na tym tle będziemy odbierać. Mi sam budynek się bardzo podoba, przestrzeń jest bardzo ciekawie zaaranżowana. Pamiętam, jak pisaliście o tym kilka miesięcy temu.

  • Takie prestizowe architektoniczne wyroznienie dla szczecinskiego Centrum Dialogu Przełomy,to powod do dumy przede wszystkim dla mieszkancow Szczecina.Ale z takiej nagrody powinni sie rowniez cieszyc wszyscy,dla ktorych wazna jest otaczajaca nas przestrzen.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Oscary 2017: 14 nominacji dla 'La La Land'! Film / Aktualności
Musical z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone bez konkurencji? Wręcz przeciwnie. "La La Land" ma w Oscarowych bojach bardzo poważnych konkurentów.
Złote Maliny: Najgorsze filmy roku. Kto zdobędzie najwięcej Anty-Oscarów?
Szacowne gremium honorujące hollywoodzkie buble ogłosiło swoje nominacje. Faworytami tegorocznej edycji Złotych Malin są"Batman v Superman" i...
David Garrett powraca do Polski z trzema koncertami
"Diabelski skrzypek" po raz kolejny zawita w kraju nad Wisłą. Podczas wznowionej trasy koncertowej David Garrett zjawi się w Krakowie, Gdańsku...
'Gwiezdne wojny': Znamy tytuł kolejnej części 'Dzienniki z podróży do Rosji', 'Koncert cudzych zyczeń', 'I nie wróciłeś...'/ Nowości w Klubie Kulturaonline.pl
Tagi