zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Globalizacja i indywidualność' w Muzeum Współczesnym Wrocławia /zdjęcia/

'Globalizacja i indywidualność' w Muzeum Współczesnym Wrocławia /zdjęcia/

/fot. Katarzyna Klein/

"Globalizacja i indywidualność" to wystawa, którą Okręg Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Muzeum Współczesne Wrocławia świętuje jubileusz 70-lecia działalności ZPAF-u.

Opowieść zaczyna się od człowieka

Wnikliwe portrety i anonimowi pasażerowie. Nastrojowe uliczki miast i kolaże z butelką Coca-Coli w tle. Inscenizacje i “decydujące momenty”. A obok nich reportaże,  abstrakcje, ludzie i loga potężnych koncernów. Ogrom współczesnego świata, z jego pogonią i wyobcowaniem oraz jeden punkt – człowiek, od którego zaczyna się cała opowieść. Pogoń, nadmiar i wyobcowanie współczesności zderzone z ciszą, intymnością i zamyśleniem jednostki, wszystko to zatrzymane w kadrach czołowych dolnośląskich fotografów. 

Fotografia – niezwykle bogate medium

Ową różnorodność bardzo mocno podkreślił Dyrektor MWW Andrzej Jarosz, podczas wernisażu. Widoczne zróżnicowanie uwypukla się między dwoma biegunami: tradycją i klasyką a nowoczesnością i awangardą. Trudno jednak o homogeniczność w środowisku, które na przestrzeni 70 lat działalności Związku Polskich Artystów Fotografików było tworzone przez same indywidualności. Przez te kilka dekad rozwijały się i zmieniały nie tylko koncepcje, postawy artystyczne, technologie, ale także konteksty społeczne, historyczne, jak i samo myślenie o fotografii. Ona sama, pozostając narzędziem i formą wypowiedzi, stała się jednym z potężnych mediów globalnej wioski.  

Na potrzeby wrocławskiej wystawy kurator projektu Andrzej Dudek-Dűrer wybrał ponad 100 prac 53 artystów związanych z Okręgiem Dolnośląskim ZPAFu, który jest uważany za jeden z czołowych oddziałów Związku. Wystawa pokazuje kierunki, którymi podążała fotografia przez 70 lat działalności dolnośląskiego ZPAFu. Zobaczymy zatem przykłady fotografii czystej, inscenizowanej, cyfrowej oraz eksperymenty formalne. Zobaczymy dzieła artystów, którzy swoją działalność zaczynali w latach 60. (Natalia LL, Stefan Arczyński), na przełomie lat 70/80 (Ewa Andrzejewska, Andrzej Rutyna) czy tych, których kariera rozpoczęła się w latach 90’ i XXI wieku (Daria Ilow, Tomasz Fronckiewicz). Zobaczymy, jak bogatym medium jest fotografia. 

Fotografia – element dyskursu na temat artysty w dobie globalizacji

Wszystkie z prezentowanych dzieł są elementem dyskursu, postawionym pytaniem, próbą odpowiedzi na pytanie o indywidualizm artysty w kontekście kulturowym, którym jest globalizacja. W dobie rozwoju technologii, gdzie niemal każdy z telefonów komórkowych wyposażony jest w dobrej jakości aparat fotograficzny, gdzie w Internecie możemy znaleźć szereg darmowych programów i aplikacji do przerabiania zdjęć, gdzie przeróżne strony proponują nam dzienne, tygodniowe, roczne wyzwania fotograficzne, fotografia stała się powszechną czynnością. Jest aktem codzienności, którym dokumentujemy nasz strój, posiłek, drogę do pracy, czytanie książek, oglądanie seriali. I nasze koty.

Poprzez przełom cyfrowy fotografia stała produktem masowym, stałym elementem życia. Dzisiaj już nikogo nie dziwi robienie zdjęć przez wszystkich i wszystkim, praktycznie w każdym miejscu. Już raczej może kogoś zdziwić lustrzanka zamiast telefonu komórkowego w rękach fotografa. Także ten temat zostaje poruszony przez członków Ośrodka Dolnośląskiego, ze wskazaniem na zagrożenia i obietnice kultury masowej. Globalna wioska staje się nie tylko punktem odniesienia, ale i tematem fotograficznym. 

Zaprezentowane fotografie niosą jedno ważne przesłanie. W czasach, gdy każdy może być fotografem amatorem bez znajomości ISO, kadrowania czy wiedzy o trójpodziale, nadając charakter fotografiom poprzez przetwarzanie ich w programach graficznych. Tym bardzie więc indywidualizm i oryginalność – zarówno w wyborze tematów, jak i w umiejętnym wykorzystywaniu najnowszych rozwiązań technologicznych – świadczą o jakości i wartości artysty i jego dzieła.

"Globalizacja i indywidualność" jest nie tylko przeglądem dzieł czołowych artystów – fotografów, zestawieniem tradycji z nowoczesnością na płaszczyźnie tematycznej i formalnej. To także przykład, jak oba te zagadnienia można ze sobą połączyć i jak poprzez wierność czystej fotografii można przeciwstawiać się jej masowości. Można bowiem korzystać z rozwoju technologii, aby stworzyć własny niepowtarzalny styl. Wystawa ukazuje ponadto, jak zmieniała się fotografia na przestrzeni dekad. 

 Podczas wernisażu przyznano nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury Ewie Andrzejewskiej oraz Wojciechowi Zawadzkiemu.

 Jubileuszową wystawę ZPAFu można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocławia do 14 kwietnia 2017 r.

Autorką zdjęć jest Katarzyna Klein. Jedynie dwa z nich: autoportret Andrzeja Rutyny oraz zdjęcie Macieja Stawińskiego, przedstawiajace Renę Mirecką, należą do organizatorów wystawy.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi