zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Dzień Wolnej Sztuki: Cała Polska ogląda eksponaty

Dzień Wolnej Sztuki: Cała Polska ogląda eksponaty

Baner akcji

71 muzeów i galerii z całego kraju po raz siódmy udostępni wybrane rarytasy ze swoich zbiorów. Wstąp, przyjrzyj się, podyskutuj.

Tu liczy się jakość, a nie ilość. Dlatego muzea i galerie tego dnia wyglądają jakby inaczej. Ograniczając  swoje zbiory do zaledwie... 5 eksponatów. Ale to eksponaty wyjątkowe. Takie, które kryją w sobie niezwykłą historię i skłaniają do dyskusji. Wybrane w celu uświadomienia widzom, iż muzealnictwo to odbiór żywy, niekoniecznie wymagający specjalistycznej wiedzy. W ten dzień sztuka skraca swój dystans, a placówki odpowiedzialne za jej promocję, zachęcają do pogłębionej interakcji.  

Tego typu refleksja to punkt wyjściowy Dnia Wolnej Sztuki. To akcja obejmująca zasięgiem całą Polskę. W tym roku odbędzie się 22 kwietnia już po raz 7. Udział bierze aż 71 muzeów i galerii.

Zgodnie z tradycją, wydarzenie wystartuje punktualnie w samo południe. Każda z placówek udostępni wtedy 5 wybranych eksponatów. Niektórym mają towarzyszą specjalni goście. W razie wszelkich pytań i wątpliwości widzów, pomocą służą pracownicy muzeów.  

W ciągu 7 lat Dzień Wolnej Sztuki stał się przedsięwzięciem, które wykracza poza artystyczną sferę. Obok zbiorów malarstwa czy rzeźby, można zobaczyć wybrane elementy kolekcji  muzeów techniki, literatury, wojskowości, a nawet skanseów. Chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać - czyli wpatrzeć - mówi organizatorka i pomysłodawczyni akcji Zuzanna Stańska.

W większości placówek tego dnia obowiązuje wstęp wolny. Pełną listę muzeów i galerii uczestniczących w akcji znajdziecie na witrynie Dnia Wolnej Sztuki tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
  Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
  Sting wystąpi w Krakowie!
  12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
  Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
  Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
  Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
  Tagi