zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaRecenzje › Crossing borders: Z gitarą przez granice

Crossing borders: Z gitarą przez granice

Marcin Olak to postać znana chyba wszystkim fanom krajowego jazzu. Dla tych, którzy jednak nie są po uszy zanurzeni w synkopach i improwizacjach – Olak jest jednym z najoryginalniejszych polskich gitarzystów. Jego niezwykłość leży przede wszystkim w fakcie, że od lat wierny jest gitarom klasycznym i akustycznym, które w nowoczesnym jazzie goszczą rzadko. Jak pokazuje jednak warszawski muzyk – zupełnie niesłusznie. Wraz z firmowanym własnym nazwiskiem trio,
Marcin Olak Trio - Crossing Borders.html
Marcin Olak Trio, "Crossing borders", Luna Music 2012
Olak wydał już trzy ciepło przyjęte płyty. Ostatnia "Crossing borders" miała swoją premierę w październiku. Zapewne nieprzypadkowo, bo zawiera muzykę stworzoną dla jesiennych wieczorów.

Oprócz lidera i jego gitar na "Crossing borders" grają znakomici muzycy: kontrabasista Maciej Szczyciński i perkusista Hubert Zemler. Instrumentarium kameralne, ale dzięki połączeniu niezwykłych umiejętności całej trójki dające spore pole do popisu. Zgodnie z tytułem nowej płyty Marcin Olak Trio przekraczają granice, ale bynajmniej nie sprawiają wrażenia nielegalnych imigrantów. Są raczej badaczami, którzy z niezwykłym pietyzmem opisują dźwiękami nowe lądy, na których się znaleźli. Do wspólnej wyprawy zapraszają też słuchaczy – warto z tego zaproszenia skorzystać.

Olak od początku swojej kariery stawia wysoko poprzeczkę sobie, ale i odbiorcom. "Crossing borders" to płyta niełatwa. Jazz warszawskiego tria to nie zwyczajne ogrywanie tematów, ale wielopoziomowe kompozycje, garściami czerpiące ze współczesnej kameralistyki. Dowodem choćby trzy melodie ludowe Witolda Lutosławskiego zdekonstruowane przez Olaka tak, że stały się czymś w rodzaju "akustycznych remiksów" tradycji. One też stanowią – po rozpoczynającym album utworze tytułowym – punkt wyjścia dla muzycznej wędrówki, w którą zabiera swoich słuchaczy Marcin Olak Trio.

Marcin Olak Trio.html
Marcin Olak Trio/fot. M. Zaremba
"Crossing borders" to przede wszystkim bowiem bardzo inteligentnie zakomponowana całość, o doskonale opracowanej dramaturgii – muzycy stopniowo przechodzą od śpiewnych, rozmarzonych ballad w regiony chłodniejsze i bardziej uduchowione. Znakomite, minimalistyczne "Responsorium" to chyba jeden z najciekawszych momentów całego albumu, a następujące po nim "Katwar" i "Infundybuła chronosynklastyczna" (kompozycje autorstwa odpowiednio Szczycińskiego i Zemlera) tworzą intrygującą trylogię. Album zamyka nawiązująca nieco do stylistyki country druga część tytułowej kompozycji – zachęcająca, bo powrócić do początku i odkrywać całość od nowa.

Na "Crossing borders" nie znajdziemy muzyki lekkiej i łatwej – cała płyta wymaga skupienia i zaangażowania, ale za to odpłaca się bogactwem dźwiękowych barw i przestrzeni. Na pewno ucieszy entuzjastów muzyki Krzysztofa Komedy – wszak Olak traktuje swoją gitarę podobnie jak kompozytor "Astigmatic" traktował fortepian. Umie wydobyć z niej melodię, ale i skomplikowane brzmieniowe faktury. Nowy album zespołu Olaka to rzecz raczej dla tych, którzy chcą zejść z utartych jazzowych szlaków. Warto sobie na to pozwolić, bo Marcin Olak Trio potrafią zaprowadzić na naprawdę cudne manowce.


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • No coz-mimo najszczerszych checi z zaproszenia raczej nie skorzystam. Chyba jestem za malo wrazliwy na spotkanie z tworczoscia czerpiaca pelnymi garsciami inspiracje z muzyki kameralistycznej!Pewnie sporo strace! :)

  • Marcin Olak to jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów sceny jazzowej i muzyki improwizowanej, mam nadzieję, że niedługo wyjdzie nowa płyta tego projektu, czyli autorskiego trio.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi