zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Józef Hałas. Poszukiwania: Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Józef Hałas. Poszukiwania: Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

/Autorką dwóch pierwszych zdjęć z wersnisażu jest Katarzyna Klein, pozostałe są własnością organizatorów/

Ponad 100 prac znakomitego wrocławskiego malarza, Józefa Hałasa, zostało zaprezentowanych w wyjątkowym wnętrzu Muzeum Architektury. To jedno z tych wydarzeń artystycznych, które pozostaje w pamięci na długo.

Poszukiwanie niezwykłej zwyczajności

Wystawa “Józef Hałas. Poszukiwania” nie jest chronologicznym przeglądem prac artysty. Ekspozycję tworzą obrazy, które - jeśli przyjrzymy się im uważnie - są wariacją na temat tych samych motywów.

Przedstawianie jednakowych wątków, tematów przy użyciu innych technik na różnych formatach – to tytułowe poszukiwania, charakterystyczne dla twórczości Hałasa. Ale oprócz artysty poszukuje również widz. To ponowne odkrycie dzieł malarza, jego indywidualnego stylu, inspirowanego wspomnieniami z dzieciństwa i naturą, której niezwykłości artysta upatrywał w jej prostocie i zwyczajności.

Za pomocą tak samo zwyczajnych znaków: kropek, punktów, pionowych kresek, poziomych linii, które są śladami życia, Józef Hałas obrazuje prosty świat natury. W naturze dostrzegał prawdę i porządek złożony z przeciwieństw. Pionowi pnia przeciwstawiają się poziomy gałęzi, na blaszce liścia pionowi nerwu głównego – poziomy nerwów bocznych. Tę samą zasadę artysta wprowadził do swojego malarstwa, rezygnując z realistycznego przedstawienia natury. Hałasowi o wiele mniej zależało na tym, aby odbiorca widział w jego obrazach to, co namalował lub to, co chciał przekazać. O wiele ważniejsze było to, co widz odnajdzie sam i poruszenie, które jego malarstwo wywoła u odbiorcy

 Mistrz niuansów

Malarstwo Józefa Hałasa to subtelność i oszczędność. To monochromatyczne płótna, w których drobne różnice wyczuwa się na poziomie temperatury barw. To motywy oparte na geometrii i symetryczności. To wciągające płaszczyzny błękitów, zieleni, przetkane rytmem intensywnie kolorystycznych linii, skosów i fakturą farb.

Wszystkie te artystyczne zabiegi, syntetyzacja i niuanse sprawiają, że malarstwo Hałasa jest o wiele bardziej formą odczuwania niż analizy. To również droga artysty przez malarstwo, poszukiwanie swojego indywidualnego stylu, nowych form i ciągłe określanie siebie samego. Jak pisał w swoich notatkach:

(...) wydeptywałem swoją ścieżkę, w którą wierzę i wątpię.

W Muzeum Architektury zobaczymy  malarstwo olejne, akrylowe, akwarele, tusze i gwasze na papierach. Cykle “Piony/Skosy” i “Przeciwstawienia” a także prezentowane po raz pierwszy szerokiej publiczności ostatnie płótno artysty.


Ekspozycja “Józef Hałas. Poszukiwania” w Muzeum Architektury we Wrocławiu potrwa do 28 maja 2017 r.

 

 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Poszukiwania to wysublimowany wybór, spośród obszarów, wokół których artysta przez całe życie krążył, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych. Bardzo ciekawa wystawa, godna polecenia, nie tylko dla tych, którzy interesują się twórczością artysty.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi