zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Ekologiczny upcykling w fabrycznym mieście

Ekologiczny upcykling w fabrycznym mieście

 
Na mapie dizajnerskich imprez debiutuje całkiem nowy festiwal. Zrodzony w łódzkiej ASP i oddający część inicjatywy w ręce publiczności. 
 
Termin recykling stał się już synonimem proekologicznej postawy. Czy tak samo będzie z upcyklingiem? Wbrew pozorom nie chodzi tu o żadną rewolucyjną inicjatywę. Upcyklingują przecież od dawna artyści na całym świecie, nadając mało wartościowym odpadom jakość wyższą niż w przypadku pierwowzoru. Upcyklingują i firmy, na bazie surowców wtórnych tworzące pełnowymiarowe produkty. Dlaczego podobnie nie mogą postępować domorośli i początkujący dizajnerzy? Organizatorzy nowego festiwalu chcą zachęcić wszystkich do tego typu aktywności. 
 
Pod hasłem EcoMade Festival debiutuje w Łodzi całkiem nowa dizajnerska impreza. Zrodzona w tutejszej ASP, a mająca promować modę i wzornictwo ekologiczne. Temu właśnie służy otwarty konkurs, skierowany do wszystkich troszczących się o naturę dizajnerów. Tylko do 4 listopada organizatorzy czekają na oryginalne, upcyklingowe prace. Upcyklingowe, czyli mające wartość, która przewyższa pierwotny, przetwarzany surowiec. Najlepsze ze zgłoszonych dzieł trafią na festiwalową wystawę i zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami.
                  Upcyklingowe projekty gościa specjalnego festiwalu - Tejo Remy'ego/ecomadefestival.pl
 
Adresowany do szerokiej publiczności konkurs nie jest jedyną atrakcją łódzkiej imprezy. W zamyśle organizatorów, EcoMade Festival ma być międzynarodowym świętem dizajnu szanującego środowisko i podnoszącego ekologiczną świadomość. Co w mieście fabrycznym wydaje się szczególnie istotne: 
 
To projekt, który stanowi wstęp do rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń, a jednocześnie forma kampanii informacyjno-promocyjnej, której celem jest kształtowanie postaw jak najmniej ingerujących w równowagę w przyrodzie. (...) Uczestnicy festiwalu, od najlepszych specjalistów z dziedziny ekologicznej mody i designu, dowiedzą się, że starym przedmiotom można nadać drugie życie, a wszystko to małym kosztem i w trosce o środowisko.
 
W programie festiwalu, obok wspominanej wystawy mają znaleźć się m.in modowe pokazy, seminaria i warsztaty. W przypadku tego ostatniego, organizatorzy myślą o odbiorcy w każdym wieku. Dorośli będą więc mogli zrobić dywan z ubrań, poznać tajniki biżuterii tekstylnej czy poeksperymentować z tzw. teksturą falistą. Dla dzieci natomiast przygotowano spotkania m.in. na temat trash artu i makulatury.
 
Na specjalne zaproszenie w Łodzi pojawi się holenderski duet dizajnerów - Tejo Remy i René Veenhuizen. Remy to legenda współczesnego wzornictwa. Ma na koncie tak nietypowe, recyklingowe projekty jak kufer stworzony z drewnianych szuflad czy lampa z butelek po mleku. 
 
Festiwal potrwa od 27 do 28 listopada. Więcej informacji tutaj. 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Uwielbiam tego rodzaju imprezy. W dzisiejszych czasach, kiedy nasza planeta ugina się pod ciężarem całego ogromu śmieci jaki produkujemy, przywracanie rzeczom drugiego, lepszego życia wydaje się być doskonałym pomysłem. Zwłaszcza, że można w ten sposób wejść w posiadanie czegoś naprawdę wyjątkowego i oryginalnego :)

  • W czasach, kiedy człowiek goni za jeszcze bardziej lepszym, a nowe kolekcje (odzieży, sprzętów, mebli itp.) ukazują się kilka razy na rok, re- i upcykling jest momentem na zastanowienie czy naprawdę ludziom trzeba tych wszystkich nowych przedmiotów. I zgadzam się z przedmówczynią-wiele z upcyklingowych projektów to dzieła sztuki;)

  • W kazdej dziedzinie moze znalezc sie czlowiek-amator,ktory w pokonanym polu potrafi pozostawic zawodowcow.Moze wlasnie w Lodzi objawi sie ktos wyznaczajacy nowe trendy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi