zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Dyrdymałki' Dobrusi Rurańskiej w Galerii Ateneum w Katowicach

'Dyrdymałki' Dobrusi Rurańskiej w Galerii Ateneum w Katowicach

/zdjęcia pochodzą ze strony artystki/

"Dyrdymałki” to tytuł, jakim opatrzyła wystawę swoich prac Dobrusia Rurańska, której plakaty i ilustracje można będzie oglądać w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

Dobrosława Rurańska/fot. artystki

Urodzona w 1990 r., absolwentka katowickiej ASP, obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Książki w 2015. Rok wcześniej została laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych oraz stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Grafika użytkowa

Uprawia grafikę użytkową – projektuje plakaty, ilustracje, zajmuje się też książką artystyczną. Mieszka i tworzy w Katowicach. Laureatka kilku nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody Festiwalu ZOOMART w kategorii kalendarz planszowy (Katowice 2015), Nagrody Biura Projektowania Systemów Cyfrowych za projekt dyplomowy pt. "Opracowanie graficzne opowiadań Witolda Gombrowicza” (Katowice 2015), nagrody jury dziecięcego i wyróżnienia Wydawnictwa Format w konkursie „Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci” za autorską książkę “Znajdka” (Katowice 2016), wyróżnień w Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy i Kart Świątecznych Vidical (Warszawa 2013 i 2014) czy ogólnopolskim konkursie na plakat Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy "Ulicznicy” (Gliwice 2013). Od 2013 r. uczestniczy w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Dyrdymałki

"Dyrdymałki” są drugą wystawą indywidualną Dobrusi Rurańskiej – po "Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj” w katowickiej Galerii Pojedynczej (2017).

Dorobek wydawniczy młodej artystki to m.in. książki dla dzieci z jej ilustracjami, które ukazały się w ubiegłym roku: "Myszka” Doroty Gellner i autorska "Znajdka” oraz najnowsza, wydana w 2017 – "Miejsca rzeczy zapomnianych” Krystyny Chołoniewskiej.

 Widzom Teatru Ateneum znany jest z pewnością zaprojektowany przez nią plakat do spektaklu "Narysuj mi baranka”.

 Wernisaż odbędzie się w piątek, 31 marca o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

 

 


Napisz artykuł
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi