zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Ginące języki świata z wizytą w Wilamowicach

Ginące języki świata z wizytą w Wilamowicach

Występ zespołu Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Wilamowice, fot. Joanna Kozera/materiały pras.

Miasteczko na małopolsko-śląskim pograniczu stanie się światowym centrum badawczym wymierających języków. Do Wilamowic przybędą m.in. meksykańscy Indianie, mieszkańcy normandzkiej wyspy Guernsey i celtyccy Mańczycy.

Statystyki są alarmujące – według danych co 14 dni na świecie ginie jeden język. Dzięki zaangażowaniu naukowców oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych i językowych, jest nadzieja na zatrzymanie tego procesu. Stąd organizowane w Wilamowicach wydarzenie.

Spotkanie potrwa w sumie 11 dni, a wybór miejsca nie jest przypadkowy. Wilamowice mają bowiem swój własny, ginący niestety, język, którego używa już tylko kilkadziesiąt osób. W trzytysięcznym miasteczku niedaleko Bielska-Białej naukowcy, eksperci, aktywiści i przedstawiciele mniejszości etnicznych i językowych będą uczestniczyć w specjalnych seminariach i warsztatach.

Wydarzenie jest częścią długofalowego projektu, którego celem jest rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym wspomnianego języka wilamowskiego. Działania możliwe są dzięki pozyskaniu grantu przez międzynarodowe konsorcjum naukowe pod kierunkiem Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego w programie Horyzont 2020 (Twinning).

Tymoteusz Król z Wilamowiankami/materiały pras.

Jednym z założeń wrześniowego spotkania jest opracowanie podręcznika do nauki języka wilamowskiego dla młodzieży i osób dorosłych. Zaproszeni goście, wraz ze społecznością lokalną, będą myśleć również nad koncepcją muzeum w Wilamowicach.

Zwieńczeniem projektu będzie podręcznik do planowania i realizacji projektów rewitalizacji językowo-kulturowej, filmy, publikacje multimedialne związane z zagrożonymi językami, programy nauczania języków mniejszościowych i materiały dydaktyczne do wykorzystania przez aktywistów i badaczy działających na rzecz rewitalizacji zagrożonych języków – tłumaczy dr hab. Justyna Olko, która od lat zajmuje się badaniem i rewitalizacją ginących języków.

W ramach projektu do Wilamowic zawitają niezwykli goście, którzy podzielą się własnymi spostrzeżeniami na temat problemu wymierających języków. Będą to meksykańscy Indianie, mieszkańcy normandzkiej wyspy Guernsey, celtyccy Mańczycy, skandynawscy Saamowie, Buriaci z Mongolii, Baskowie, Szkoci, górale spiscy, Niemcy karpaccy mówiący po hopgarcku, a także z mniejszości z Polski: Kaszubi, Łemkowie, Ślązacy, Huculi i Poleszucy.

 – Wyszliśmy z założenia, że mniejszości walczące o swoje prawa językowe powinny ze sobą współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu, dlatego zaprosiliśmy tak wielu przedstawicieli tych grup – dodaje dr hab. Justyna Olko.

 Oprócz rozmów nie zabraknie również miejsca na rozrywkę. 25 września o godz. 15.30 lokalni aktywiści zaprezentują inscenizację poematu Wilamowianina, Floriana Biesika, pt. "Óf jer wełt" ("Na tamtym świecie"). Autor, zainspirowany "Boską Komedią", w 1921 roku przeniósł ją na grunt wilamowski – niebo, czyściec i piekło w jego poemacie zaludnione są przez współczesnych mu Wilamowian.

Spotkanie potrwa od 18 do 28 września 2016. Wstęp na spektakl i wszystkie wykłady jest wolny.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi