zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › 'Jaskinia', 'Chłopcy', 'Dopalacze' i 'Matka Courage' - Na co do teatru w Warszawie?

'Jaskinia', 'Chłopcy', 'Dopalacze' i 'Matka Courage' - Na co do teatru w Warszawie?

Na co do teatru?
 fot. mat. prasowe

Ewa Błaszczyk w spektaklu łączącym Dostojewskiego z Bergmanem zat. 'Jaskinia'. Danuta Stenka w inscenizacji Brechta 'Matka Courage i jej dzieci'. Chopin w baletowym wydaniu. Sprawdzamy listopadowe premiery warszawskich scen.

Teatr Studio nie zwalnia tempa i już 3 listopada odbędzie się druga premiera w tym sezonie. Po wrześniowej premierze spektaklu "Ripley pod ziemią” w reżyserii Radosława Rychcika przyszedł czas na "Jaskinię” Arka Tworusa. Spektakl jest inspirowany m.in. "Jesienną sonatą" Ingmara Bergmana i "Notatkami z podziemia" Fiodora Dostojewskiego. 

Ewa Błaszczyk - Jaskinia - Teatr Studio
 Ewa Błaszczyk w trakcie prób spektaklu/Teatr Studio

Na scenie zobaczymy Ewę Błaszczyk, gościnnie wystąpi Paweł Tomaszewski oraz Andrzej Szeremeta. Muzykę zagra na żywo Marcin Zabrocki i Piotr Gwadera.

 

Tego samego dnia odbędzie się premiera spektaklu "Dopalacze. Siedem stopni donikąd” w Teatrze Kamienica. To  analiza problemu, jaki stanowią tytułowe używki - "narkotyki przyszłości”, a także studium współczesnego społeczeństwa. Dopalacze coraz częściej stają się pretekstem do rozmowy o dorastającym pokoleniu, o zaniku wartości oraz o degradacji, której są symbolem.

Dopalacze - Teatr Kamienica
Scena z prób spektaklu/Teatr Kamienica

Sztuka składa się z siedmiu odsłon, siedmiu stopni w ciągu których obnażona zostanie brutalna prawda na temat samych dopalaczy oraz motywacji społecznej, która stoi za dopalaczami. To wszystko w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, w rolach głównych: Olga Sarzyńska, Paweł Koślik i Mateusz Lisiecki-Waligórski.

 

7 listopada kolejna premiera w Teatrze Collegium Nobilium w warszawskiej Akademii Teatralnej. Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć "Bal w operze” na podstawie poematu Juliana Tuwima w reżyserii Anny Sroki-Hryń.

 Bal w operze/plakat
 Bal w operze/plakat

Na scenie zobaczymy Aleksandrę Boroń, Kamilę Brodacką,  Katarzynę Gałązkę, Małgorzatę Kozłowską, Monikę Szwajnos, Mateusza Burdacha, Marcina Franca, Aleksandra Kaźmierczaka, Jakuba Kordasa i Konrada Szymańskiego.


Teatr Polonia po bardzo udanej premierze sztuki Iwana Wyrypajewa "Słoneczna linia”, w której możemy podziwiać Karolinę Gruszkę i Borysa Szyca, już przygotowuje dla warszawskiej publiczności kolejny spektakl. Będą to "Chłopcy” na podstawie sztuki Stanisława Grochowiaka - "dramat z życia sfer starszych”.

Plakat Chłopcy/Teatr Polonia
Plakat Chłopcy/Teatr Polonia

Dom spokojnej starości prowadzony przez siostry zakonne, małe miasteczko. Jedna z sióstr próbuje wprowadzić rządy silnej ręki i dyscyplinę, czemu sprzeciwia się kilkoro pensjonariuszy. Do Kalmity, jednego z „buntowników”, przyjeżdża w odwiedziny żona, dużo od niego młodsza, znana niegdyś aktorka. To ona oddała starszego męża do ośrodka i odwiedza go raz w roku, w rocznicę ślubu. Tym razem postanawia jednak zabrać go do domu. Ale czy dom Kalmity jest na pewno poza ośrodkiem? Reżyseria Mirosław Gronowski, występują: Aleksandra Domańska, Justyna Ducka, Barbara Horawianka, Helena Norowicz, Maria Pakulnis, Stanisław Brudny, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kiersznowski, Piotr Kozłowski i Marian Opania. Premiera odbędzie się 18 listopada.

 

Miłośnicy komedii już od 19 listopada będą mogli oglądać nowy spektakl w Teatrze Kwadrat - "Czego nie widać” Michaela Frayna w reżyserii Andrzeja Nejmana. Akcja skupia się na grupie teatralnej przygotowującej się do premiery szmirowatej dość produkcji – spektaklu "Co widać”. Zostało bardzo mało czasu. Budżet jest ograniczony. Ekipa techniczna okrojona. Reżyser zmęczony. A aktorzy?...No coż… Jeżeli problemem jest już nawet zapamiętanie tekstu podczas próby generalnej, to jak radzić sobie, z dwoma burzliwymi romansami, krótkowzrocznością młodej gwiazdki, stale psującą się dekoracją i wiecznie znikającym nestorem, który na dodatek poważnie nadużywa alkoholu…?

Czego nie widać Teatr Kwadrat
Scena z prób spektaklu/Teatr Kwadrat

Czy w takich warunkach da się pracować? Na pewno nie sposób się nie śmiać. Występują: Lucyna Malec, Jacek Łuczak, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Andrzej Andrzejewski, Katarzyna Glinka, Ilona Chojnowska, Paweł Domagała/Andrzej Nejman, Michał Lewandowski, Grzegorz Wons.

 

25 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się premiera wieczoru baletowego w trzech częściach "Chopiniana/Bolero/Chroma”. Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor w tym roku obchodzi swoje 60.urodziny i zarazem świętuje 30-lecie pracy choreograficznej, z tej okazji przygotowuje specjalny wieczór baletowy, który jednocześnie będzie jego benefisem. Zobaczymy słynne "Chopiniana” w klasycznej rosyjskiej choreografii Michaiła Fokina z muzyką zorkiestrowanych utworów wielkiego polskiego romantyka.

Chopiniada
 Chopiniada/Teatr Wielki

Krzysztof Pastor pokaże wreszcie w Warszawie jedno ze swoich ostatnich osiągnięć – "Bolero” do muzyki Ravela, które po premierze w Amsterdamie zagościło już także w repertuarach teatrów operowych Wilna i Rygi. Wieczór sfinalizuje zaś "Chroma” wybitnego brytyjskiego choreografa Wayne’a McGregora – kultowy hit współczesnego repertuaru czołowych zespołów baletowych.

 

Listę listopadowych premier wieńczy najnowsza sztuka Michała Zadary - "Matka Courage i jej dzieci” Bertolta Brechta w Teatrze Narodowym. We wrześniu 1939 roku Brecht napisał sztukę o wojnie trzydziestoletniej w XVII wieku. Zadara w 2016 roku wystawia tę sztukę, myśląc o wojnie w 2025 roku.

Matka Courage - Danuta Stenka i Zbigniew Zamachowski
Zdjęcie z prób/fot. Krzysztof Bieliński - Teatr Narodowy

Na scenie zobaczymy mechanizmy wojny w nowoczesnej odsłonie, w roli głównej wystąpi Danuta Stenka. Zobaczymy również: Kamillę Baar-Kochańską, Ewę Konstancję Bułhak, Annę Gryszkównę, Kingę Ilgner, Annę Lobedan, Sławomirę Łozińską, Bartłomieja Bobrowskiego, Karola Dziubę, Oskara Hamerskiego, Arkadiusza Janiczka, Roberta Jarocińskiego, Mirosława Konarowskiego, Waldemara Kownackiego, Pawła Paprockiego, Pawła Tołwińskiego, Zbigniewa Zamachowskiego, Adriana Zarembę i gościnnie wystąpi Barbara Wysocka. Premiera odbędzie się 26 listopada.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • W moim przypadku najbardziej interesujaco wyglada przedstawienie wystawiane w Teatrze Narodowym."Matka Courage i jej dzieci” Bertolta Brechta,z udzialem Danuty Stenki w roli glownej zapowiada sie barfzo obiecujaco.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi