zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrArtykuły › ESK 2016: Konkurs dramaturgiczny /relacja/

ESK 2016: Konkurs dramaturgiczny /relacja/

 Próba prasowa/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

Owoce specjalnego, ogólnopolskiego konkursu na dzieło dramaturgiczne trafią wkrótce do repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego. 

23 stycznia prapremiera spektaklu "Silesia, Silentiaw reżyserii Marka Fiedora. Tekst Lidii Amiejko otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dramaturgicznym wtw://strefy_kontaktu 2016. 

Jego bohaterem jest "płaszcz gabardynowy, męski, nosiciel świadomości swego Kreatora, żydowskiego krawca z Breslau - pisze o dramacie Jan GondowiczNie jest nosicielem szczęścia na wzór Andersenowskich kaloszy, lecz świadkiem epoki pieców i wędrówki ludów, protagonistą niedopasowań i nieskutecznych przebrań. Wyposażony przez Krawca w nadprzyrodzoną trwałość, przechodzi z rąk do rąk, a raczej gości najrozmaitsze istnienia, czasem cielesne, czasem, jak duch zmasakrowanego miasta, bezcielesne, lecz namacalne. 

Lidia Amiejko to znana i od lat eksperymentująca z językiem pisarka wrocławska,  nominowana do Nagrody Nike za "Głośne historie" i "Żywoty świętych osiedlowych". We Wrocławskim Teatrze Współczesnym była w 1998 roku wystawiana inna jej sztuka - "Farrago". Dramat ten przyniósł autorce zasłużoną sławę, kiedy został wystawiony w Teatrze Telewizji w reżyserii Jarosława Żamojdy (1999), z główną rolą Cezarego Pazury. 

... nawiedziła mnie metafora krawiectwa - powiedziała w wywiadzie dla "Dialogu" Lidia AmejkoZafascynowałam się krojem, modą. Oglądałam stroje Wielkich Krawców, każdy z nich jest dla mnie rodzajem filozofa, który poprzez swoją kolekcję wypowiada się na temat tego, co łączy duszę i ciało. (...) Mój ulubiony projektant, Yohji Yamamoto, uważa, że strój jest domem, który chroni, dlatego jego płaszcze są ogromne, czasem przypominają japońskie warownie. 

 

Konkurs dramaturgiczny

Podczas próby prasowej, w której uczestniczył Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz,  mogliśmy obejrzeć wybrane sceny ze spektaklu, a także dowiedzieć się więcej szczegółów na temat konkursu dramaturgicznego, który wyłonił nie tylko dramat Amejko, ale także inne interesujące prace. Otóż jego ideą było zainicjowanie twórczości dramaturgicznej w duchu wielkich wrocławskich pisarzy: Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza, których cechą charakterystyczną było poszukiwanie nowego języka scenicznego.  

 Dyrektor teatru Marek Fiedor i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

W konkursie wzięło udział trzydziestu dwóch autorów, ludzi różnych artystycznych profesji: aktorów, dramaturgów, pisarzy, reżyserów, m.in. Bogusław Kierc, Marcin Cecko, Paweł Sala, Szymon Bogacz, Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Izabela Filipiak, Piotr Siemion, Jakub Żulczyk. 

Sam fakt napisania i nagrodzenia tekstu jeszcze o niczym nie decyduje - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor WTW Marek FiedorWażne jest, aby te teksty ukazywały się na scenie, aby widzowie mogli je oglądać i dyskutować o nich. By nie tylko tworzyły repertuar, ale opowiadały o naszej rzeczywistości. 

Przypomniał też, że konkurs był częścią większego projektu, składającego się z dwóch segmentów, z których pierwszy poświęcony jest patronom Teatru Współczesnego: Helmutowi Kajzarowi, Tymoteuszowi Karpowiczowi, Tadeuszowi Różewiczowi, drugi natomiast dotyczy nowej dramaturgii. 

Prezydent Dutkiewicz dodał, że poprzez konkurs oraz strefy_kontaktu będzie można obserwować to, co się dzieje Polsce, jeśli chodzi o najnowsze tendencje dramaturgiczne: 

Wydaje mi się to wprost znakomitym pomysłem,  nawiązującym zarówno do przeszłości tego teatru, jak też wyznaczającym nowe trendy.

 W rezultacie konkursu 5 marca 2016 roku na scenie WTW pojawi się kolejny nagrodzony tekst – "Garnitur Prezydenta” Maliny Prześlugi, młodej autorki dramatów i prozy, dramaturga Teatru Animacji w Poznaniu. Prześluga tworzy dla dzieci i młodzieży. Napisała dotąd około pięćdziesięciu sztuk, z których blisko trzydzieści zostało już zrealizowanych. „Garnitur…” jest jej pierwszym utworem dla widzów dorosłych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą indywidualną w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za tekst „Chodź na słówko”. Spektakl w WTW wyreżyseruje Cezary Iber – aktor oraz reżyser teatralny i filmowy.  

 Próba prasowa spektaklu/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

Ale nie na tym koniec, bo również w czerwcu 2016 roku Wrocławski Teatr Współczesny planuje czytania performatywne pięciu spośród trzydziestu jeden dramatów nadesłanych na konkurs. Będą one reżyserowane przez najmłodsze pokolenie polskich reżyserów teatralnych:  "Bar świętej krewety” Mariusza Sieniewicza usłyszymy w reżyserii Tomasza Szczepanka, "Wolfganga Amadeusa Moz” Michała Bajera - w reżyserii Tomasza Cyza, "Dzieci” Wojciecha Ziemilskiego - w reżyserii Leny Frankiewicz, "Drzewom nie wypadają włosy” Małgorzaty Szczerbowskiej wyreżyseruje Judyta Berłowska, "Kunstkammer” Agnieszki Jakimiak - Agata Dyczko. Podjęto również decyzję, że Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z Miastem Wrocław będzie organizował konkurs dramaturgiczny co dwa lata. 

 

Prapremiera sztuki Lidii Amiejko ”Silesia, Silentia” odbędzie się 23 stycznia. Kolejne spektakle:  od 24 do 28 stycznia 2016 r.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Najciekawsze zamki w Polsce - głosujemy! ESEJE 2.0 / Artykuły
  W naszym plebiscycie na najciekawsze zamki w Polsce prowadzi Zamek w Radzyniu Chełmińskim (475 głosów), za nim plasuje się Zamek w Mosznej...
  Najciekawsze skanseny w Polsce: Tworzymy ranking
  Zwiedzanie na wolnym powietrzu? Czemu nie! Wybraliśmy już najlepsze muzeum multimedialne, czas na skanseny.
  Ewelina Lisowska świętuje urodziny
  Od dzieciństwa wiedziała że zostanie wokalistką. Dziś obchodzi 25 lat. Autorka tekstów i kompozytorka, wokalistka post-hardcorowej grupy...
  Historia Roja blokowana, minister Gliński oburzony, elektorat syty /komentarz/ 'Tamtego lata na Sycylii', 'Kalejdoskop wspomnień', 'Zacznij od dziś' /Nowości w Klubie Kulturaonline.pl 23.08.2016/
  Tagi