zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDebiutyLiteratura › 'Idealna' Magda Stachula /debiut książkowy/

'Idealna' Magda Stachula /debiut książkowy/

 fot. Znak

Jeśli debiutuje się taką książką, to co będzie dalej? Magda Stachula i jej "Idealna” to wspaniała propozycja na nudny wieczór.

Anita wraz z mężem Adamem od kilku lat bezskutecznie starają się o dziecko. Sama kobieta całe dni spędza w domu i podgląda ludzi przez kamery miejskich monitoringów. Jej ulubionym miejscem jest Praga i przejażdżki tramwajem. Na nagraniach widzi też mężczyznę, który na swój sposób staje się dla niej ratunkiem. Nagle zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Zdechły w wannie kot, szczury w pokoju, ubrania w szafie, których nigdy nie kupiła. Ktoś próbuje zrobić z niej wariatkę. Na dodatek okazuje się, że mąż ją zdradza i nie daje wiary jej podejrzeniom. Z historią bohaterki łączy się również opowieść o mieszkańcach Pragi - kopiowaniu dzieł sztuki i ich handlowaniu. Na końcu powieści obie historie splatają się w jeden wątek i to właśnie w Pradze rozgrywają się ostatnie,  najważniejsze sceny.

 

Kunszt psychologiczny

Co wyróżnia "Idealną" od pozostałych? Ten thriller psychologiczny na początku może wydać się opowieścią zmierzającą donikąd. Ale osoby bardziej cierpliwe, które wejdą głębiej w świat opisywany przez Magdę Stachulę nie zawiodą się. Autorka stopniuje emocje, dodając coraz to nowe motywy, wątki i punkty widzenia bohaterów.

Co ważne dla tej pozycji i gatunku, który reprezentuje – nie znajdziemy tu krwawych opisów i setek trupów. To nie jest książka, w której przelewa się krew. Wszystko rozgrywa się w aspekcie psychologicznym, działania na ludzki umysł. I to właśnie wyróżnia tę pozycję. Może właśnie dlatego czyta się ją z zapartym tchem. Ta książka zawiera wszystko, co najlepsze, a mowa tu o napięciu. Czytelnik czeka na jakieś logiczne rozwiązanie całej historii. I je dostaje. Powieściowy oprawca doskonale wie, w jaki sposób "zniszczyć” swoją ofiarę bez rozlewu krwi.

 

Lektura nie dla wrażliwców

Dlaczego warto sięgnąć po "Idealną"? Mimo braku rozlewów krwi i zabójstw, akcja książki jest pełna napięcia i oczekiwania na rozwiązanie. Wbrew pozorom jednak to nie pozycja dla wrażliwszych czytlelników. I właśnie to świadczy o geniuszu debiutantki. Że wystarczy stworzyć jak najbardziej prawdopodobną historię, która doprawiona odpowiednimi elementami, stanie się historią pełną grozy.

Kto potrafi pisać teraz takie thrillery? Opierające się o psychologię, niesamowicie prawdziwe, które mogą się wydarzyć w naszej szarej rzeczywistości. Nie oderwiecie się od "Idealnej” ani na minutę. I nie domyślicie się, że to literacki debiut.


Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Genialny marketing? Na okładce książki podpieramy się Dziewczyną z pociągu, pewnie przy kolejnej książce wydawnictwo sięgnie skromnie po Lśnienie Kinga.

  • Znajoma jest już po lekturze tej książki i bardzo mi ją polecała. Teraz tylko czekam, aż zwróci ją do biblioteki. Podobno mimo dość nużącego początku akcja rozwija się w sposób nieprzewidywalny i nie można oderwać się od lektury aż do zaskakującego zakończenia.

  • Doskonały debiut! Książka od początku do końca trzyma w napięciu. Ujawnia najskrytsze zakamarki ludzkiej duszy, dodatkowo to doskonały sposób na pobawienie się w detektywa i rozwiązanie kilku zagadek ;)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi