zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrArtykuły › Hoplaaa: Będzie na nas boom

Hoplaaa: Będzie na nas boom

Krakowska grupa Hoplaaa tańczy, kręci filmy... i współpracuje z psychiatrami. Rozmawiamy z jedną z jej założycielek - Dominiką Knapik, tancerką i aktorką.
 
Hoplaa.html
Hoplaaa, "Poczekalnia".
Wasze występy są definiowane jako film tańca. Jak to rozumieć?
 
Nasze występy to zazwyczaj albo spektakle, łączące teatr z tańcem i projekcjami wideo, albo - jak w przypadku naszej najnowszej akcji "Bunkier" - performanse związane z konkretnymi miejscami. Jeśli chodzi o definicję filmu tańca, to... po prostu film z elementami tańca. Ten rodzaj filmu jest bardzo popularny na Zachodzie. W Polsce jeszcze nie, ale już niedługo z pewnością zacznie się totalny boom na tego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne.
 
Jak doszło do powstania grupy?
 
Spotykałyśmy się regularnie na zajęciach z tańca współczesnego u Janusza Skubaczkowskiego w Krakowie. Po kilku latach mijania się w szatni nagle stwierdziłyśmy, że czas coś zrobić. Pojechałyśmy na teren Motelu Krak i improwizowałyśmy cały dzień - powstał z tego film "Motel". Potem udało nam się wziąć udział w projekcie "Faut qu`ca bouge" w Brukseli i wszystko ładnie się rozpędziło. Teraz mamy na koncie spektakl "Poczekalnia", filmy "Peron" i wspomniany "Motel", a także "Hamstera", który na razie jest w fazie postprodukcji.
 
Współpracujecie z operatorami, reżyserami, psychiatrami, jak wygląda
wspólne przygotowanie projektów?
 
Z operatorami ustawiamy kadry, z reżyserami się kłócimy, a z psychiatrami... tutaj sprawa jest bardziej tajemnicza. Współpracujemy też z krakowskim kolektywem "Dzięcioły" - w tym miejscu chciałabym gorąco podziękować operatorowi Patrykowi Jordanowiczowi za jego cierpliwość, a także Marcinowi Janusowi za niesłabnącą inspirację.
 
Jak wasze występy odbierane są przez publiczność?
 
Gorąco i kontrowersyjnie. Ostatnio w krakowskim Bunkrze Sztuki jeden z widzów chciał wzywać karetkę na pomoc jednej z tancerek.
 
Hoplaa.html
Hoplaaa, "Peron".
Od początku tego roku organizujecie także warsztaty taneczne, proponujecie elementy tańca współczesnego, baletu, jogi. Kto przychodzi na zajęcia? Czy ten rodzaj tańca cieszy się dużą popularnością?
 
Aktualnie bardziej w modzie jest taniec brzucha, a także wszelkie formy ściemniająco-relaksująco-fitnesowe. My jednak mamy swoją grupę fanów - od jednej do, w porywach, trzech osób - które nieregularnie uczęszcząją na nasze zajęcia. Będziemy walczyć i nadal je prowadzić. (śmiech)
 
Hoplaaa to istniejący prawie dwa lata zespół tańca współczesnego i grupa filmowa (filmy "Motel" i "Peron - Dreaming of the stars"). Jego założycielkami są Anna Bubka, Barbara Bujakowska, Dominika Knapik, Luiza Macedońska, Julia Pogrebińska i Kinga Szablowska, młode tancerki z Krakowa, które przy współpracy z cenionymi operatorami, kompozytorami i psychiatrami realizują nowatorskie i eksperymentalne projekty taneczne. Układając choreografię, kierują się konceptualizmem i minimalizmem. Występy grupy to połączenie akcji teatralnych, wideo, tańca, muzyki na żywo i improwizacji. Artystki wzięły udział w międzynarodowym projekcie "Faut qu`ca bouge" w Brukseli. Tutaj znajdziecie próbki ich twórczości.


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi