zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › I Festiwal Festiwali Komedia Roku: Prezent urodzinowy /recenzja spektaklu/

I Festiwal Festiwali Komedia Roku: Prezent urodzinowy /recenzja spektaklu/

źródło: Wrocławski Teatr Komedia

Spektakl w reżyserii Jerzego Bończaka to typowa komedia omyłek, w której tytułowy prezent urodzinowy staje się przysłowiowym koniem trojańskim. Show w przedstawieniu kradnie przede wszystkim znakomita Magdalena Wójcik.

Agencja Jerzego Bończaka ma już na koncie kilka sukcesów. Po dobrze przyjętym "Biznesie", "Lewych interesach" i "Prawdzie", publiczność testuje "Prezent urodzinowy" na podstawie tekstu Robina Hawdona. W przedstawieniu coś, co powinno być miłą niespodzianką zamienia się w komiczną pułapkę, z której nie ma żadnego wyjścia tyłem. Po spektaklu w reżyserii Jerzego Bończaka dwa razy zastanowicie się, zanim przyjmiecie podarunek od bliskiego przyjaciela.

Ciekawość pierwszym stopniem do piekła

Początek historii jest niewinny – Bob, który stoi u progu swoich czterdziestych urodzin przyjeżdża do umówionego hotelu, gdzie ma czekać na niego przygotowany przez przyjaciela prezent urodzinowy. I to nie byle jaki – do opłaconego z góry pokoju ma zawitać pewna pani… też opłacona. Kolacja, wieczór w towarzystwie atrakcyjnej kobiety – czy coś może popsuć tak doskonale zapowiadające się atrakcje? Okazuje się, że tak. I wbrew pozorom powodem wcale nie będzie wisielczy nastrój Boba, który przygnębiony rozstaniem z żoną i gnającym na zapalenie płuc życiem początkowo nie wykazuje entuzjazmu na czekający go, jakże wyjątkowy, prezent urodzinowy.

źródło: Wrocławski Teatr Komedia

Przeszkodą na drodze do cielesnych rozkoszy w towarzystwie dyskretnej i atrakcyjnej pani stają… drzwi do sąsiedniego pokoju. Co się za nimi kryje? W momencie, gdy tajemnicze pomieszczenie zostanie otwarte zaczyna się jazda rollercoasterem przez najdziwniejszą serię omyłek i wpadek, które, jak nietrudno się domyślić, wywracają cały wieczór i życie bohatera do góry nogami.

Swój wkład w tę farsę ma również niezwykle wścibski i zarazem urzekający kelner, który aż nazbyt dobrze wykonuje swoje obowiązki. W tej roli sam reżyser, Jerzy Bończak, który porywa przede wszystkim cwanym uśmiechem i przebiegłością. Drugim "gwoździem do trumny" Boba okazuje się Kate – dojrzała kobieta, szukająca idealnej połówki w agencji matrymonialnej, która wpada jubilatowi w oko. W postać wciela się znakomita Magdalena Wójcik z niezwykle udaną kreacją. Zaskoczeniem dla wielu okazał się werdykt jury I Festiwalu Festiwali Komedia Roku, który w swoim głosowaniu na najlepszą aktorkę festiwalu nie uhonorował Wójcik. Wyróżnienie zdobyła za to Maria Pakulnis, która w "Prezencie urodzinowym" gra podwójną rolę. Jedną z nich jest postać żony Boba.

"Prezent urodzinowy" to przede wszystkim cięte dialogi i żarty oscylujące w tematyce relacji damsko-męskich. Mocnym atutem spektaklu jest również ciekawa, przyciągająca oko scenografia. Pokoje hotelowe nasycone kolorem i po brzegi wypełnione przemyślanymi rekwizytami, stają się nie tylko tłem, ale i ważnym składnikiem całego przedstawienia.

źródło: Wrocławski Teatr Komedia

Śmiech to zdrowie

Przedstawienie w reżyserii Jerzego Bończaka potwierdza fakt, że komedia to jeden z mocniejszych i zarazem bardzo potrzebnych gatunków w teatrze, którego ostatnio w repertuarach coraz mniej. Nie licząc instytucji sprofilowanych stricte na przedstawienia komediowe. Ta wstrzemięźliwość teatrów,  a może nawet obawa, przy sięganiu po sztuki nacechowane żartem zaskakuje. Niekontrolowane wybuchy śmiechu i świetna atmosfera podczas festiwalu zorganizowanego przez Wrocławski Teatr Komedia udowadnia, że widzowie chcą się przede wszystkim dobrze bawić i tego właśnie szukają w kulturze. Czy to w wysokiej, czy popularnej.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi