zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › KFF przy dźwiękach muzyki i pod brytyjską flagą

KFF przy dźwiękach muzyki i pod brytyjską flagą

Od Nosowskiej do Smarzowskiego, od kubańskiego rapu do bałkańskiej duszy, od klasyków dokumentu do debiutantów za kamerą. Pod koniec maja startuje Krakowski Festiwal Filmowy. 
 
.html
 James Booker - bohater dokumentu walczącego o nagrodę w sekcji filmów muzycznych/KFF
Dla młodych reżyserów nie ma krótszej drogi do Oscara. Dostrzeżenie na Krakowskim Festiwalu Filmowym, znacznie ułatwia im późniejsze starania o prestiżową nominację. Ale nie tylko dlatego pod Wawel ściągają co roku twórcy z całego świata. Krakowski Festiwal Filmowy to przede wszystkim jedna z imprez, najbardziej zasłużonych dla krótkiego metrażu, dokumentu i animacji imprez. Wielkie święto gatunków, które rzadko goszczą na dużych ekranach. W Krakowie przywraca się im należny splendor. Bo też od dokumentów i krótkometrażówek, zaczynało się wiele reżyserskich karier.

Tegoroczna edycja festiwalu przyciągnie do Krakowa nie tylko kinomanów. Tak jak w ubiegłych latach, organizatorzy przygotowali bogaty zestaw filmów muzycznych. Podczas bezpłatnych pokazów pod Wawelem, Piotr Metz zaprezentuje więc dokumenty poświęcone m.in. Hendrixowi, Janis Joplin i Amy Winehouse. W sekcji konkursowej DocFilmMusic widzowie zobaczą filmy m.in. o  Los Aldeanos (zakazanej przez kubańskie władze grupie hip-hopowej), bułgarskiej bohemie jazzowej, pianiście Jamesie Bookerze oraz Stanisławie Celińskiej, która interpretuje piosenki o Warszawie. To ostatnie dzieło wyreżyserował nominowany do Oscara Bartosz Konopka. 

Zobacz trailer filmu o kubańskim hip-hopie

 
 
Wątków muzycznych nie zabraknie w kategorii Panorama Filmu Polskiego. Tu zostaną zaprezentowane dokumenty poświęcone m.in. Krzysztofowi Pendereckiemu i Kasi Nosowskiej. Wokalistka Hey pojawi się w Krakowie osobiście. Jako gość premierowego pokazu filmu oraz bohaterka koncertu w Forum Przestrzennym.
 
Dźwięki muzyki nie ucichną również podczas głównej retrospektywy festiwalowej. W tym roku dotyczy ona kinematografii brytyjskiej. Ze Zjednoczonego Królestwa przyjedzie pod Wawel m.in. fascynująca opowieść o życiu jazzowej legendy Sonny'ego Rollinsa. Sporym wydarzeniem będzie premiera nowego dokumentu reżysera mocno związanego z rockową historią. Julien Temple tym razem stworzył panoramiczną wizję dziejów Londynu. Nie pomijając problematyki imigracyjnej. 
 
Zobacz trailer
 
 
Poza Wielką Brytanią, festiwalowa publiczność odwiedzi wiele innych miejsc na mapie. W ramach cyklu "Opowieści ze świata" znalazły się filmy o tańczącej na rurze Izraelce, lapońskiej pasterce reniferów, bojownikach arabskiej wiosny czy koreańskich jazzmanach. Sekcja "Gdzieś w Europie" to zaś m.in. dokument "Bałkańska dusza". O specyfice tytułowego regionu wypowiadają się tu Slavoj Żiżek, Marina Abramović, Emir KusturicaGoran Bregović ale też Angelina Jolie
 
Zobacz trailer
 
 
 
Miłośnicy portretów charyzmatycznych osobowości również nie powinni czuć się zawiedzeni. Jedną z bardziej wyczekiwanych projekcji festiwalu jest "Pod mocnym Smarzołem" Adama Lewandowskiego. Pierwszy dokument na temat twórczości Wojciecha Smarzowskiego. Krakowski festiwal będzie również okazją do przypomnienia filmu Jana Harlana o Stanley'u Kubricka. W towarzystwie samego autora dokumentu, który niedawno gościł na innej krakowskiej imprezie - Off Plus Camera. Ponadto przygotowano przegląd najciekawszych filmów nagrodzonych na zagranicznych festiwalach - Lipsku, Pradze i Lyon. 
 
Dla przyjeżdżających do Krakowa twórców najważniejsze są jednak emocje konkursowe. Statuetki Złotych Rogów, Smoków i Lajkoników zostaną przyznane w odrębnych sekcjach: dokumentu, krótkiego metrażu i konkursu polskiego. Wiadomo już, że honorową nagrodę Smoka Smoków otrzyma - Bogdan Dziworski. Twórca nieoczywistych, często poetyckich dokumentów m.in. o dyscyplinach sportowych. 
 
54. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 25 maja do 1 czerwca. Więcej informacji tutaj.
 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wyglada na to,ze naprawde bedzie sie dzialo. :) Bardzo mnie ciekawi w jaki sposob zostanie przyjety w Krakowie koncert pani Stanislawy Celinskiej? W koncu beda to piosenki o Warszawie.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi