zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › 'Dalida' i pokaz specjlany 'Świt' w DCF-ie /konkurs/

'Dalida' i pokaz specjlany 'Świt' w DCF-ie /konkurs/

Kadr z filmu "Dalida"

"Dalida"

„Dalida” to filmowa biografia jednej z najbardziej znanych wokalistek europejskich lat 70., królowej sceny disco tamtych lat. W roli głównej zjawiskowa Sveva Alviti.

W maju minie trzydzieści lat od samobójczej śmierci Iolandy Cristiny Gigliotti, którą cały świat poznał pod pseudonimem Dalida. Urodziła się w Kairze, a w jej żyłach płynęła włoska i francuska krew. Od dziecka uczona była muzyki i śpiewu. Po zdobyciu korony miss Egiptu wyjęła do Francji, aby tam rozpocząć karierę sceniczną. Występowała w paryskiej Olimpii, nagrywała po francusku i włosku, na świecie sprzedała 170 mln płyt. Największe sukcesy święciła w latach 70., gdy śpiewała przeboje w stylu disco. Wtedy wylansowała swoje największe hity: „Gigi l’amoroso” i „J’attendrai”. W 1974 roku za swoje osiągnięcia odebrała Oscara.

Sukcesy na scenie nie szły w parze z powodzeniem w życiu osobistym. Jej związki z mężczyznami były burzliwe – trzech jej byłych partnerów targnęło się na swoje życie. Dalida poszukiwała ciepła i miłości, ale miała opinię zimnej femme fatale.

Film w reżyserii Lisy Azeulos przedstawia zarówno przebieg kariery słynnej piosenkarki, ale skupia się też na jej osobistych rozterkach. Powstał porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej tak naprawdę przez nikogo. W roli głównej zjawiskowa Sveva Alviti, włoska aktorka i modelka.

KONKURS

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na film "Dalida" w dniach 31.03-06.04 we wrocławskim DCF-ie. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać maila na adres: konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS DALIDA, a w treści - podając swoje dane kontaktowe. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 31.03 do godz. 9:00.

 Kadr z filmu "Świt"

"Świt" - pokaz specjalny

"Świt" jest poematem wizualnym, który znalazł się na krótkiej liście do Europejskich Nagród Filmowych oraz zdobył główną nagrodę za zdjęcia na Black Nights FF - Tallinn. W jednej z głównych ról Wiktor Zborowski. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń ("Papusza", "Plac Zbawiciela").


“Świt” – łotewski kandydant do Oscara – to film oparty na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany  przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich « prawych » obywateli Związku Radzieckiego. Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie « Świt »na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swego ojca milicji, za co ojciec mści się zabijając Janisa. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry a kto zły?

Film znalazł się na shortliście do Europejskich nagród filmowych oraz zdobył główną nagrodę za zdjęcia na Black Nights FF - Tallinn. Jest to poemat wizualny, w którym ze strony polskiej jedną z wiodących ról odgrywa Wiktor Zborowski, Wojciech Staroń  był autorem zdjęć a Natalia Czeczott odpowiadała za kostiumy.

KONKURS

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na pokaz specjalny filmu "Świt" w dniu 04.04 g. 19:00 we wrocławskim DCF-ie. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać maila na adres: konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS ŚWIT, a w treści - podając swoje dane kontaktowe. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 31.03 do godz. 9:00.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Krótka notka ale bardzo zachęcająca do obejrzenia filmu Dalida, zapowiada się świetne kino z poruszającą historią życia głównej bohaterki filmu. Na Świt też się warto wybrać choć to film bardziej ambitny i kameralny.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi