zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Game Start/ Game Over: Prehistoria gier komputerowych trafiła do muzeum /zdjęcia/

Game Start/ Game Over: Prehistoria gier komputerowych trafiła do muzeum /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - mimk.com.pl]

Niegdyś były szczytem nowych technologii, dziś budzą rozrzewnienie. W krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej wystawa prawdziwych komputerowych eksponatów. Zobaczcie niektóre z nich.

Atari, Commodore, Amiga, ZX Spectrum. To bynajmniej nie imiona bohaterów sagi science- fiction czy pseudonimy twórców muzyki techno. Każdy, kto dorastał w latach 80. ubiegłego wieku, doskonale jednak te nazwy kojarzy. I budzą one często bardzo gorące, żywe uczucia związane z pionierskim okresem komputeryzacji. Dzięki krakowskiemu Muzeum Inżynierii Miejskiej można teraz cofnąć się do tamtych lat.

Wystawa "Game Start/ Game Over" to częściowo plon nostalgii za komputerami z ubiegłego wieku. W ciągu ostatnich owe sentymenty wyszły daleko poza niszowe kolekcjonerstwo. Archaiczne urządzenia pojawiają się nie tylko we wtórnym obiegu, ale też uczestniczą w zlotach sympatyków retro- gier. Krakowska wystawa będzie dla nich zapewne prawdziwą gratką. Choć prezentowane eksponaty powinny zaciekawić również totalnego laika.

Na wystawie można zatem obejrzeć przede wszystkim komputery osobiste wspomnianych firm Atari, Amiga czy Commodore. Zupełnie inne w obsłudze niż współczesne zestawy PC lub urządzenia dotykowe. Dość powiedzieć, iż ich nieodłącznym towarzyszem jest... magnetofon kasetowy. "Gadżet" niezbędny do obsługi którejkolwiek z gier. Na ekspozycji znalazły się np. i wczesne konsole Playstation. Oczywiście, znacząco różniące się do tych z XXI wieku.

Krakowska wystawa to nie tylko statyczne eksponaty. Z myślą o odwiedzających, przygotowano aż 8 interaktywnych stoisk, gdzie można osobiście zagrać w retro-gry. Pasjonaci historycznych kontekstów mogą natomiast zapoznać się z ówczesną prasą dedykowaną komputerom. Ten segment dziennikarstwa miał się bowiem u schyłku PRL-u całkiem dobrze. Choćby za sprawą bijącego rekordy sprzedaży miesięcznika Bajtek. Kupowały go zresztą nawet osoby... niedysponujące sprzętem komputerowym.

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia.  

Napisz artykuł
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Oscary 2017: 14 nominacji dla 'La La Land'! Film / Aktualności
  Musical z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone bez konkurencji? Wręcz przeciwnie. "La La Land" ma w Oscarowych bojach bardzo poważnych konkurentów.
  Złote Maliny: Najgorsze filmy roku. Kto zdobędzie najwięcej Anty-Oscarów?
  Szacowne gremium honorujące hollywoodzkie buble ogłosiło swoje nominacje. Faworytami tegorocznej edycji Złotych Malin są"Batman v Superman" i...
  David Garrett powraca do Polski z trzema koncertami
  "Diabelski skrzypek" po raz kolejny zawita w kraju nad Wisłą. Podczas wznowionej trasy koncertowej David Garrett zjawi się w Krakowie, Gdańsku...
  'Gwiezdne wojny': Znamy tytuł kolejnej części 'Dzienniki z podróży do Rosji', 'Koncert cudzych zyczeń', 'I nie wróciłeś...'/ Nowości w Klubie Kulturaonline.pl
  Tagi