zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Gody idą, gody... (zdjęcia)

Gody idą, gody... (zdjęcia)

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym dawne bożonarodzeniowe tradycje oraz zapamiętane z dzieciństwa "smaki, zapachy, obrazy”. Zobaczcie, co czeka Was wystawie.
 
Jak zmieniały się zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem? Jakie magiczne praktyki związane były z tym świętem jeszcze na początku XX w.? – odpowiedzi na te i inne pytania można będzie uzyskać podczas oglądania wystawy przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Wśród pokazywanych eksponatów znajdą się m.in. unikatowe dolnośląskie formy piernikarskie, szopki skrzyniowe, szopki typu krakowskiego i obrazy na szkle.
 
Boże Narodzenie, jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt, obchodzone jest od IV w. Poprzedzone Wigilią rozpoczyna dwunastodniowy cykl obrzędowy trwający do święta Trzech Króli. Dawniej w Polsce nazywane było Godami, Godiami lub Godnymi Świętami, od starosłowiańskiego słowa god czyli rok.
 
– Świętowaniu przypisane były określone, nadzwyczajne działania, mające gwarantować pomyślność człowiekowi i naturze. Myślenie magiczne, które jeszcze w XIX w. i na początku XX w. było podstawą tradycyjnej obrzędowości, dziś uważane jest za zabobon i przesąd – wyjaśnia Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy. Obecnie święta przeżywamy nieco inaczej. Poddajemy się wprawdzie atmosferze oczekiwania na coś niezwykłego, powtarzamy gesty, słowa i czynności, które znamy, nadal odczuwamy potrzebę odwoływania się do przeszłości, ale tradycję traktujemy już powierzchownie i odnosimy się do niej z pewnym dystansem. Sens i treść dawnych świat uległa zapomnieniu, a wiele zwyczajów i obrzędów zanikło.
 
Na ekspozycji "Gody idą, Gody... " można będzie zobaczyć XIX-wieczne eksponaty: dolnośląskie szopki skrzynkowe, obrazy na szkle, formy piernikarskie, formy do opłatków, grafikę dewocyjną oraz współczesne szopki typu krakowskiego, kukiełkowe i rzeźbiarskie a także ozdoby choinkowe i przebrania kolędnicze. Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego oddziału Muzeum Etnograficznego oraz z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.
 
Wystawę można oglądać do 15 lurego. Powyżej galeria wybranych prac.
/na podst. mat. prasowych?
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Jakie malutkie postacie i elementy. Ktoś się musiał bardzo wysilić i spędzić mnóstwo czasu nad nimi, żeby zrobić takie cudeńka. Szkoda, że raczej nie wybiorę się, żeby zobaczyć je na żywo

  • Aż z ciekawości sprawdziłam Warszawskie Muzeum etnograficzny czy może ma coś podobnego bo chętnie bym obejrzała ale pozostaje zazdrościć i odwiedzić rodzinę we Wrocławiu.

  • Tradycja niestety ginie.Zrezzta o czym tu mowic,skoro swietego Mikolaja z Miry zastapil ten z Laponii.A dzieciaki ktorym obilo sie o uszy,ze kiedyc chodzilo sie po domach z koleda,czasem nie znaja nawet calej zwrotki koledy. :)

  • Fantastyczne cacka ! A tradycja faktycznie ma się coraz gorzej. W tym roku w mojej miejscowości chodziło po domach niewielu kolędników. Ci, którzy mnie odwiedzili - śpiewali z kartki ! Nie ogarniam tego.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi