zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Jeleńśki o lalce Bellmera

Jeleńśki o lalce Bellmera

Hans Bellmer w tekście Jeleńskiego przedstawiony zostaje nie tylko jako tropiący seksualne tabu i fetysze. To także ten, który łączy seksualność w formie nie przyjętej społecznie z miłością.

.html
 Okładka książki/słow obraz terytoria

Co pewien czas nakładem wydawnictwa Słowo / Obraz Terytoria pojawiają się teksty należące do kanonu danego okresu artystycznego, jednak obecnie trudno dostępne. W serii Octavopojawiają się kolejne eseje i publikacje, które rzucały nowe światło na sztukę danego okresu.

Ostatnią pozycją z tej serii jest esej Konstantego A. Jeleńskiego "Bellmer albo Anatomia Nieświadomości Fizycznej i Miłości". Jeleński, znany też pod pseudonimem Kot, był jednym z najwybitniejszych intelektualistów powojennej Polski. Zasłynął jako przenikliwy eseista i obserwator trendów kulturalnych. Według Giedroycia, Kot był najwybitniejszym przedstawicielem krytyki sztuki tej epoki. Jego zdanie liczyło się nie tylko wśród emigracji polskiej, ale cenione było przez Levi- Straussa, Foucaulta, Arendt, Ionesco, Barthesa, z którymi utrzymywał żywą korespondencje.

Jego esej dotyczący najgłośniejszej pracy Bellmera, instalacji "Lalka" to przenikliwa analiza poparta osobistą znajomością z artystą, która rzuciła nowe światło na tego twórcę nawet przed nim samym (jak pisał o tym sam Bellmer w listach).

Hans Bellmer w tekście Jeleńskiego przedstawiony zostaje nie tylko jako tropiący seksualne tabu i fetysze, ale także ten kto łączy seksualność w formie nie przyjętej społecznie z miłością. Kot przedstawia związki Bellmera z surrealizmem oraz prezentuje go jako następcę de Sade’a, łącząc go jednocześnie z Freudem oraz Lichtenbergiem. "Lalka" według Jeleńskiego to nie tylko obraz fascynacji seksualnej i ucieleśnieniem fantazji o istocie, która nie jest jeszcze kobietą, ale nie jest już dziewczynką, ale także poszukiwaniem tego co dopełnia życie mężczyzny i staje się "potwierdzeniem przez przypadek":

Kiedy wszystko, czym człowiek

nie jest, dołączy do niego, wtedy wydaje się,

że jest wreszcie

sobą.

(pisał Bellmer w dedykacji dla Leonor Fini).

Esej Jeleńskiego wydawnictwo uzupełniło także tekstem Heinricha von Kleista "O teatrze marionetek" oraz samego Hansa Bellmera "Lalka", w którym artysta opisuje swoje fascynacje dziewczynkami, które w pewnym momencie zdominowały jego chłopięcy świat.Napisz artykuł
Komentarze
  • Prace Hansa Bellmera szokowaly wielu mu wspolczesnych,ale rowniez dzisiaj wywolywalyby liczne kontrowersje. Skoro Belmer sam o sobie dowiedzial sie z tych esejow wiele nowego,wystawia to chyba pracy Jelenskiego wysoka ocena.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi