zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrArtykuły › ESK 2016: Konkurs dramaturgiczny /relacja/

ESK 2016: Konkurs dramaturgiczny /relacja/

 Próba prasowa/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

Owoce specjalnego, ogólnopolskiego konkursu na dzieło dramaturgiczne trafią wkrótce do repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego. 

23 stycznia prapremiera spektaklu "Silesia, Silentiaw reżyserii Marka Fiedora. Tekst Lidii Amiejko otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dramaturgicznym wtw://strefy_kontaktu 2016. 

Jego bohaterem jest "płaszcz gabardynowy, męski, nosiciel świadomości swego Kreatora, żydowskiego krawca z Breslau - pisze o dramacie Jan GondowiczNie jest nosicielem szczęścia na wzór Andersenowskich kaloszy, lecz świadkiem epoki pieców i wędrówki ludów, protagonistą niedopasowań i nieskutecznych przebrań. Wyposażony przez Krawca w nadprzyrodzoną trwałość, przechodzi z rąk do rąk, a raczej gości najrozmaitsze istnienia, czasem cielesne, czasem, jak duch zmasakrowanego miasta, bezcielesne, lecz namacalne. 

Lidia Amiejko to znana i od lat eksperymentująca z językiem pisarka wrocławska,  nominowana do Nagrody Nike za "Głośne historie" i "Żywoty świętych osiedlowych". We Wrocławskim Teatrze Współczesnym była w 1998 roku wystawiana inna jej sztuka - "Farrago". Dramat ten przyniósł autorce zasłużoną sławę, kiedy został wystawiony w Teatrze Telewizji w reżyserii Jarosława Żamojdy (1999), z główną rolą Cezarego Pazury. 

... nawiedziła mnie metafora krawiectwa - powiedziała w wywiadzie dla "Dialogu" Lidia AmejkoZafascynowałam się krojem, modą. Oglądałam stroje Wielkich Krawców, każdy z nich jest dla mnie rodzajem filozofa, który poprzez swoją kolekcję wypowiada się na temat tego, co łączy duszę i ciało. (...) Mój ulubiony projektant, Yohji Yamamoto, uważa, że strój jest domem, który chroni, dlatego jego płaszcze są ogromne, czasem przypominają japońskie warownie. 

 

Konkurs dramaturgiczny

Podczas próby prasowej, w której uczestniczył Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz,  mogliśmy obejrzeć wybrane sceny ze spektaklu, a także dowiedzieć się więcej szczegółów na temat konkursu dramaturgicznego, który wyłonił nie tylko dramat Amejko, ale także inne interesujące prace. Otóż jego ideą było zainicjowanie twórczości dramaturgicznej w duchu wielkich wrocławskich pisarzy: Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza, których cechą charakterystyczną było poszukiwanie nowego języka scenicznego.  

 Dyrektor teatru Marek Fiedor i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

W konkursie wzięło udział trzydziestu dwóch autorów, ludzi różnych artystycznych profesji: aktorów, dramaturgów, pisarzy, reżyserów, m.in. Bogusław Kierc, Marcin Cecko, Paweł Sala, Szymon Bogacz, Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Izabela Filipiak, Piotr Siemion, Jakub Żulczyk. 

Sam fakt napisania i nagrodzenia tekstu jeszcze o niczym nie decyduje - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor WTW Marek FiedorWażne jest, aby te teksty ukazywały się na scenie, aby widzowie mogli je oglądać i dyskutować o nich. By nie tylko tworzyły repertuar, ale opowiadały o naszej rzeczywistości. 

Przypomniał też, że konkurs był częścią większego projektu, składającego się z dwóch segmentów, z których pierwszy poświęcony jest patronom Teatru Współczesnego: Helmutowi Kajzarowi, Tymoteuszowi Karpowiczowi, Tadeuszowi Różewiczowi, drugi natomiast dotyczy nowej dramaturgii. 

Prezydent Dutkiewicz dodał, że poprzez konkurs oraz strefy_kontaktu będzie można obserwować to, co się dzieje Polsce, jeśli chodzi o najnowsze tendencje dramaturgiczne: 

Wydaje mi się to wprost znakomitym pomysłem,  nawiązującym zarówno do przeszłości tego teatru, jak też wyznaczającym nowe trendy.

 W rezultacie konkursu 5 marca 2016 roku na scenie WTW pojawi się kolejny nagrodzony tekst – "Garnitur Prezydenta” Maliny Prześlugi, młodej autorki dramatów i prozy, dramaturga Teatru Animacji w Poznaniu. Prześluga tworzy dla dzieci i młodzieży. Napisała dotąd około pięćdziesięciu sztuk, z których blisko trzydzieści zostało już zrealizowanych. „Garnitur…” jest jej pierwszym utworem dla widzów dorosłych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą indywidualną w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za tekst „Chodź na słówko”. Spektakl w WTW wyreżyseruje Cezary Iber – aktor oraz reżyser teatralny i filmowy.  

 Próba prasowa spektaklu/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

Ale nie na tym koniec, bo również w czerwcu 2016 roku Wrocławski Teatr Współczesny planuje czytania performatywne pięciu spośród trzydziestu jeden dramatów nadesłanych na konkurs. Będą one reżyserowane przez najmłodsze pokolenie polskich reżyserów teatralnych:  "Bar świętej krewety” Mariusza Sieniewicza usłyszymy w reżyserii Tomasza Szczepanka, "Wolfganga Amadeusa Moz” Michała Bajera - w reżyserii Tomasza Cyza, "Dzieci” Wojciecha Ziemilskiego - w reżyserii Leny Frankiewicz, "Drzewom nie wypadają włosy” Małgorzaty Szczerbowskiej wyreżyseruje Judyta Berłowska, "Kunstkammer” Agnieszki Jakimiak - Agata Dyczko. Podjęto również decyzję, że Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z Miastem Wrocław będzie organizował konkurs dramaturgiczny co dwa lata. 

 

Prapremiera sztuki Lidii Amiejko ”Silesia, Silentia” odbędzie się 23 stycznia. Kolejne spektakle:  od 24 do 28 stycznia 2016 r.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi