zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie /zdjęcia/

Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie /zdjęcia/

[materiały pras. Muzeum Narodowego w Warszawie]

W Muzeum Narodowym w Warszawie 22 grudnia zostanie otwarta Galeria Sztuki Dawnej łącząca kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby od XV do XVIII wieku.

Na zakończenie 2016 roku Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało nie lada atrakcję dla zwiedzających. Na ekspozycję, według zmienionego scenariusza i w całkowicie nowej aranżacji, powróciły słynne dzieła mistrzów europejskich i staropolskich. Wśród nich obrazy Sandra Botticellego, Giovanniego Belliniego, Jacoba Jordaensa, Lucasa Cranacha Starszego, Tintoretta i malarzy z kręgu Rembrandta. We wspólnej przestrzeni zobaczymy cenne obiekty ze zbiorów sztuki zdobniczej, m.in. płaszcz i insygnia koronacyjne Augusta III, oraz prace rzeźbiarskie, rysunki, grafiki a także tkaniny. Nowa Galeria Sztuki Dawnej zestawia ze sobą różne gatunki sztuki i ukazuje najważniejsze przestrzenie życia społecznego dawnej Europy – kulturę dworską, kulturę religijną i kulturę miejską – układając je w spójną opowieść o dawnych epokach.

Z Galerii Sztuki Zdobniczej oraz Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego Muzeum Narodowego w Warszawie powstała nowa Galeria Sztuki Dawnej. Twórcy galerii połączyli gatunki techniczne i odeszli od tradycyjnego dyskursu historii sztuki, który rozdzielał „wysoką” sztukę – malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę – od rzemiosła artystycznego, które uznawano za dziedzinę użytkową.

W dawnych epokach taki podział nie istniał. W zasadzie wszystkie te dziedziny sztuki traktowano równorzędnie. Jeśli już którąś wywyższano, to wcale nie malarstwo czy rzeźbę, lecz złotnictwo i produkcję tapiserii. Najwyżej ceniono w malarstwie i rzeźbie właśnie rzemieślniczą, wirtuozerską jakość wykonania – tłumaczy prof. Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW. – Obrazowy charakter malarstwa i rzeźby też nie czyni tych gatunków osobnymi. Jak pokazuje nasza ekspozycja, znakomita większość dzieł dawnego rzemiosła artystycznego miała wprawdzie dekoracyjny charakter, ale zawierała przedstawienia figuratywne, stanowiące przecież istotę malarstwa i rzeźby.
Rzemiosło artystyczne łączyły z malarstwem i rzeźbą wspólne zadania i funkcje, a także przestrzenie, w których je gromadzono i wystawiano – pałace, wille, dwory, kościoły, kaplice domowe i budynki miejskie. I według takiego podziału prezentowane są w Galerii.

Kultura dworska

W trzech salach: Pałac i willa, Dwór monarszy i wielkoksiążęcy, Dwór magnacki i siedziba szlachecka oglądamy obrazy, rzeźby, meble, tapiserie, tkaniny, kobierce, przedmioty złotnicze, srebra, naczynia szklane, majolikę, fajanse, porcelanę, które były oznakami luksusu i splendoru, instrumentami pouczenia moralnego lub nośnikami propagandy politycznej, a także służyły rozrywce.

Galeria sztuki dawnej
fot. materiały pras.

Wymienione funkcje spełniały okazałe niderlandzkie tapiserie o tematach biblijnych (tkanina z Dawidem i Betsabe z początku XVI wieku), świeckich (Polowanie na lwy z 2. połowy XVI wieku) czy czysto ornamentalnych (tapiseria kwiatowa w typie mille fleurs z końca XVI wieku). Pojawią się tu rzeźby z marmuru i brązu oraz obrazy, w tym Adam i Ewa Lucasa Cranacha Starszego oraz Wenus z Amorem Parisa Bordone’a, propagujące ideał antycznego piękna i renesansową harmonię. Obowiązkowym elementem wystroju willi i pałaców były portrety ich mieszkańców, w Galerii reprezentowane m.in. przez Portret weneckiego admirała Jacopa Tintoretta. Sztuka wprzęgnięta w propagandę władzy budowała dworski splendor – w tej części ekspozycji zobaczymy spektakularny zespół przedmiotów koronacyjnych Augusta III (Wettina) i Marii Józefy (płaszcz króla, korony, berła i jabłka króla i królowej, fotel tronowy, srebrna trąbka fanfarowa, portret koronacyjny). To jedyne, poza Szczerbcem, zachowane do dziś regalia polskie. Politykę kreowały też dzieła głoszące chwałę królewskich czy magnackich czynów bitewnych, batalistyczne i alegoryczne obrazy takie jak Bitwa pod Orszą.

Religia i wiara w kościele i w domu

Przestrzeń Galerii w kolejnych pięciu salach przedstawia „kulturę religijną” od późnośredniowiecznego i renesansowego kultu przez okres soboru trydenckiego po czasy poreformacyjne. Oprawę liturgii w kościołach i miejscach kultu oraz instrumentarium prywatnej pobożności, modlitewnej i medytacyjno-kontemplacyjnej, uprawianej w domu lub w prywatnej kaplicy. Na szczególną uwagę w tej części ekspozycji zasługuje wspaniały ołtarz niderlandzki tryptyk Ecce Homo Maartena van Heemskercka oraz dwa arcydzieła pędzla włoskich mistrzów Madonna z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem Sandra Botticellego oraz Chrystus wśród doktorów, którego autorem jest Cima da Conegliano.

Miasto

Trzeci, umieszczony w osobnym skrzydle człon galerii pokazuje, jak dzieła rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby kreowały wysoką kulturę miejską. Opowieść zamyka miejsce szczególne – Miasto na eksport: Wenecja. A z nim widoki miasta – weduty – oraz fantazje i kaprysy architektoniczne słynnych malarzy weneckich, takich jak Bernardo Bellotto (Canaletto Młodszy) czy Francesco Guardi. Prezentacji dopełniają skarby rzemiosła artystycznego zamknięte w przestrzeniach trzech gabinetów: porcelany, szkła i kryształów górskich oraz złotnictwa.

Program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Dawnej obejmie interaktywne warsztaty dla rodzin, spotkania na wystawie i wykłady w Kinie Muz z udziałem wybitnych specjalistów. Ekspozycję można zwiedzać z audioprzewodnikiem oraz drukami edukacyjnymi dla dzieci i dorosłych. Dla gości z dysfunkcją wzroku przygotowano audiodeskrypcje, natomiast dla zwiedzających z dysfunkcją słuchu organizowane są oprowadzania z tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy).

GALERIA SZTUKI DAWNEJ
EUROPEJSKIE I STAROPOLSKIE
RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE, MALARSTWO I RZEŹBA
od XV do XVIII wieku
w Muzeum Narodowym w Warszawie od 22 grudnia 2016 roku

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Ekspozycja prezentowana w Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie bardzo mnie zainteresowala.Bede musiala pamietac,aby bedac w naszej stolicy zobaczyc ja na zywo.Zapowiada sie interesujaco.

  • Od sztuki wspolczesnej,zdecydowanie bardziej odpowiada dla mnie ta tworzona przed wiekami.Dlatego z zadowoleniem przyjmuje stworzenie w warszawskim Muzeum Narodowym Galerii Sztuki Dawnej.Trzeba bedzie ja odwiedzic.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi