zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaAktualności › Jubileusz globalnej bazy poezji

Jubileusz globalnej bazy poezji

Internetowych stron z poezją zliczyć nie sposób, ale o znalezienie miejsca, gdzie liryka byłaby prezentowana w multikulturowo- językowym wydaniu już nie tak łatwo. Niemiecki serwis Lyrikline jest bez wątpienia jednym z takich rodzynków w sieci. Grupuje wiersze z ponad czterdziestu krajów całego globu, zarówno pod postacią tekstową, jak i w wersji audio. Obecnie archiwum witryny liczy sobie ponad 5 tysięcy utworów.

.html
 Logo lyrikline.org
Lyrikline wystartowała w 1999 roku jako inicjatywa Literaturwerkstatt Berlin, ze skromną bazą szesnastu autorów w niemieckim języku. Przez następne lata sukcesywnie rozrastała się do rozmiarów obszernego archiwum światowej poezji. Sam panel nawigacyjny strony jest teraz  dostępny w m.in. angielskiej i francuskiej wersji. Wiersze zaś można czytać lub słuchać w blisko pięćdziesięciu językach. Witryna oferuje również tłumaczenia danych utworów.

Największą atrakcją Lyrikline pozostają aczkolwiek zapisy audio recytowanych wierszy, prezentowane pod postacią dźwięku strumieniowego. Jak podkreśla Christiane Lange z  Literaturwerkstatt Berlin w artykule Deutche Welle: Nie wystarczy tylko przeczytać wiersz. On posiada rytm, oddech. Kiedy go słyszysz, szczególnie czytany przez autora - stwarza to swego rodzaju fizyczną obecność.

Jubileusz 10-lecia Lyrikline kończy się dzisiaj specjalną uroczystością o międzynarodowej obsadzie. Jest ona transmitowana na żywo od godziny 20.00 na specjalnej podstronie tutaj. Warto zaznaczyć, iż w bogatej bibliotece wierszy, jaką dysponuje niemiecka witryna, znalazły się także utwory z Polski. Na razie są to wiersze czterech autorów: Adama Zagajewskiego, Piotra Sommera, Tadeusza Dąbrowskiego i Adama Pluszki.
 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo dobra witryna mimo małej ilości polskich poetów, ALE sa jeszcze tłumaczenia na j. polski. Świetne. Dziękuję za informację.

  • Poezja to miód dla mojej duszy

  • za duzo miodu tez nie mozna :p

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi