zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Guliwer wylądował w Pradze /zdjęcia/

Guliwer wylądował w Pradze /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Jan Slavik - DOX]

W czeskiej stolicy miłośnicy książek mogą bujać w obłokach. Dosłownie! Zobaczcie, jak wygląda literacki sterowiec, który właśnie osiadł na budynkach centrum DOX. 

Są tacy, którzy cenią sobie niezakłóconą niczym nowoczesną architekturę. Ale nie Leos Valka. Dyrektor praskiego centrum sztuki współczesnej DOX od dawna marzył o przełamaniu wizualnej perfekcji siedziby swojej instytucji. Czymś, co "pasożytowałoby" na sterylnej konstrukcji w najbardziej absurdalny sposób. No i jest! Na dachu wylądował właśnie sterowiec. Prawie cały z drewna. I otwarty dla wszystkich gości placówki.

Drewniano- stalowa konstrukcja została oddana do użytku 11 grudnia. Za jej projekt odpowiada uznany architekt Martin Rajniś. Stworzył niesamowitą replikę latającego pojazdu. Całość przytwierdzono do dachów dwóch sąsiadujących ze sobą budynków DOX.

Projekt nawiązuje nie tylko do historii awiacji, ale przede wszystkim klasyki literatury. Wymowna jest sama nazwa - Guliwer. Odsyła ona oczywiście do słynnego utopijnego dzieła Jonathana Swifta. I rozbudza wyobraźnię.

Guliwer pobudzi ją głównie na polu czytelniczym. Sterowiec ma być przestrzenią wydarzeń poświęconych książkom. Na jego pokładzie mogą zasiąść wszyscy, którzy w danym dniu odwiedzili centrum DOX i kupili bilet na jedną z wystaw. Specjalne schody do sterowca znajdują się na dachu jednego z budynków centrum. A potem już tylko szybować w stronę chmur... 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • No po prostu rewelacja - pomysł niewiarygodny. Fantazja Czechów zwala z nóg. I ten pomysł, żeby móc tam wchodzić, gdy już obejrzy się wystawę w centrum sztuki. No i zamysł, żeby sterowiec poświęcić książkom.

  • Świetny pomysł! Gdybym tylko miał choć odrobinę bliżej do Pragi z pewnością w najbliższym czasie zobaczyłbym go na własne oczy. Kto wie może Polacy wezmą przykład ze swoich pomysłowych sąsiadów? :)

  • Wlodarze praskiego centrum sztuki współczesnej DOX doskonale zdaja sobie sprawe,ze troche rozglosu na pewno nie zaszkodzi ich instytucji.Taki sterowiec na pewno przyciagnie spora grupa odwiedzajacych i bedzie o czym mowic.

  • Jaka jest roznica pomiedzy czeska Praga,a nasza Warszawa? Jedna z roznic widac na przykladzie porownania omawianego sterowca i "slynnej" palmy,tak bardzo waznej dla stolecznego ratusza..Co bedzie lepszym symbolem dla danego miasta? Pytanie retoryczne.

  • Chcieć to móc pomysł jak i wykonanie bardzo mi się podobają super sam z chęcią wybrałbym się do Pragi żeby zobaczyć takie cudo na własne oczy z pewnością warto.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej: Ogłoszono nominacje! Literatura / Aktualności
O prestiżową nagrodę w wysokości 100 tys. złotych tym razem powalczą wyłącznie poeci. Jakie tomiki wyróżniła tym razem międzynarodowa kapituła?
W Nowej Hucie powstanie Dom Utopii! Ale najpierw 'Ostatnie zwierzęta' /zdjęcia/
Były budynek szkolny zmieni się w artystyczną przestrzeń warsztatów, projektów i rezydencji! Zapowiedzią metamorfozy są nietypowe teatralne...
'Słynny niebieski prochowiec' w Polskim Radiu, czyli ballady Cohena od nowa
Spektakl muzyczny „Słynny niebieski prochowiec”, którego kanwą stały się legendarne ballady Leonarda Cohena w nowych tłumaczeniach...
'Wybawienie' w DCF-ie /konkurs/ Premiera: 'Cela' Jonas Winner/ Nowość w Klubie Kulturaonline.pl
Tagi