zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDebiutyMuzyka › Karolina Skrzyńska: Wiosna w sercu i głosie

Karolina Skrzyńska: Wiosna w sercu i głosie

Przeszywający śpiew, niebanalne teksty i egzotyczne instrumentarium. Poznajcie utalentowaną wokalistkę z Gliwic i wygrajcie jej debiutancką płytę!
 
.html
 Karolina Skrzyńska/mat.prasowe
Takiego końca zimy nie było już dawno. Z topniejącym śniegiem, wszechogarniającym mrozem i ogólną tęsknotą w sercu. To jednak nie zasługa rodzimej aury, lecz Karoliny Skrzyńskiej. Wokalistki rodem z Gliwic, która tuż przed nadejściem wiosny, maluje iście arktyczny pejzaż. Pejzaż głównie wewnętrzny. Na którym w ciepłym wietrze, co przychodzi wraz ze słońcem, nie pozostał strzęp miłości, tylko w błocie wstyd. 
 
Utwór "Przedwiośnie" to drugie z nagrań promujących płytę "W oddali". Debiutancki materiał Skrzyńskiej w ubiegłym roku rzucił na kolana wielu krytyków. Bo też skala talentu artystki wprawia w zakłopotanie. 26-letnia gliwiczanka pasją i umiejętnościami mogłaby spokojnie obdzielić kilka osób. 
 
Skrzyńska śpiewa, gra na skrzypcach, komponuje, pisze teksty. Na scenie - od najmłodszych lat, z występami m.in. w musicalach Gliwickiego Teatru Muzycznego. Absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia. Teatrolog z doktoratem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założycielka trupy "Bez Maski", z którą m.in. przygotowała spektakl  inspirowany życiem i twórczością Tadeusza Nowaka. Aktywna również na polu muzyki filmowej (ścieżka dźwiękowa "Syberiady polskiej") i działalności charytatywnych (jako hipoterapeutka). 
 
Tak naprawdę, (nad)aktywność Skrzyńskiej nie ma znaczenia przy ocenie debiutanckiego albumu. "W oddali" to bowiem całość kunsztowna, domknięta, koherentna. Niepotrzebująca żadnej personalnej otoczki. Muzyka bez zadęcia, egzaltacji czy postawy a'la "sztuka dla sztuki". Tego, co często cechuje niespełnione solistki, które łapią kilka srok za jeden ogon. Skrzyńska na pewno spełniona jest. A jeśli się czegoś łapie, to szybko nie puszcza. Tą determinację słychać zresztą na płycie. 
 
.html
 Okładka płyty "W oddali"/Mystic
"W oddali" rzuca odbiorcy swoiste wyzwanie. Płyty Skrzyńskiej trzeba bowiem słuchać w maksymalnym skupieniu. To piosenki o mało "radiowym" przebiegu melodycznym; wyciszone i pielęgnujące bardzo ulotne nastroje. Gliwiczanka zapraszając do własnej krainy łagodności, oczywiście zahacza o dobrze znane rejony poezji śpiewanej. W jej muzyce znajdzie się jednak sporo innych elementów. Ważny punkt odniesienia stanowią dźwięki etniczne, odsyłające i do polskiej ludowości i folkloru Bliskiego Wschodu. Skrzyńskiej nieobce są także klimaty jazzowe. A także muzyka popularna. "Kołysankę na pożegnanie" wieńczy godny najlepszych rockowych ballad finał. 
 
Od rozpoczynającego całość "Prologu" przestrzeń wypełnia przeszywający głos Skrzyńskiej.  Podobno osiągający skalę czterech oktaw i szkolony na bazie wielu wokalnych stylów; od "białego głosu" po śpiew orientalny (pamiątka z Turcji). Wokalizy Skrzyńskiej prezentują szeroką paletę środków wyrazu. Jeśli nie pod postacią wyśpiewywanych strof, to miazmatów czy niosących się dalekim echem okrzyków. Jak w sugestywnej impresji bez słów "Wiatr", która osiąga niemal onomatopeiczny wymiar. 
 
W czasach, gdy artyści korzystają z songwriterów lub żerują na coverach, Skrzyńska stawia na stuprocentowo autorski repertuar. Oprócz wspomnianej "Kołysanki" (dzieło gitarzystki Urszuli Stosio), na płycie znalazły się wyłącznie kompozycje i teksty gliwiczanki. Zaśpiewana po polsku liryka to wielki atut płyty. Wystarczy posłuchać, jak subtelnie Skrzyńska opisuje miłosne rozstanie we wspomnianym "Przedwiośniu" albo jak dramatycznie opowiada o zagubieniu jednostki na tle cywilizacyjnym zgiełku ("W bruku"). Niebanalne teksty wspiera multikulturowa muzyka. Multikulturowa również w aspekcie aranżacyjnym. Skrzyńska sięga bowiem po instrumenty rzadkie i egzotyczne. Na płycie można więc usłyszeć m.in. santur, oud, cajon czy lirę korbową. 
 
Debiutancka płyta Skrzyńskiej to mocne otwarcie solowej kariery. W najbliższej przyszłości przed Gliwiczanką dwa ważne występy. Już dzisiaj, zaśpiewa w ramach "Koncertów Urodzinowych Chopina", w stołecznej Fabryce Trzciny. Z kolei 26 marca, jej recital ozdobi 35. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Na scenie Skrzyńskiej będą towarzyszyć "zaufani" muzycy: Maciej Szczyciński, Krzysztof Łochowicz, Mateusz SzemrajRemek Zawadzki. Na pewno zrobi się gorąco. Nie tylko z powodu już wiosennej aury. 
 
Debiutancką płytę Skrzyńskiej wydał Mystic. Poniżej nagranie "Przedwiośnie". Tutaj znajdziecie zwiastun albumu.
 
UWAGA! Konkurs! Mamy dla Was do wygrania płytę Karoliny. Aby ją wygrać, należy przesłać maila na adres konkurs@kulturaonline.pl o tytule KONKURS SKRZYŃSKA, a w treści podać swoje dane kontaktowe. Na zgłoszenia czekamy do środy 26 lutego, godz. 12.00.
 
 
Posłuchaj nagrania "Przedwiośnie"

  Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Ciekawe jak potocza sie dalsze losy Karoliny Skrzynskiej.Musze przyznac,ze zarowno glos tej wokalistki,jak rowniez muzyka,po pierwszym odsluchaniu robia bardzo korzystne wrazenie.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi