zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTaniecAktualności › Festiwal KRoki: Gaga i mazurki w Krakowie

Festiwal KRoki: Gaga i mazurki w Krakowie

Gaga - tańczyć każdy może!/mat. prasowe

"Skonfliktowani?" - pytają organizatorzy krakowskiego święta tańca współczesnego. I zapraszają na tydzień warsztatów, spektakli i wystaw. 

Dzięki filmowi dokumentalnemu "Mr Gaga" wielu widzów po raz pierwszy zetknęło się z osobliwym, tytułowym tanecznym stylem. Święcącym triumfy na całym świecie i angażującym osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia ze scenicznym ruchem. Gaga - terapia, ekspresja, filozofia wymyślona przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina to dobry punkt wyjścia do spotkania z samym tańcem współczesnym. Dziedziną często na wyrost spychaną ku hermetycznej, tajemnej wiedzy. Odbywający się w Krakowie festiwal KRoki pokazuje tymczasem, iż sztuka ruchu jest nie tylko uniwersalna, ale bardzo komunikatywna. 

Adi Weinberg i Guilherme Botelho zapraszają na festiwal/fot. Ł. Badula

Niewątpliwie najbardziej komunikatywne jawią się warsztaty wspomnianego tańca Gaga, które zainaugurują festiwal. Już 12 maja z profesjonalistami i amatorami, na odrębnych zajęciach spotka się choreografka z ojczyzny Naharina - Adi Weinberg. Jak sama wyjaśnia, Gaga to bardzo pojemna formuła ćwiczeń ruchowych:

Postrzegam to jako język, a nie technikę tańca. Tu chodzi nie o formę, lecz indywidualną radość, motywację, wyobraźnię, poczucie czegoś od środka. Piękne jest to, iż każdy może tu znaleźć własny sposób poruszania się, ale sugestie i instrukcje co do tych poszukiwań są bardzo jasne. Nie mamy zatem do czynienia z freestyle'm czy improwizacją. Otrzymujesz swoisty zestaw narzędzi, który może pomóc stać się tancerzem i wykształcić nowy sposób ruchu. To może być bardzo pomocne zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.  

Poza warsztatami Gagi Wienberg zaprezentuje na festiwalu własny spektakl taneczny - "Leaving Living":

Inspiracja do mojej pracy została zaczerpnięta z obrazu izraelskiej malarki Miriam Cabessy, który przedstawia niewielką parę czerwonych śladów dłoni jakby tonących w oddali, podczas gdy większa ich para jest rozmazana u dołu obrazu w nieskończonej niebieskości. To właśnie dzieło sztuki a także sama technika malowania dłońmi na płótnie wywołały u mnie silne wrażenie niemego krzyku, które  przełożyłam na fizyczną strukturę i połączyłam z  moim ukrytym wewnętrznym światem, uwięzioną wolnością. Podczas pracy nad spektaklem dodane zostały nowe warstwy z mojego życia osobistego oraz z książki Herberta Clyde'a Lewisa "Gentleman Overboard", czarnej komedii o bankierze z Wall Street, który wypada za burtę podczas podróży frachtowcem na południowym Pacyfiku i tonie .

Weinberg to niejedyny gość zagraniczny festiwalu. Do Krakowa przyjechała również m.in. szwajcarska trupa taneczna Cie Alias, dowodzona przez pochodzącego z Brazyli choreografa Guilherme Botelho. Ich "Antes" to niezwykła ruchowa refleksja nad wszystkim co pierwotne, poprzedzające wszelkie kulturowe i społeczne kategorie. Jak mówi twórca, choreografia science-fiction o naturze człowieka sprzed jego socjalizacji. 

Krakowski festiwal stanie się okazją także do prezentacji dokonań rodzimych twórców. Niezwykle zapowiada się spektakl poświęcony... mazurkom, którego autorami są pianista Marcin Masecki i choreografka Ilona Trybuła. Gościem festiwalu będzie także legendarny twórca sopockiego Teatru Dada von Bzdolov - Leszek Bzdyl. Na widzów czekają ponadto projekcje filmowe, spotkania z artystami oraz niezwykła "interaktywna" wystawa Marty Ankiersztejn

Hasłem tegorocznej edycji jest "Skonfliktowani?". Jak deklaruje kuratorka festiwalu Jadwiga Majewska:

Wspólnie z widzami, poprzez ciało i ruch tancerzy, spróbujemy rozpoznać „wspólnotowość” na poziomie społeczeństw, narodów, zespołów, grup, rodzin, par. Problem wspólnoty dotyczy współczesnego człowieka tak samo jak problem samotności. Ogniska konfliktów i płaszczyzny porozumienia, napięcia społeczne i wzajemne pojednania… Polityczna retoryka globalnych konfliktów odsłania rzeczywistość zakorzenioną w ciele, w zmysłach, w intymnym kontakcie. Przygotowując program tego spotkania zespołów i solistów, myślałam o tym, że tegoroczny tytuł Skonfliktowani? Mógłby stać się „naszą podłogą”, wspólną platformą, miejscem gościnnym, symbolicznym i realnym zaproszeniem skierowanym do artystów z tych miejsc na ziemi, w których wybuchały i wybuchają konflikty i z takich, które okazały się miejscem schronienia, nowym domem dla uciekających przed atakami.

Festiwal rusza 12 maja i potrwa do 21 maja na terenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi