zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Galeria Dnia: Rafał Olbiński /zdjęcia/

Galeria Dnia: Rafał Olbiński /zdjęcia/

 fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Dziś zmysłowe i poetyckie Baśnie o miłości. Zobaczcie grafiki słynnego surrealisty, które od jutra można oglądać w poznańskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
 
Rafał Olbiński, rocznik '43, jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy surrealistów. Zyskał światową sławę jako projektant plakatów operowych oraz okładek magazynów takich jak Time, Newsweek, Stern, The New Yorker. Jego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach instytucji: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
 fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Artysta pochodzi z Kielc. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył w 1969 roku. W 1970 roku rozpoczął pracę jako dyrektor artystyczny magazynu "Jazz Forum”. Przez następną dekadę był głównym grafikiem magazynu. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Planował jedynie kilkumiesięczny pobyt, jednak wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło mu powrót do kraju. W Stanach szybko dał się poznać jako wybitny malarz, ilustrator i projektant. Od 1985 roku był profesorem w School of Visual Arts w Nowym Jorku.  W 1996 roku na zlecenie amerykańskiej Agencji Informacyjnej artysta zaprojektował plakat z okazji 25-lecia Dnia Ziemi.  W 2002 roku stworzył projekty dla Opera Company Philadelphia do Don Giovanniego Mozarta, które zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez krytyków w New York Times. 
 fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Olbiński otrzymał za swoje osiągnięcia artystyczne ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale od Art Directors Club of New York, złote oraz srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie "Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. Prezydent RP przyznał Rafałowi Olbińskiemu najwyższą nagrodę w dziedzinie sztuki - złoty medal "Gloria Artis". 
 fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Artysta określa swój styl jako "poetycki surrealizm". Jego twórczość jest bliska sztuce słynnego belgijskiego surrealisty, Rene Magritte. Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu zaprezentowane zostaną obrazy oraz grafiki z cyklu "Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach".  
 
Ekspozycja potrwa od 3 do 17 października. 
 
/na podst. mat. prasowych/
 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Śpiewające skojarzenie do pierwszego zdjęcia: "W labiryncie ludzkich spraw, zagubieni ty i ja..."

  • Oglądając te grafiki, obrazy i próbując je zinterpretować trzeba puścić wodze fantazji na szerokie wody. Tylko niczym nieskrępowana wyobraźnia potrafi dotrzeć do samego sedna i odnaleźć ukrywający się sens.

  • Bardzo interesujące, surrealistyczne grafiki i obrazy autora, który słusznie zyskał międzynarodowe uznanie.

  • Glosne nazwisko,ale stylistyka zamieszczonych powyzej prac do mnie nie przemawia.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi