zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze' - wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie

'Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze' - wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie

Sam w lesie
Günter Grass, Sam w lesie, fot. Gdańska Galeria Miejska

W 90. rocznicę urodzin autora "Blaszanego bębenka" Muzeum Literatury zaprezentuje  wybrane prace graficzne i rzeźbiarskie z Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

11 stycznia Muzeum Literatury w Warszawie otwiera wystawę "Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze".  Znajdą się na niej grafiki, rysunki i rzeźby tego wybitnego pisarza, będące nie tyle ilustracjami jego dzieł, co raczej ich dopełnieniem, swoistą metaforą znanych z twórczości Grassa motywów.

Szeroki krok
 Günter Grass, Szeroki krok, fot. Gdańska Galeria Miejska

Mikrokosmos pojęć i idei

Portretowane postacie, zwierzęta, przedmioty, pejzaże – czytamy na stronie Muzeum Literatury - przeważnie nie są tym, czym na pierwszy rzut oka się wydają. Jednocześnie stanowią pewien zamknięty zbiór definiujący Grassowski mikrokosmos pojęć i idei. To znaki szyfrujące przekaz autora czynnie i żywo zaangażowanego w sprawy świata, licznych społeczności i ich małych ojczyzn. Dając głos i przyoblekając w obraz owo repertorium symboli, wypowiada się Grass polifonicznie na tematy zarówno drobne i uniwersalne, dotykające zarówno wielkich narodów, jak i pojedynczych ludzi.

Psie lata
 Günter Grass, Psie lata, fot. Gdańska Galeria Miejska

Gdańska Galeria Güntera Grassa

Gdańska Galeria Güntera Grassa gromadzi największą na świecie kolekcję, na którą składa się  141 dzieł zmarłego w 2015 roku Noblisty. Grass – urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, a od 1993 roku Honorowy Obywatel tego miasta, zawsze chętnie powracał do miasta swego urodzenia. Znalazło to swoje odzwierciedlenie zarówno w jego twórczości literackiej, jak  i plastycznej. Zasłyną jako autor ”Trylogii gdańskiej”. Laureat literackiej Nagrody Nobla z 1999 roku miał – o czym często nie pamiętamy – gruntowne  akademickie wykształcenie artystyczne , które zdobył na uczelniach  w Düsseldorfie  i w Berlinie.

 

Martwy las
Günter Grass, Martwy las, fot. Gdańska Galeria Miejska

Wystawa  "Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze" jest – jak wskazuje jej tytuł – ekspozycją wędrującą, zorganizowana wespół z wieloma muzeami, w których będzie zaprezentowana: otworzy ją Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (11 stycznia – 5 lutego 2017), ale grafiki Grassa zobaczymy także w innych miastach: w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku (10-31 marca 2017), Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (30 czerwca – 31 lipca 2017), Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (8 sierpnia – 17 września 2017), Domu Norymberskim w Krakowie i podczas Festiwalu Conrada (24 października – 17 grudnia 2017). Jej kuratorką jest Marta Wróblewska.

Ekspozycji towarzyszy katalog wszystkich prac Autora znajdujących się w kolekcji.

Kumak en face
Günter Grass, Kumak en face, fot. Gdańska Galeria Miejska
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Z przyjemnością obejrzałbym wystawę. Mam nadzieję, że uda mi się w tym czasie wybrać do Warszawy. Jestem ciekawy czy rysunki i rzeźby autora zrobią na mnie tak samo duże wrażenie jak jego dzieła literackie.

  • Wystawa "Günter Grass–kolekcja gdanska w drodze" prezentowana w Muzeum Literatury ;powinna byc obowiazkowym punktem dla wszystkich osob ceniacych literacki dorobek tego autora.Inni spokojnie moga ja sobie podarowac. :)

  • Mialam okazje zobaczyc eksponaty prezentowane w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.Moim zdaniem,jezeli ktos bedzie mial okazje wybrac sie na wystazwe do warszawskiego Muzeum Literatury,to powinien to uczynic..

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi