zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Drzewa rodzinne Brzezińskich w Gdańsku

Drzewa rodzinne Brzezińskich w Gdańsku

Emilie Brzezinski - Drzewa rodzinne.html
"Drzewa rodzinne"/mat. pras.

Emilie Brzezinski ukończyła studia artystyczne na prestiżowej uczelni Wellesley College, jednak na swoją pierwszą indywidualną wystawę czekała ponad 25 lat – zorganizowała ją dopiero krótko przed swymi 50-tymi urodzinami. Od 1980 roku czesko-amerykańska rzeźbiarka bardzo intensywnie zaangażowała się w twórczość artystyczną. W pracach Brzezinski posługuje się drewnem, które kształtuje przy pomocy piły łańcuchowej i siekiery. O swojej twórczości artystka mówi: Z uwagą zachowuję pamięć tego, jak drzewo walczyło o życie. Specyficzna struktura włókna, ingerencja mrówek, jakieś szczególne ślady zabliźnień po złamanych gałęziach, miejsca toczone przez próchnicę lub forma, jaką przybrało drzewo szukając światła – w ten sposób ujawniają się przeszkody, które musi ono przezwyciężyć, by przetrwać. Wszystkie te elementy są zachowane w rzeźbionych przeze mnie pniach, jako wyraz mojej deklaracji artystycznej dotyczącej materiału.

Na gdańskiej wystawie "Drzewa rodzinne" zobaczymy 16 monumentalnych rzeźb w drewnie, połączonych z fotografiami jej przodków i bliskich. Jej pracom towarzyszyć będą nigdy wcześniej nie publikowane rysunki Zbigniewa Brzezińskiego – polityka i doradcy kilku amerykańskich prezydentów, a prywatnie męża artystki. W Gdańskiej Galerii Miejskiej będzie można obejrzeć także dwie edycje wydanej z niezwykłym pietyzmem publikacji "Bibliografia i rysunki Zbigniewa Brzezińskiego", której pierwsze wydanie zostało wyróżnione m.in. Nagrodą Waltera Tiemanna w Lipsku. Wystawa połączona będzie też z projekcją krótkometrażowego dokumentu "Drzewa Rodzinne - Emilie Brzezinski. Impresja filmowa" w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Piotrowskiego.

Wystawę "Drzewa rodzinne" Emilie i Zbigniewa Brzezińskich można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej Guentera Grassa od 1 lipca do 14 września, wstęp wolny.Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Cos mi sie wydaje,ze dla wielu osob wiekszym-niz same prace artystki-magnesem przyciagajacym uwage zwiedzajacych ta wystwe beda rysunki jej meza. Swoja droga,siekiera i pila tarczowa to rzadkie narzedzie jak na kobiete.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
”Matki” w reż. Pawła Psssiniego na Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale /recenzja spektaklu/ Teatr / Recenzje
Zaprezentowane podczas Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale ”Matki” w reż. Pawła Passiniego to niezwykle emocjonujące dzieło...
Krakowski Raut Aktorów i Złote Maski: Widzowie wolą blondynki? /zdjęcia/
Po 14 latach przerwy wróciła impreza honorująca twórców krakowskiego teatru. Wręczono Złote Maski publiczności oraz branżowe Ludwiki.
Strange Clouds 'Calm before the Storm': Dziwnie i pochmurnie /recenzja/
Poznański zespół Strange Clouds intryguje brzmieniami. Ich muzyka to połączenie psychodelicznego rocka, postgrunge'u i elektroniki lat 70.
Krzysztof Penderecki z kolejną nagrodą! ”Pax” Sary Pennypacker: Opowieść o pokoju i przyjaźni /recenzja książki/
Tagi