zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › 'Grzesiuk. Król życia' Bartosza Janiszewskiego: Żywot człowieka nietuzinkowego /recenzja książki/

'Grzesiuk. Król życia' Bartosza Janiszewskiego: Żywot człowieka nietuzinkowego /recenzja książki/

 fot. okładka książki/Prószyński i S-ka


”Grzesiuk. Król życia” Bartosza Janiszewskiego ukazuje bohatera z różnych perspektyw i w różnych życiowych rolach. Nie gloryfikuje go, ale dokłada wszelkich starań, by pokazać specyfikę i wyjątkowość jego osobowości.

Kim był Stanisław Grzesiuk dowiedziałam się mając ledwie 12 lat. Jako lekturę szkolną miałam przeczytać spore fragmenty ”W pustyni i w puszczy”. Ta książka, a zwłaszcza długie opisy, mocno mnie nudziły. Zniesmaczona podeszłam do domowej biblioteczki i na chybił trafiła wyjęłam inny tytuł - była to książka ”Pięć lat kacetu”. Mając pewną wiedzę z lekcji historii i z opowieści dziadków, zaczęłam czytać obozowe wspomnienia Grzesiuka. Nawet nie zauważyłam, kiedy zrobiła się ciemna noc. Niedługo potem przeczytałam dwie kolejne książki, które napisał warszawski bard. Grzesiuk stał się jednym z moich ulubionych pisarzy, a do jego książek wracałam jeszcze jako dojrzalsza i dorosła osoba.

Łapczywy na życie

Jego postać wydaje mi się wyjątkowa i niezwykle barwna, stąd moje zainteresowanie publikacją Bartosza Janiszewskiego która ukazała się na rynku dzięki Wydawnictwu Prószyński i S-ka. Lektura opowiada o życiu Grzesiuka od narodzin aż po śmierć. Autor wiedzie nas przez czasy, w których dane było autorowi ”Boso, ale w ostrogach” zmagać się z życiem. Życiem, które nie było łatwe i usłane różami. A mimo to Grzesiuk chwytał je łapczywie, żył ponadprzeciętnie, żył tak jak chciał. Miał niesamowita zdolność przystosowywania się do sytuacji. Kochał życie, chwytał je pełnymi garściami i nawet w ekstremalnych sytuacjach umiał obrócić wszystko w żart i rozweselić innych, choć realia były bardziej do płaczu niż śmiechu.

Mimo iż nie urodził się w stolicy, okrzyknięto go jej bardem. Los przygotował dla niego wiele wyzwań i sprawdzianów, a on nie stracił pogody ducha i dobrego humoru. Brał życie takim, jakie było i starał się do niego jak najlepiej przystosować. Z kart starannie wydanej publikacji wyłania się portret mężczyzny, którego życie zahartowało od najmłodszych lat. Nie pochodził z bogatej rodziny – był zdolnym leniem, uwielbiał żarty i psikusy. Choć nie miał wykształcenia, napisał trzy książki, który doskonale się sprzedawały i doczekały wielu wydań. Nie ukończył szkoły muzycznej, ale na jego występy przychodziły tłumy i prosiły o bisy. Miał duszę artysty i typa niepokornego. By postawić na swoim, nie wahał się użyć nie tylko argumentów słownych, ale i siłowych. Lubił alkohol, ale nigdy nie pił, by utopić w alkoholu troski.

              Złożony bohater trudnych czasów

Bartosz Janiszewski pokazuje swojego bohatera z różnych perspektyw i w różnych życiowych rolach. Nie gloryfikuje go, ale dokłada wszelkich starań, by pokazać specyfikę i wyjątkowość jego osobowości. Nie ukrywa również wad i przywar Grzesiuka, a było ich całkiem sporo. Mimo to, one niczego mu nie ujmowały, a wręcz dodawały uroku i kolorytu. Grzesiuk żył w czasach trudnych. Umiał jednak w każdych warunkach być sobą i żyć zgodnie ze swoim katalogiem wartości. Publikacja poświęcona autorowi ”Na marginesie życia” składa się z dziewięciu części, z których każda obejmuje kolejny przedział jego życia. Tekst uzupełniają zdjęcia, wspomnienia bliskich Grzesiukowi osób oraz – co okazuje się największą atrakcją – niepublikowane teksty, które przeleżały gdzieś  szufladzie.

 Żywot człowieka nietuzinkowego

Książkę czyta się niezwykle przyjemnie i lekko. Lektura zaciekawia od pierwszych stron i przykuwa uwagę. Po jej przeczytaniu nie sposób Pana Stanisława nie polubić, nie sposób nie darzyć go sympatią, choć był z niego całkiem niezły łobuz. Bartosz Janiszewski stworzył publikację perfekcyjną –  biografię, która wyczerpuje temat i w pełni przybliża sylwetkę nietuzinkowego człowieka. Myślę, że to idealna lektura zarówno dla tych, którzy znają jego twórczość, jak i dla dopiero pragnących ją dopiero poznać. Jestem w pełni przekonana, że szybko po nią sięgną. Gorąco ten tytuł polecam nie tylko tym, którzy kochają Warszawę,  jak kochał ją Grzesiuk.

 

Biografia Bartosza Janiszewskiego: ” Grzesiuk. Król życia” ukazała się w Wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Czytalem dwie autobiograficzne ksiazki napisane przez Stanislawa Grzesiuka:"Boso,ale w ostrogach",oraz "Piec lat kacetu".Jezeli bede mial taka mozliwosc,to chetnie zapoznam sie z jego biografia autorstwa Bartosza Janiszewskiego

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Sting wystąpi w Krakowie! Muzyka / Aktualności
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety!
Tagi