zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Game Start/ Game Over: Prehistoria gier komputerowych trafiła do muzeum /zdjęcia/

Game Start/ Game Over: Prehistoria gier komputerowych trafiła do muzeum /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - mimk.com.pl]

Niegdyś były szczytem nowych technologii, dziś budzą rozrzewnienie. W krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej wystawa prawdziwych komputerowych eksponatów. Zobaczcie niektóre z nich.

Atari, Commodore, Amiga, ZX Spectrum. To bynajmniej nie imiona bohaterów sagi science- fiction czy pseudonimy twórców muzyki techno. Każdy, kto dorastał w latach 80. ubiegłego wieku, doskonale jednak te nazwy kojarzy. I budzą one często bardzo gorące, żywe uczucia związane z pionierskim okresem komputeryzacji. Dzięki krakowskiemu Muzeum Inżynierii Miejskiej można teraz cofnąć się do tamtych lat.

Wystawa "Game Start/ Game Over" to częściowo plon nostalgii za komputerami z ubiegłego wieku. W ciągu ostatnich owe sentymenty wyszły daleko poza niszowe kolekcjonerstwo. Archaiczne urządzenia pojawiają się nie tylko we wtórnym obiegu, ale też uczestniczą w zlotach sympatyków retro- gier. Krakowska wystawa będzie dla nich zapewne prawdziwą gratką. Choć prezentowane eksponaty powinny zaciekawić również totalnego laika.

Na wystawie można zatem obejrzeć przede wszystkim komputery osobiste wspomnianych firm Atari, Amiga czy Commodore. Zupełnie inne w obsłudze niż współczesne zestawy PC lub urządzenia dotykowe. Dość powiedzieć, iż ich nieodłącznym towarzyszem jest... magnetofon kasetowy. "Gadżet" niezbędny do obsługi którejkolwiek z gier. Na ekspozycji znalazły się np. i wczesne konsole Playstation. Oczywiście, znacząco różniące się do tych z XXI wieku.

Krakowska wystawa to nie tylko statyczne eksponaty. Z myślą o odwiedzających, przygotowano aż 8 interaktywnych stoisk, gdzie można osobiście zagrać w retro-gry. Pasjonaci historycznych kontekstów mogą natomiast zapoznać się z ówczesną prasą dedykowaną komputerom. Ten segment dziennikarstwa miał się bowiem u schyłku PRL-u całkiem dobrze. Choćby za sprawą bijącego rekordy sprzedaży miesięcznika Bajtek. Kupowały go zresztą nawet osoby... niedysponujące sprzętem komputerowym.

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia.  

Napisz artykuł
Komentarze
  • Technika idzie do przodu w tak blyskawicznym tempie,ze eksponatow bedzie ciagle przybywac.

  • Gry komputerowe mnie nie interesuja.Dlatego rowniez ekspozycje poswiecone tej dziedzinie nie wzbudzaja mojego zainteresowania.Nawet gdybym mieszkala w Krakowie,to nie wybralabym sie do Muzeum Inzynierii.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi