zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie /zdjęcia/

Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie /zdjęcia/

[materiały pras. Muzeum Narodowego w Warszawie]

W Muzeum Narodowym w Warszawie 22 grudnia zostanie otwarta Galeria Sztuki Dawnej łącząca kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby od XV do XVIII wieku.

Na zakończenie 2016 roku Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało nie lada atrakcję dla zwiedzających. Na ekspozycję, według zmienionego scenariusza i w całkowicie nowej aranżacji, powróciły słynne dzieła mistrzów europejskich i staropolskich. Wśród nich obrazy Sandra Botticellego, Giovanniego Belliniego, Jacoba Jordaensa, Lucasa Cranacha Starszego, Tintoretta i malarzy z kręgu Rembrandta. We wspólnej przestrzeni zobaczymy cenne obiekty ze zbiorów sztuki zdobniczej, m.in. płaszcz i insygnia koronacyjne Augusta III, oraz prace rzeźbiarskie, rysunki, grafiki a także tkaniny. Nowa Galeria Sztuki Dawnej zestawia ze sobą różne gatunki sztuki i ukazuje najważniejsze przestrzenie życia społecznego dawnej Europy – kulturę dworską, kulturę religijną i kulturę miejską – układając je w spójną opowieść o dawnych epokach.

Z Galerii Sztuki Zdobniczej oraz Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego Muzeum Narodowego w Warszawie powstała nowa Galeria Sztuki Dawnej. Twórcy galerii połączyli gatunki techniczne i odeszli od tradycyjnego dyskursu historii sztuki, który rozdzielał „wysoką” sztukę – malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę – od rzemiosła artystycznego, które uznawano za dziedzinę użytkową.

W dawnych epokach taki podział nie istniał. W zasadzie wszystkie te dziedziny sztuki traktowano równorzędnie. Jeśli już którąś wywyższano, to wcale nie malarstwo czy rzeźbę, lecz złotnictwo i produkcję tapiserii. Najwyżej ceniono w malarstwie i rzeźbie właśnie rzemieślniczą, wirtuozerską jakość wykonania – tłumaczy prof. Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW. – Obrazowy charakter malarstwa i rzeźby też nie czyni tych gatunków osobnymi. Jak pokazuje nasza ekspozycja, znakomita większość dzieł dawnego rzemiosła artystycznego miała wprawdzie dekoracyjny charakter, ale zawierała przedstawienia figuratywne, stanowiące przecież istotę malarstwa i rzeźby.
Rzemiosło artystyczne łączyły z malarstwem i rzeźbą wspólne zadania i funkcje, a także przestrzenie, w których je gromadzono i wystawiano – pałace, wille, dwory, kościoły, kaplice domowe i budynki miejskie. I według takiego podziału prezentowane są w Galerii.

Kultura dworska

W trzech salach: Pałac i willa, Dwór monarszy i wielkoksiążęcy, Dwór magnacki i siedziba szlachecka oglądamy obrazy, rzeźby, meble, tapiserie, tkaniny, kobierce, przedmioty złotnicze, srebra, naczynia szklane, majolikę, fajanse, porcelanę, które były oznakami luksusu i splendoru, instrumentami pouczenia moralnego lub nośnikami propagandy politycznej, a także służyły rozrywce.

Galeria sztuki dawnej
fot. materiały pras.

Wymienione funkcje spełniały okazałe niderlandzkie tapiserie o tematach biblijnych (tkanina z Dawidem i Betsabe z początku XVI wieku), świeckich (Polowanie na lwy z 2. połowy XVI wieku) czy czysto ornamentalnych (tapiseria kwiatowa w typie mille fleurs z końca XVI wieku). Pojawią się tu rzeźby z marmuru i brązu oraz obrazy, w tym Adam i Ewa Lucasa Cranacha Starszego oraz Wenus z Amorem Parisa Bordone’a, propagujące ideał antycznego piękna i renesansową harmonię. Obowiązkowym elementem wystroju willi i pałaców były portrety ich mieszkańców, w Galerii reprezentowane m.in. przez Portret weneckiego admirała Jacopa Tintoretta. Sztuka wprzęgnięta w propagandę władzy budowała dworski splendor – w tej części ekspozycji zobaczymy spektakularny zespół przedmiotów koronacyjnych Augusta III (Wettina) i Marii Józefy (płaszcz króla, korony, berła i jabłka króla i królowej, fotel tronowy, srebrna trąbka fanfarowa, portret koronacyjny). To jedyne, poza Szczerbcem, zachowane do dziś regalia polskie. Politykę kreowały też dzieła głoszące chwałę królewskich czy magnackich czynów bitewnych, batalistyczne i alegoryczne obrazy takie jak Bitwa pod Orszą.

Religia i wiara w kościele i w domu

Przestrzeń Galerii w kolejnych pięciu salach przedstawia „kulturę religijną” od późnośredniowiecznego i renesansowego kultu przez okres soboru trydenckiego po czasy poreformacyjne. Oprawę liturgii w kościołach i miejscach kultu oraz instrumentarium prywatnej pobożności, modlitewnej i medytacyjno-kontemplacyjnej, uprawianej w domu lub w prywatnej kaplicy. Na szczególną uwagę w tej części ekspozycji zasługuje wspaniały ołtarz niderlandzki tryptyk Ecce Homo Maartena van Heemskercka oraz dwa arcydzieła pędzla włoskich mistrzów Madonna z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem Sandra Botticellego oraz Chrystus wśród doktorów, którego autorem jest Cima da Conegliano.

Miasto

Trzeci, umieszczony w osobnym skrzydle człon galerii pokazuje, jak dzieła rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby kreowały wysoką kulturę miejską. Opowieść zamyka miejsce szczególne – Miasto na eksport: Wenecja. A z nim widoki miasta – weduty – oraz fantazje i kaprysy architektoniczne słynnych malarzy weneckich, takich jak Bernardo Bellotto (Canaletto Młodszy) czy Francesco Guardi. Prezentacji dopełniają skarby rzemiosła artystycznego zamknięte w przestrzeniach trzech gabinetów: porcelany, szkła i kryształów górskich oraz złotnictwa.

Program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Dawnej obejmie interaktywne warsztaty dla rodzin, spotkania na wystawie i wykłady w Kinie Muz z udziałem wybitnych specjalistów. Ekspozycję można zwiedzać z audioprzewodnikiem oraz drukami edukacyjnymi dla dzieci i dorosłych. Dla gości z dysfunkcją wzroku przygotowano audiodeskrypcje, natomiast dla zwiedzających z dysfunkcją słuchu organizowane są oprowadzania z tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy).

GALERIA SZTUKI DAWNEJ
EUROPEJSKIE I STAROPOLSKIE
RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE, MALARSTWO I RZEŹBA
od XV do XVIII wieku
w Muzeum Narodowym w Warszawie od 22 grudnia 2016 roku

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Ekspozycja prezentowana w Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie bardzo mnie zainteresowala.Bede musiala pamietac,aby bedac w naszej stolicy zobaczyc ja na zywo.Zapowiada sie interesujaco.

  • Od sztuki wspolczesnej,zdecydowanie bardziej odpowiada dla mnie ta tworzona przed wiekami.Dlatego z zadowoleniem przyjmuje stworzenie w warszawskim Muzeum Narodowym Galerii Sztuki Dawnej.Trzeba bedzie ja odwiedzic.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
Sting wystąpi w Krakowie!
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Tagi