zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmArtykuły › Ed Skrein: Kino niezależne to moja miłość /wywiad/

Ed Skrein: Kino niezależne to moja miłość /wywiad/

Ed Skrein w Krakowie/fot. Łukasz Badula
Znacie go z ról w "Deadpool" i "Gry o tron", ale do Krakowa przyjechał, aby promować niezależny film "Modelka". Z brytyjskim aktorem rozmawiamy m.in. o Hollywood i życiu rodzinnym. 

Zaczynał karierę jako raper, ale szybko pochłonęła go kariera filmowa. 33-letni Ed Skrein z powodzeniem łączy występy w niskobudżetowych produkcjach z kinem popularnym. W 2014 roku zastąpił Jasona Statham na planie kolejnej odsłony "Transportera", a 2 lata później zagrał antagonistę tytułowego bohatera kasowej ekranizacji komiksu "Deadpool". W jego dorobku nie brakuje jednak bardziej ambitnych ról. Wystąpił m.in. w niezależnej komedii "Kill Your Friends" Owena Harrisa.
 
Na krakowskim festiwalu Netia Off Camera pojawił się przy okazji polskiej premiery "Modelki". To obyczajowy dramat w reżyserii Madsa Matthiensena, twórcy nagrodzonego wcześniej na imprezie "Misiaczka". Skrein gra tutaj główną rolę męską - wpływowego fotografa modowego Shane'a White'a. Przy okazji promocji filmu zgodził się na krótką rozmowę z naszym portalem. 


Łukasz Badula: Polscy widzowie kojarzą Cię głównie z ról w kinie akcji wymagającym sprawności fizycznej i kaskaderskich popisów. "Modelka" to tymczasem małe, niezależne kino oraz rola oparta bardziej na psychologicznych niuansach. Co było największym wyzwaniem w trakcie pracy nad rolą?
 
Ed Skrein: Studiowałem sztuki piękne, więc kolor czy kompozycja są dla czymś ważnym. Kolekcjonuję zdjęcia od dłuższego czasu. Posiadam całkiem wizualny sposób odbierania świata, więc czuję bliskość z fotografią jako rzemiosłem. Musiałem jednak nauczyć się, jak trzymać aparat. To polegało w dużej części na swoistej mowie ciała. Udałem się do mojego przyjaciela Gavina Watsona, który jest znanym w Londynie fotografem. Mój inny znajomy pokazał mi, jak w odpowiedni sposób trzymać aparat; co robić, a czego nie. Główna rada, jaką dał brzmiała : Powinieneś trzymać aparat tak, jak mamy trzymają małe dzieci. Są troskliwe, ale nie przesadnie ostrożne. Podnoszą maleństwo i po prostu z nim idą; robią to przecież codziennie. To była dla mnie świetna uwaga. Sam jestem ojcem, więc mogę się do tego odnieść. 
 Jako Shane White w filmie Modelka/Kino Świat
Jak przy każdej roli, są dwie strony. Jedna to zewnętrzność, warstwa fizyczna, tak jak w kinie akcji, gdzie pracujesz nad choreografią lub językiem ciała. Druga to ludzkie emocje, których scenarzysta i reżyser od ciebie wymagają. Dla mnie to wciąż ten sam proces próby zrozumienia postaci jako ludzkiej istoty. Bo mój bohater jest najpierw człowiekiem, a dopiero później fotografem.
 
Wspomniałeś o niezależnym kinie. Tak naprawdę wywodzę się z niego. Mój pierwszy film był kręcony za 150 tys. funtów. Kino niezależne to moja miłość. Kiedy oglądam filmy, zawsze wybieram małe produkcje zamiast hollywoodzkich blockbusterów. Mimo tego, wielką radość sprawia mi udział w obu rodzajach kina. 
 

Filmy o przemyśle modowym są często odbierane na zasadzie "opowieści ku przestrodze"; targowisko próżności, toksyczny hedonizm, po trupach do kariery itd. Jakie dla Ciebie jest najważniejsze przesłanie "Modelki"? 

Dla mnie to kwestia wychowywania przyszłych pokoleń w taki sposób, aby podejmowały właściwe decyzje. To film o decyzjach, możliwościach. Główna bohaterka ma możliwość bycia modelką, przyjazdu do Paryża. Ale nawet ja z moją pozycją, po zrobieniu kilku filmów, muszę wciąż być odpowiedzialny za moje wybory, za to, co one ze sobą niosą. W każdej sekundzie dnia. Filmowa Emma nie myśli o konsekwencjach. Nie jest wystarczająco dojrzała emocjonalnie, aby sobie z tym poradzić. Tak więc dla mnie, to nie opowieść o tym, że "przemysł modowy jest niebezpieczny", ale o tym, że "cały świat jest cholernie niebezpiecznym miejscem". Bądź pewnien, że podejmujesz właściwą decyzję, bo jej skutki mogą być katastrofalne. 
 Skrein jako Shane i Maria Palma jako Emma w Modelce/Kino Świat
 
Wystąpiłeś w jednym z największych kasowych hitów kina komiksowego "Deadpool". Co było najbardziej zaskakujące w pracy przy tak dużej produkcji? Wyobrażasz sobie swoją karierę jako brytyjskiego aktora mieszkającego i pracującego w Hollywood?
 
Nie ma mowy (śmiech). Mieszkam w Londynie. Ale zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Tym, co jest najbardziej niesamowite to fakt, że przy "Modelce" na planie pracowała jedna kamera i ekipa 26 osób, przy "Deadpool" - tylko w drugiej ekipie było osób 290. To kwestia skali. 
Jako Ajax w "Deadpool"/20th Century Fox

Udało Ci się również zagrać w niezmiernie popularnym na całym świecie serialu "Gra o tron". Czy śledzisz jeszcze jego akcję? 
 
Trochę trudne kochać rzeczy, których byłeś częścią i znasz je od środka. Ciężko być na bieżąco. To trochę wstyd, ale zarazem coś na swój sposób pięknego. Kiedy stajesz się częścią czegoś, musisz coś stracić. I nie możesz być już fanem, jak kiedyś. 
 

W jednym z wywiadów cytowałeś bardzo wymowną sentencję Twojego znajomego, który powiedział: celem egzystencji jest nadzwyczajna kariera, ale zwyczajne życie. Czy nadal jesteś wierny tej maksymie?
 
W stu procentach. Chcę spędzić czas od poniedziałku do piątku jako modowy fotograf w Paryżu albo czarny charakter w Kanadzie, ale w weekend być z moim synem w ogrodzie, prowadzić całkiem zwyczajne życie. To moja największa kreatywna siła - rodzina i przyjaciele. Zawsze będę spoglądał na ten okres w życiu, myśląc o tym, jak wiele miałem szczęścia, że udało mi się zachować normalne, rodzinne życie.
 

Masz za sobą epizod raperski. Czy obecnie interesujesz się muzyką hip-hopową?
 
Jako wielki fan...
 

Poleciłbyś jakieś interesujące płyty z brytyjskim rapem?

Są dwa niesamowite albumy, które ukazały się w ostatnim czasie. Pierwsza to krążek artysty o pseudonimie Ocean Wisdom zatytułowany "Chaos'93". Fantastyczny młody człowiek, niesamowicie dynamiczny. Drugi artysta nazywa się Kojey Radikal i opowiada dużo o byciu przedstawicielem drugiego pokolenia imigrantów z Ghany; przyjeździe do Londynu czy sytuacji w swojej ojczyźnie. 
 

Wolisz bardziej surowe, "old-skoolowe" rapowanie czy eklektyczne fuzje hip-hopu z innymi gatunkami?
 
Sądzę, że jeśli ktoś jest przywiązany tylko do jednego stylu, zawsze coś traci. Najważniejsza jest chyba szczerość. Tak naprawdę nie liczy się to, czy ktoś rapuje czy śpiewa, ale to, czy jest artystą. 
 

Czy niebawem możemy spodziewać się jakiś wielkich projektów filmowych z Twoim udziałem?
 
Przez ostatnie pół roku przebywałem na łonie rodziny, czytałem scenariusze i w większości mówiłem "nie". Ale  w bliskiej przyszłości na pewno zobaczycie dużo mojej pracy. Zamierzam dalej zaskakiwać widzów na zasadzie: Wow, on robi teraz coś takiego?! (śmiech)
 

Wywiad przeprowadzony 7 maja na tarasie Hotelu Starego w Krakowie. Podziękowania dla Joanny Radziszewskiej. 


Film "Modelka" wchodzi na ekrany polskich kin 13 maja. Dystrybutorem jest Kino Świat. 
 
 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Ciekawe, czy nowy film, w którym zagrał Ed Skrein jest dobry?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi