zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Festiwal Budynków: Dom Partii dla wszystkich!

Festiwal Budynków: Dom Partii dla wszystkich!

 Baner festiwalu
Architektura nie jest statyczna! Organizatorzy nowego cyklicznego festiwalu chcą pokazywać widzom ciekawe stołeczne budynki. Od zewnątrz i środka. 
 
Doskonale kojarzone przez mieszkańców miasta. Obecne w tkance miejskiej od lat. Kryjące w sobie mniej lub bardziej złożoną genezę oraz listę rezydentów. Jaki jest faktyczny stan wiedzy na temat znanych budynków warszawskiej aglomeracji? Na czym opiera się ich architektoniczna specyfika? Na te pytania chcą odpowiedzieć organizatorzy całkiem nowego festiwalu. Imprezy, która oprowadzi warszawiaków i przyjezdnych po ciekawych budynkach. Za darmo. 
 
Festiwal Budynków to wycieczka po najbardziej znanych, ale przeważnie niedostępnych dla przechodniów gmachów stolicy. Podczas imprezy będzie okazja do poznania bliżej architektury XIX i XX wieku. W trybie wykładowym, jak i spacerowym. Kolejne edycje festiwalu mają odbywać się co kilka tygodni. Zawsze wokół jednego charakterystycznego budynku w stolicy. 
 
Bohaterem pierwszej odsłony festiwalu będzie Dom Partii. Usytuowany u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Nowy Świat gmach, który zaprojektowało słynne trio Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Mimo socrealistycznych konotacji, pod względem architektonicznym całość wyróżnia autorska wizja. To również kawałek współczesnej historii miasta. Po 1989 gmach stał się bowiem siedzibą Giełdy Papierów Wartościowych. 
 
Podczas Festiwalu Budynków będzie można m.in. obejrzeć wystawę o wspomnianych architektach, zwiedzić okolice i wnętrze gmachu, a także wziąć udział w nocnym pokazie filmowym. Oczywiście poświęconym historii budowli. 
 
Pierwsza edycja festiwalu potrwa od 13 do 22 października. 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Takie wycieczki zawsze mi się podobają. Każdy może dowiedzieć się oczywistych i mniej oczywistych faktów na temat budowli i miejsc, które codziennie mija, nie mając nawet świadomości, że tyle tajemnic tam się kryje!

  • Budynkom i budowlom w mieście też się coś należy. Stoją cierpliwie od lat. Zachwycają nas, podziwiamy je, rzucają się w oko, interesują, a niektóre przez nas są niezauważane. A przecież za nimi stoi człowiek, który je zaprojektował, wybudował, zamieszkiwał, coś się w nim działo. Myślę że Festiwal Budowli to bardzo dobry pomysł, aby ukazać ich historię, która niejednokrotnie warta jest poznania. To taki klucz do drzwi frontowych tych budynków.

  • Jezeli w gre maja wchodzic budynki na co dzien niedostepne dla mieszkancow,to chetnych powinno byc calkiem sporo.Plus rowniez za to,ze edycje beda sie odbywaly dosc czesto.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/ Literatura / Nowości wydawnicze
Tytułów poświęconych Kandinskiemu jest wyjątkowo mało na polskim rynku wydawniczym. Wielu sympatyków twórczości tego rosyjskiego artysty na...
Fryderyk 2017 dla płyty NFM 'De profundis'
Płyta ”De profundis”, nagrana przez Chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii...
Fantastic Heroes: Batman i Superman przejmują Centrum Kultury "Zamek" /zdjęcia/
W Poznaniu wielka gratka nie tylko dla miłośników komiksów. A to za sprawą wystawy, na której zagoszczą takie postaci jak Superman, Batman,...
Kino w trampkach: święto młodego widza Literackie przystanki w Krakowie: Poczekaj na autobus z wybitnymi pisarzami /zdjęcia/
Tagi