zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Festiwal Moniuszkowski w zmienionej formie

Festiwal Moniuszkowski w zmienionej formie

Moniuszko.html
Plakat jubileuszowej edycji Festiwalu Moniuszkowskiego. 

Jubileuszowa edycja ma motto "Moniuszko odczarowany". Znaczące, bo przez ostatnie lata impreza straciła na znaczeniu na mapie polskich festiwali muzycznych. Potencjału tegorocznego programowego liftingu nie można zmarnować.

Od samego początku Festiwal Moniuszkowski odbywa się w Kudowie Zdroju. Wprawdzie, w przeciwieństwie do Dusznik Zdroju, gdzie Fryderyk Chopin dał recital, Stanisław Moniuszko nigdy do Kudowy nie zawitał, ale pomysł zorganizowania właśnie tu muzycznej imprezy spotkał się najpierw z entuzjastycznym zapałem, a potem nie mniej radosnym przyjęciem przez publiczność.

Ostatnimi laty jednak ranga festiwalu w kotlinie kłodzkiej wyraźnie zmalała, brakowało pomysłu na kolejne edycje, postać Stanisława Moniuszki, zamiast zostać w określony sposób wizerunkowo "odmłodzona" (jak stało się z Chopinem) stała się w polskiej świadomości właściwie nieobecna.

Stanisław Rybarczyk, nowy dyrektor artystyczny tegorocznego Festiwalu Moniuszkowskiego, dyrygent i szef festiwalu Kultury Żydowskiej „Simcha” zamierza dokonać małej rewolucji. Została już utworzona (a lada chwila zacznie działać) nowa strona internetowa festiwalu pod adresem www.festiwalmoniuszkowski.pl, sama impreza potrwa pięć dni (20-25 sierpnia), ale w tym czasie zaplanowano imponującą ilość atrakcji.

Jedną z nich będzie z pewnością spektakl "Strasznego dworu", najważniejszej obok "Halki" opery polskiego mistrza. Gościem honorowym festiwalu została już śpiewaczka Maria Fołtyn, niestrudzona propagatorka spuścizny moniuszkowskiej na świecie. Kontynuowana będzie tradycja Moniuszkowskiego Korowodu, który przejdzie główną ulicą Kudowy Zdroju (z uczestnikami przebranymi w stroje z oper kompozytora). Ponadto zorganizowany będzie konkurs wokalny im. Andrzeja Hiolskiego. Te i wiele innych atrakcji już w drugiej połowie sierpnia.   


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Chociaz muzyka powazna nie jest moim ulubionym gatunkiem to uwazam,ze taki festiwal jest niezbedny. Jezeli sami nie bedziemy promowac wlasnych tworcow,to nikt na swiecie za nas tego nie zrobi! Mam nadzieje,ze Festiwal Moniuszkowski odzyska utracona renome!

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi