zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plGaleriePlastyka › 'Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym'

Galerie zdjęć / Plastyka

'Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym'

na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni
39. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni będzie towarzyszyła, zorganizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. Odbędzie się również premiera okolicznościowego albumu wydanego w wersji polsko-angielskiej.

Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, filmu „Pokolenie”.

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie muzeum jest  w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wśród tej unikatowej kolekcji można będzie obejrzeć egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec i Francji. Plakaty te często stanowią dzieła sztuki same w sobie. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Na wystawie będzie można oglądać prace twórców polskiej szkoły plakatu: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie będzie można też obejrzeć prace znakomitych zagranicznych twórców  m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera,  M. Ogasawary, Erharda Gruttera. Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja  Wajdy. 

W czasie Festiwalu odbędzie się również premiera obecnie przygotowywanego katalogu, który zawiera 340 stron i ponad 420 plakatów z 36 krajów.

Wystawa powstaje we współpracy z licznymi  partnerami krajowymi oraz zagranicznymi. Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Kino RP, Telewizja Kino Polska, SF Kalejdoskop, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Narodni filmowy archiv w Pradze,  British Film Institute w Londynie,  Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze,  Cinematheque Francais w Paryżu,  Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych. Wykorzystano w projekcie także plakaty prywatnych kolekcjonerów – Andrzeja Cebuli i Pavla Rajcana.

Część ekspozycji  po raz pierwszy została  pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas ostatniego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W dniach 15 września – 5 października 2014 roku będzie można ją obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni. -  Projekt został przyjęty przez Pana Andrzeja Wajdę z wielkim entuzjazmem. Reżyser zadeklarował pełną pomoc przy jego tworzeniu i objął projekt opieką merytoryczną – mówią organizatorzy wystawy.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 września 2014 roku.


Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie graficzne projektu: Sławomir Bit
Projekt został  zrealizowany ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Patronatem Honorowym wystawę objęli  Bogdan Borusewicz- Marszałek Senatu RP i Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
CZŁOWIEK Z MARMURU ISA POKOLENIE JAPONIA Ziemia obiecana
ZIEMIA OBIECANA FRANCJA Popiół i diament POPIOŁY RFN
Lotna LOTNA FRANCJA KRAJOBRAZ PO BITWIE FRANCJA
BIESY FRANCJA
 
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi