zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Giacomo Quarendhi – wirtuoz klasycyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Giacomo Quarendhi – wirtuoz klasycyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Nieborów, Pałac Radziwiłłów/Muzeum Narodowe w Warszawie

2 marca w Cyfrowym MNW opublikowany zostanie specjalny pokaz wszystkich rysunków i rycin związanych z projektami Giacoma Quarenghiego, przechowywanych w MNW.

Muzeum Narodowe w Warszawie jako jedyna instytucja w Polsce posiada zbiór rysunków Giacoma Quarenghiego, urodzonego we włoskiej prowincji Bergamo wybitnego architekta rosyjskiego klasycyzmu przełomu XVIII i XIX wieku.

 2 marca 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci twórcy. Z tej okazji Osservatorio Quarenghi w Bergamo powołało Międzynarodowy Komitet, do którego zaproszono m.in. Galerię Akademii w Wenecji, Akademię Świętego Łukasza w Rzymie, Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

W ramach obchodów w czwartek 2 marca, w Cyfrowym MNW (cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion) opublikowany zostanie specjalny pokaz wszystkich rysunków i rycin związanych z projektami Giacoma Quarenghiego, które są przechowywane w MNW.

Pochodzą one z kolekcji Radziwiłłów w Nieborowie i ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Wersje cyfrowe prac dostępne będą także na stronie Europeana (europeana.eu). Publikacja ta będzie okazją do przybliżenia szerszej publiczności unikalnego zbioru projektów z nurtu palladianizmu, stylu niezwykle modnego w Europie przełomu XVIII i XIX wieku.

Publikacji towarzyszyć będzie prezentacja kilku wybranych, oryginalnych rysunków architekta w Galerii Sztuki XIX Wieku, w Sali Oświecenia (2–5 marca). Dodatkowo, 2 marca o godzinie 17.00, przy wystawionych w Galerii projektach odbędzie się spotkanie poświęcone architektowi:

GIACOMO QUARENGHI – WIRTUOZ KLASYCYZMU. W DWUSETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI / 2 MARCA / GODZINA 17.00 / GALERIA SZTUKI XIX WIEKU (Sala Oświecenia).

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną oryginalne prace rysunkowe architekta, m.in. bardzo interesujący, niezrealizowany projekt przebudowy pałacu w Nieborowie, wykonany dla bawiącej w Petersburgu damy i kolekcjonerki Heleny z Przeździeckich księżnej Radziwiłłowej, plansze ukazujące projekt Pałacu Aleksandrowskiego w Carskim Siole, a także humorystyczny portret Quarenghiego, wykonany przez wybitnego polskiego malarza tamtych czasów, Aleksandra Orłowskiego. Prelekcję wygłosi Piotr Kibort, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Giacomo Quarenghi (1744–1817), pochodzący z Lombardii architekt działający w  Rosji. Był bardzo ceniony przez cesarzową Katarzynę II i cara Aleksandra I. Jest autorem monumentalnych   w Petersburgu, Moskwie i Carskim Siole.

Giacomo Quarenghi / Wikipedia

                                                    

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/ Teatr / Recenzje
  Agnieszka Glińska wskrzesza świat krakowskich artystów i filistrów przełomu XIX i XX wieku. Jej spektakl to również osobiste śledztwo w...
  Obcy kontra Ripley w Kinie Pod Baranami /konkurs/
  Kultowe odsłony sagi o Obcym na dużym ekranie. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na maraton z porucznik Ripley.
  'Dzienniki gwiazdowe' w Teatrze Groteska: Z kosmosu na Ziemię /recenzja spektaklu/
  Lem ciągle na czasie! Widzów nowej adaptacji "Dzienników gwiazdowych" czeka gorzka, choć niepozbawiona humoru refleksja na temat ludzkości....
  14. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity: Oderwij się! /relacja/ Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie: Kino jest muzyką! /relacja- zdjęcia- wideo/
  Tagi