zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTaniecAktualności › Festiwal KRoki: Gaga i mazurki w Krakowie

Festiwal KRoki: Gaga i mazurki w Krakowie

Gaga - tańczyć każdy może!/mat. prasowe

"Skonfliktowani?" - pytają organizatorzy krakowskiego święta tańca współczesnego. I zapraszają na tydzień warsztatów, spektakli i wystaw. 

Dzięki filmowi dokumentalnemu "Mr Gaga" wielu widzów po raz pierwszy zetknęło się z osobliwym, tytułowym tanecznym stylem. Święcącym triumfy na całym świecie i angażującym osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia ze scenicznym ruchem. Gaga - terapia, ekspresja, filozofia wymyślona przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina to dobry punkt wyjścia do spotkania z samym tańcem współczesnym. Dziedziną często na wyrost spychaną ku hermetycznej, tajemnej wiedzy. Odbywający się w Krakowie festiwal KRoki pokazuje tymczasem, iż sztuka ruchu jest nie tylko uniwersalna, ale bardzo komunikatywna. 

Adi Weinberg i Guilherme Botelho zapraszają na festiwal/fot. Ł. Badula

Niewątpliwie najbardziej komunikatywne jawią się warsztaty wspomnianego tańca Gaga, które zainaugurują festiwal. Już 12 maja z profesjonalistami i amatorami, na odrębnych zajęciach spotka się choreografka z ojczyzny Naharina - Adi Weinberg. Jak sama wyjaśnia, Gaga to bardzo pojemna formuła ćwiczeń ruchowych:

Postrzegam to jako język, a nie technikę tańca. Tu chodzi nie o formę, lecz indywidualną radość, motywację, wyobraźnię, poczucie czegoś od środka. Piękne jest to, iż każdy może tu znaleźć własny sposób poruszania się, ale sugestie i instrukcje co do tych poszukiwań są bardzo jasne. Nie mamy zatem do czynienia z freestyle'm czy improwizacją. Otrzymujesz swoisty zestaw narzędzi, który może pomóc stać się tancerzem i wykształcić nowy sposób ruchu. To może być bardzo pomocne zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.  

Poza warsztatami Gagi Wienberg zaprezentuje na festiwalu własny spektakl taneczny - "Leaving Living":

Inspiracja do mojej pracy została zaczerpnięta z obrazu izraelskiej malarki Miriam Cabessy, który przedstawia niewielką parę czerwonych śladów dłoni jakby tonących w oddali, podczas gdy większa ich para jest rozmazana u dołu obrazu w nieskończonej niebieskości. To właśnie dzieło sztuki a także sama technika malowania dłońmi na płótnie wywołały u mnie silne wrażenie niemego krzyku, które  przełożyłam na fizyczną strukturę i połączyłam z  moim ukrytym wewnętrznym światem, uwięzioną wolnością. Podczas pracy nad spektaklem dodane zostały nowe warstwy z mojego życia osobistego oraz z książki Herberta Clyde'a Lewisa "Gentleman Overboard", czarnej komedii o bankierze z Wall Street, który wypada za burtę podczas podróży frachtowcem na południowym Pacyfiku i tonie .

Weinberg to niejedyny gość zagraniczny festiwalu. Do Krakowa przyjechała również m.in. szwajcarska trupa taneczna Cie Alias, dowodzona przez pochodzącego z Brazyli choreografa Guilherme Botelho. Ich "Antes" to niezwykła ruchowa refleksja nad wszystkim co pierwotne, poprzedzające wszelkie kulturowe i społeczne kategorie. Jak mówi twórca, choreografia science-fiction o naturze człowieka sprzed jego socjalizacji. 

Krakowski festiwal stanie się okazją także do prezentacji dokonań rodzimych twórców. Niezwykle zapowiada się spektakl poświęcony... mazurkom, którego autorami są pianista Marcin Masecki i choreografka Ilona Trybuła. Gościem festiwalu będzie także legendarny twórca sopockiego Teatru Dada von Bzdolov - Leszek Bzdyl. Na widzów czekają ponadto projekcje filmowe, spotkania z artystami oraz niezwykła "interaktywna" wystawa Marty Ankiersztejn

Hasłem tegorocznej edycji jest "Skonfliktowani?". Jak deklaruje kuratorka festiwalu Jadwiga Majewska:

Wspólnie z widzami, poprzez ciało i ruch tancerzy, spróbujemy rozpoznać „wspólnotowość” na poziomie społeczeństw, narodów, zespołów, grup, rodzin, par. Problem wspólnoty dotyczy współczesnego człowieka tak samo jak problem samotności. Ogniska konfliktów i płaszczyzny porozumienia, napięcia społeczne i wzajemne pojednania… Polityczna retoryka globalnych konfliktów odsłania rzeczywistość zakorzenioną w ciele, w zmysłach, w intymnym kontakcie. Przygotowując program tego spotkania zespołów i solistów, myślałam o tym, że tegoroczny tytuł Skonfliktowani? Mógłby stać się „naszą podłogą”, wspólną platformą, miejscem gościnnym, symbolicznym i realnym zaproszeniem skierowanym do artystów z tych miejsc na ziemi, w których wybuchały i wybuchają konflikty i z takich, które okazały się miejscem schronienia, nowym domem dla uciekających przed atakami.

Festiwal rusza 12 maja i potrwa do 21 maja na terenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
  Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
  Sting wystąpi w Krakowie!
  12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
  Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
  Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
  Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
  Tagi