zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Grażyna Kulczyk otworzy muzeum sztuki współczesnej w Szwajcarii

Grażyna Kulczyk otworzy muzeum sztuki współczesnej w Szwajcarii

Susch
Susch, fot. Chesmer Schmidlin

W szwajcarskim Susch, z inicjatywy Grażyny Kulczyk, powstanie muzeum sztuki współczesnej. Obiekt zlokalizowany w bardzo bliskiej odległości Davos i St. Moritz stanie się wizytówką Polski, przyciągając odwiedzających z całego świata.

Centrum sztuki współczesnej powstanie w zabytkowej górskiej wsi wśród alpejskiego krajobrazu. Ta atrakcyjna, wąska dolina zawsze była ośrodkiem wymiany kulturalnej ponad granicami. Obierając to unikalne środowisko jako punkt wyjścia, Muzeum Susch ma na celu stworzenie dynamicznego miejsca tworzenia i mediacji sztuki

Muzeum obejmie 19 pomieszczeń i ponad 1200 m2 przestrzeni wystawienniczej, a także bibliotekę, salę wykładową i performatywną, siedzibę fundacji. To kompleks budynków, których serce stanowią wtopione w skały zabudowania starego browaru. Instytucja połączy kilka elementów – obok zmiennych wystaw czasowych, m.in. prac z kolekcji Grażyny Kulczyk, obejmie program rezydencji i liczne wydarzenia artystyczne.

Unikalnym elementem będą przygotowane specjalnie dla tego miejsca prace wybitnych polskich artystów – m.in. Mirosława Bałki, Izabelli Gustowskiej, Jarosława Kozłowskiego, Agnieszki Kurant, Zofii Kulik i Joanny Rajkowskiej, Pauliny Ołowskiej, Moniki Sosnowskiej czy Piotra Uklańskiego. Za projekt muzeum odpowiadają wybitni architekci – wśród nich Gunter Vogt, autor przestrzeni m.in. wokół Tate Modern.

Celem Muzeum Susch jest wspieranie dialogu między sztuką powstającą w Europie Środkowo-Wschodniej a szeroko rozumianym Zachodem. Jego koncepcja polega na łączeniu przestrzeni wystawowej ze studiem artysty: to miejsce, w którym można będzie oglądać i reinterpretować narracje historii sztuki oraz tworzyć nowe dzieła sztuki współczesnej – mówi Grażyna Kulczyk. – Dla mnie osobiście to także inwestycja w realizację jednego z dwóch najważniejszych wymiarów mojej misji: promowania Polski zagranicą. Obiekt na tym poziomie, tworzony przez najwybitniejszych architektów i artystów, zlokalizowany w sercu Europy, odwiedzanym przez liderów opinii z całego świata, będzie odważną wizytówką Polski. Postawi nas w gronie najciekawszych projektów tej klasy na świecie. Zawsze powtarzam, że dziś o pozycji międzynarodowej kraju, obok jego siły gospodarczej czy politycznej, decyduje wizerunek, relacje i kultura – wierzę w takie narzędzia miękkiej dyplomacji, a Polska w obszarze kultury i sztuki ma się czym chwalić.

rzezby_Moniki_Sosnowskiej
Rzeźby Moniki Sosnowskiej w browarnianej Wieży Lodowej/fot. materiały pras.

Przemysłowy budynek jest obecnie adaptowany i powiększany przez szwajcarskich architektów –Voellmy'ego oraz Schmidlina i zostanie ukończony na przełomie 2016/ 2017 roku. Otwarcie zaplanowano na zimę 2017/2018. Tymczasem Muzeum Susch angażuje publiczność w swój proces budowy, organizując imprezy i warsztaty.

Finalnie Muzeum Susch ma służyć jako centrum wytwarzania wiedzy, gdzie każda wystawa raczej zadaje pytania i zgłębia nowe kwestie niż przetwarza i relacjonuje to, co wiedzieliśmy wcześniej. Program rezydencji jest jednym z kluczowych elementów Muzeum, którego mury będą gościć artystów i kuratorów.

Co ciekawe, pierwotnym zamysłem Grażyny Kulczyk było stworzenie takiego miejsca w Warszawie, ale niestety okazało się to niemożliwe przez brak porozumienia z Ratuszem.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Świetna inicjatywa, kolejna pani Kulczyk. Oczywiście przez nieporozumienia z warszawskim Ratuszem dotyczące inwestycji zabrały nam szansę na kolejne ciekawe miejsce w kraju promujące polską sztukę współczesną. Ale może to lepiej bo lokalizacja tej inwestycji w Susch, w najbliższym sąsiedztwie takich miejsc jak Davos i St. Moritz, w samym środku Europy, pozwoli jeszcze większej liczbie odwiedzających z całego świata poznać wybitną polską sztukę współczesną. Pochwalić jest się czym i każda taka inwestycja zasługuje na aprobatę - przynajmniej moim skromnym zdaniem :)

  • Skoro stworzone przez Grazyne Kulczyk muzeum sztuki wspolczesnej ma przyciagac odwiedzajacych z calego swiata,to dlaczego jego siedziba zostala zlokalizowana w Szwajcarii,a nie w Polsce? To taki nowy patriotyzm?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi