zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Giacomo Quarendhi – wirtuoz klasycyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Giacomo Quarendhi – wirtuoz klasycyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Nieborów, Pałac Radziwiłłów/Muzeum Narodowe w Warszawie

2 marca w Cyfrowym MNW opublikowany zostanie specjalny pokaz wszystkich rysunków i rycin związanych z projektami Giacoma Quarenghiego, przechowywanych w MNW.

Muzeum Narodowe w Warszawie jako jedyna instytucja w Polsce posiada zbiór rysunków Giacoma Quarenghiego, urodzonego we włoskiej prowincji Bergamo wybitnego architekta rosyjskiego klasycyzmu przełomu XVIII i XIX wieku.

 2 marca 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci twórcy. Z tej okazji Osservatorio Quarenghi w Bergamo powołało Międzynarodowy Komitet, do którego zaproszono m.in. Galerię Akademii w Wenecji, Akademię Świętego Łukasza w Rzymie, Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

W ramach obchodów w czwartek 2 marca, w Cyfrowym MNW (cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion) opublikowany zostanie specjalny pokaz wszystkich rysunków i rycin związanych z projektami Giacoma Quarenghiego, które są przechowywane w MNW.

Pochodzą one z kolekcji Radziwiłłów w Nieborowie i ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Wersje cyfrowe prac dostępne będą także na stronie Europeana (europeana.eu). Publikacja ta będzie okazją do przybliżenia szerszej publiczności unikalnego zbioru projektów z nurtu palladianizmu, stylu niezwykle modnego w Europie przełomu XVIII i XIX wieku.

Publikacji towarzyszyć będzie prezentacja kilku wybranych, oryginalnych rysunków architekta w Galerii Sztuki XIX Wieku, w Sali Oświecenia (2–5 marca). Dodatkowo, 2 marca o godzinie 17.00, przy wystawionych w Galerii projektach odbędzie się spotkanie poświęcone architektowi:

GIACOMO QUARENGHI – WIRTUOZ KLASYCYZMU. W DWUSETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI / 2 MARCA / GODZINA 17.00 / GALERIA SZTUKI XIX WIEKU (Sala Oświecenia).

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną oryginalne prace rysunkowe architekta, m.in. bardzo interesujący, niezrealizowany projekt przebudowy pałacu w Nieborowie, wykonany dla bawiącej w Petersburgu damy i kolekcjonerki Heleny z Przeździeckich księżnej Radziwiłłowej, plansze ukazujące projekt Pałacu Aleksandrowskiego w Carskim Siole, a także humorystyczny portret Quarenghiego, wykonany przez wybitnego polskiego malarza tamtych czasów, Aleksandra Orłowskiego. Prelekcję wygłosi Piotr Kibort, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Giacomo Quarenghi (1744–1817), pochodzący z Lombardii architekt działający w  Rosji. Był bardzo ceniony przez cesarzową Katarzynę II i cara Aleksandra I. Jest autorem monumentalnych   w Petersburgu, Moskwie i Carskim Siole.

Giacomo Quarenghi / Wikipedia

                                                    

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Gorrilaz wracają z płytą 'Humanz'. Posłuchaj nowych utworów Muzyka / Aktualności
  Damon Albarn i Jamie Hewlett wskrzesili wirtualny kwartet, zapraszając do współpracy m.in. Grace Jones i... Noela Gallaghera. Posłuchaj...
  Yo-Yo Ma gra 'Azul' Golijova: Historyczna płyta. Posłuchaj przed premierą!
  Jeden z najsłynniejszych wiolonczelowych koncertów po raz pierwszy na płycie! Posłuchaj przełomowego nagrania, które Yo-Yo Ma zarejestrował z...
  'Ksiądz': Smarzowski i Jakubik na podbój Internetu
  "Ksiądz" w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, z udziałem Arkadiusza Jakubika. Streamingowy serwis filmowy ShowMax chce przyciągnąć miłośników...
  Joanna Sokołowska-Gwizdka: Wszędzie mieszkają ciekawi ludzie /wywiad/ ”Pokot” Agnieszki Holland a jego literacki pierwowzór: Ekologiczny manifest czy gra konwencjami?
  Tagi