zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Farida – wielka miłość Niemena – znowu na koncertach w Polsce

Farida – wielka miłość Niemena – znowu na koncertach w Polsce

 Koncert pamięci Niemena w Filharmonii Zielonogórskiej, 2009 r./fot. Zdzisław Haczek

W ramach trasy koncertowej ”Śladami Niemena” Farida zaprezentuje swój nowy oryginalny program i spotka się ze swoimi fanami. 

Romantyczna miłość

Naprawdę nazywa się Concetta Gangi, ale w Polsce znana jest jako Farida i wielka miłość Czesława Niemena. Gorący romans legendy polskiej piosenki z egzotyczną pięknością (ojciec był Włochem, a matka Egipcjanką) był na początku lat 70. tematem numer jeden polskiego show-biznesu. Czesław Niemen poznał  Faridę na festiwalu Cantagiro w 1970 roku.  Był oczarowany zarówno nią samą, jak i jej talentem. Zaprosił ją do Polski na festiwal w Sopocie, podczas którego Farida poruszyła i   zachwyciła sobą publiczność festiwalową. Zdobyła w Sopocie Nagrodę Dziennikarzy. W tym czasie byli widywani razem jako szczęśliwa para, budząca zainteresowanie, podziw i żywą sympatię. Wcielali w życie  wspólne  plany artystyczne  – występowali  na wielu scenach. Niemen i Farida tworzyli duet nie tylko w życiu, ale także i zawodowo, pojawiając się razem na różnych festiwalach i imprezach muzycznych. Pamiątką po tamtej krótkiej, lecz jakże fascynującej relacji jest piosenka wykonywana przez Faridę: ”Musica Magica”. Farida napisała tekst, a Niemen skomponował muzykę.  Nagrali go w  warszawskim studio.

Romans skończył się z prozaicznych powodów – Farida wróciła do swojego męża. Urodziła dwoje dzieci i zajęła się ich wychowaniem. Pod koniec XX wieku przerwała swoją karierę wokalną i zajęła się wyrobem biżuterii, kolczyków, projektowaniem kapeluszy. Jednakże ale po śmierci Czesława Niemena zaczęła pojawiać się w Polsce, m.in. przy okazji organizowania koncertów poświęconych kompozytorowi ”Dziwny jest ten świat”.

I tak w lutym 2009 roku wzięła udział w poznańskim koncercie z okazji 70. urodzin Czesława Niemena, na którym zaśpiewała m.in. piosenkę ”Pensami stasera”. W związku z tym koncertem doszło do procesu o prawa do piosenki Musica Magica. Sprawę wytoczyła wdowa po Niemenie, Małgorzata Niemen-Wydrzycka, która stwierdziła, że Farida nie ma prawa wykorzystywać tej kompozycji bez zgody spadkobierców praw autorskich. Piękna Włoszka  olśniła  wówczas poznańską publiczność  skalą swego głosu,  oryginalną  autoprezentacją  sceniczną, temperamentem i  autentyzmem  emocji, szczególnie w utworach  lirycznych.

Śladami Niemena

W kwietniu 2010 r. nieistniejące Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia (założone  przez Czesława Niemena Wydrzyckiego i Krzysztofa Wodniczaka w 1989 r.), próbowało zorganizować trasę koncertową "Śladami Niemena" w miastach, w których Krzysztof Wodniczak organizował koncerty Czesławowi Niemenowi, głównie w zachodniej Polsce (Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra) oraz w Opolu. Szanując czas żałoby narodowej koncerty odwołano.

W 2014 roku Farida wzięła udział w koncercie w Filharmonii Zielonogórskiej, zorganizowanym z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Niemena. W koncercie ”Czesław Niemen – muzyka i życie” włoskiej artystce towarzyszyła orkiestra symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego oraz zespół instrumentalny Janusza Piątkowskiego. Na scenie wystąpili także: Natalia Sikora, Jarosław Królikowski, Maciej Wróblewski oraz wnuczka Niemena, Julia Balczunas, która zagrała na skrzypcach. Koncert prowadził kuzyn zmarłego artysty, Jerzy Wydrzycki. Farida zaśpiewała wówczas swoje najbardziej znane przeboje:  "Pensami Stasera", "Io Per Lui" czy "Vedrai, Vedrai", a także "I Senza Lei", czyli włoskiej wersji piosenki "Dziwny jest ten świat".

Oryginalny program

Cykl tegorocznych koncertów Faridy pod tytułem ”Śladami Niemena” rozpocznie się 25 marca w Legnicy, a zakończy 30 kwietnia w Zielonej Górze. Artystka zaśpiewa też w Wałbrzychu, Zielonej Górze i w Szczecinie. Koncert wypełni tym razem 90-minutowy recital, podczas którego artystka zaprezentuje swój nowy, oryginalny program.

Jednocześnie będzie promowana najnowsza płyta CD artystki, zawierająca kompozycje jej męża Americo Colaprisco do słów Concetti Gangi (Faridy).

Polecamy wywiad z Faridą, który przeprowadziła dziennikarka naszego portalu w 2012 roku.

 

 

 

 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Doskonale pamiętam występ Faridy w Sopocie. Niesamowity, piękny głos. Mam jeszcze jej płytę wydaną w latach 70 -tych. Słuchałam jej wtedy w nieskończoność. Cudowne piosenki.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi