zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Dzień Wolnej Sztuki: Cała Polska ogląda eksponaty

Dzień Wolnej Sztuki: Cała Polska ogląda eksponaty

Baner akcji

71 muzeów i galerii z całego kraju po raz siódmy udostępni wybrane rarytasy ze swoich zbiorów. Wstąp, przyjrzyj się, podyskutuj.

Tu liczy się jakość, a nie ilość. Dlatego muzea i galerie tego dnia wyglądają jakby inaczej. Ograniczając  swoje zbiory do zaledwie... 5 eksponatów. Ale to eksponaty wyjątkowe. Takie, które kryją w sobie niezwykłą historię i skłaniają do dyskusji. Wybrane w celu uświadomienia widzom, iż muzealnictwo to odbiór żywy, niekoniecznie wymagający specjalistycznej wiedzy. W ten dzień sztuka skraca swój dystans, a placówki odpowiedzialne za jej promocję, zachęcają do pogłębionej interakcji.  

Tego typu refleksja to punkt wyjściowy Dnia Wolnej Sztuki. To akcja obejmująca zasięgiem całą Polskę. W tym roku odbędzie się 22 kwietnia już po raz 7. Udział bierze aż 71 muzeów i galerii.

Zgodnie z tradycją, wydarzenie wystartuje punktualnie w samo południe. Każda z placówek udostępni wtedy 5 wybranych eksponatów. Niektórym mają towarzyszą specjalni goście. W razie wszelkich pytań i wątpliwości widzów, pomocą służą pracownicy muzeów.  

W ciągu 7 lat Dzień Wolnej Sztuki stał się przedsięwzięciem, które wykracza poza artystyczną sferę. Obok zbiorów malarstwa czy rzeźby, można zobaczyć wybrane elementy kolekcji  muzeów techniki, literatury, wojskowości, a nawet skanseów. Chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać - czyli wpatrzeć - mówi organizatorka i pomysłodawczyni akcji Zuzanna Stańska.

W większości placówek tego dnia obowiązuje wstęp wolny. Pełną listę muzeów i galerii uczestniczących w akcji znajdziecie na witrynie Dnia Wolnej Sztuki tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi