zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Józef Hałas. Poszukiwania: Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Józef Hałas. Poszukiwania: Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

/Autorką dwóch pierwszych zdjęć z wersnisażu jest Katarzyna Klein, pozostałe są własnością organizatorów/

Ponad 100 prac znakomitego wrocławskiego malarza, Józefa Hałasa, zostało zaprezentowanych w wyjątkowym wnętrzu Muzeum Architektury. To jedno z tych wydarzeń artystycznych, które pozostaje w pamięci na długo.

Poszukiwanie niezwykłej zwyczajności

Wystawa “Józef Hałas. Poszukiwania” nie jest chronologicznym przeglądem prac artysty. Ekspozycję tworzą obrazy, które - jeśli przyjrzymy się im uważnie - są wariacją na temat tych samych motywów.

Przedstawianie jednakowych wątków, tematów przy użyciu innych technik na różnych formatach – to tytułowe poszukiwania, charakterystyczne dla twórczości Hałasa. Ale oprócz artysty poszukuje również widz. To ponowne odkrycie dzieł malarza, jego indywidualnego stylu, inspirowanego wspomnieniami z dzieciństwa i naturą, której niezwykłości artysta upatrywał w jej prostocie i zwyczajności.

Za pomocą tak samo zwyczajnych znaków: kropek, punktów, pionowych kresek, poziomych linii, które są śladami życia, Józef Hałas obrazuje prosty świat natury. W naturze dostrzegał prawdę i porządek złożony z przeciwieństw. Pionowi pnia przeciwstawiają się poziomy gałęzi, na blaszce liścia pionowi nerwu głównego – poziomy nerwów bocznych. Tę samą zasadę artysta wprowadził do swojego malarstwa, rezygnując z realistycznego przedstawienia natury. Hałasowi o wiele mniej zależało na tym, aby odbiorca widział w jego obrazach to, co namalował lub to, co chciał przekazać. O wiele ważniejsze było to, co widz odnajdzie sam i poruszenie, które jego malarstwo wywoła u odbiorcy

 Mistrz niuansów

Malarstwo Józefa Hałasa to subtelność i oszczędność. To monochromatyczne płótna, w których drobne różnice wyczuwa się na poziomie temperatury barw. To motywy oparte na geometrii i symetryczności. To wciągające płaszczyzny błękitów, zieleni, przetkane rytmem intensywnie kolorystycznych linii, skosów i fakturą farb.

Wszystkie te artystyczne zabiegi, syntetyzacja i niuanse sprawiają, że malarstwo Hałasa jest o wiele bardziej formą odczuwania niż analizy. To również droga artysty przez malarstwo, poszukiwanie swojego indywidualnego stylu, nowych form i ciągłe określanie siebie samego. Jak pisał w swoich notatkach:

(...) wydeptywałem swoją ścieżkę, w którą wierzę i wątpię.

W Muzeum Architektury zobaczymy  malarstwo olejne, akrylowe, akwarele, tusze i gwasze na papierach. Cykle “Piony/Skosy” i “Przeciwstawienia” a także prezentowane po raz pierwszy szerokiej publiczności ostatnie płótno artysty.


Ekspozycja “Józef Hałas. Poszukiwania” w Muzeum Architektury we Wrocławiu potrwa do 28 maja 2017 r.

 

 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Poszukiwania to wysublimowany wybór, spośród obszarów, wokół których artysta przez całe życie krążył, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych. Bardzo ciekawa wystawa, godna polecenia, nie tylko dla tych, którzy interesują się twórczością artysty.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Ostatnie zwierzęta' w Łaźni Nowej: Człowiek to nie brzmi dumnie /relacja - zdjęcia/ Teatr / Recenzje
Z mapką w ręku i doświadczeniami, które mogą zmienić stosunek do ludzkiej cywilizacji. Na terenie byłego budynku szkolnego w Nowej Huty,...
'Geniusz': Prawa ręka największych pisarzy /recenzja książki/
„Geniusz” A. Scotta Berga to powieść biograficzna opowiadająca o życiu niezwykłego człowieka i najlepszego redaktora – Maxa...
Na co do kina? Uciekaj! i Wybawienie
Na długą majówkę dystrybutorzy przygotowali tylko 2 premiery, adresowane głównie do fanów nieszablonowych thrillerów.
Netia Off Camera: Filmowa gorączka w Krakowie V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie
Tagi