zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Klasyka Żywa: 'Ślub' Anny Augustynowicz najlepszą polską inscenizacją klasyki

Klasyka Żywa: 'Ślub' Anny Augustynowicz najlepszą polską inscenizacją klasyki

[wszystkie zdjęcia: "Ślub" - Teatr Współczesny w Szczecinie]

Aż 7 wyróżnień dla wspólnej produkcji teatrów ze Szczecina i Opola. Inscenizacja Gombrowicza rozbiła bank nagród 2.  edycji prestiżowego konkursu na najlepsze wystawienie dramaturgicznej klasyki.

Jak inscenizować kanon? I czy poddawać go daleko idącym modyfikacjom? Konkurs Klasyka Żywa narodził się w momencie, gdy wśród widzów teatralnych wciąż trwa spór o granice adaptacyjnej wolności. To inicjatywa wciąż nowa i świeża, ale zarazem prestiżowa. O nagrody rywalizują tu przecież teatralne przedstawienia z całej Polski. Jak podkreślają organizatorzy:

Konkurs wyrasta z przekonania, że polska literatura dramatyczna to prawdziwa skarbnica czekająca na kolejną falę odkryć, którą chcemy wzbudzić, przez zachęcanie do  sięgania po teksty rzadko, lub wręcz nigdy nie wystawiane. Organizatorom Konkursu zależy na zainicjowaniu dialogu z klasyką prowadzonego z pozycji dzisiejszych, ale z uwagą wsłuchującego się w głosy brzmiące w dawnym dramacie. Klasyka żywa, to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienia partnerach teatralnej rozmowy.

W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji konkursu, triumfował Teatr Polski z Wrocławia, nagrodzony za wyjątkowo wierną adaptację "Dziadów" Mickiewicza (w reż. Michała Zadary). W edycji kolejnej wprowadzono zmiany, z których najważniejszą jest chyba próg czasowy adaptowanych utworów. Organizatorzy zdecydowali się wyznaczyć go na 35 lat. M.in. po to, aby rozbudzić zainteresowanie teatrów również klasyką bardziej współczesną, często wypieraną przez epokowe dzieła romantyzmu czy dwudziestolecia międzywojennego.

O nagrody konkursu zawalczyło w tym roku aż 49 inscenizacji. Jury pod przewodnictwem Janusza Majcherka do finału dopuściło 6 przedstawień. Werdykt został ogłoszono w trakcie Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Bezkonkurencyjny okazał się spektakl "Ślub"  w reżyserii Anny Augustynowicz. To niejedyna adaptacja tej sztuki Gombrowicza w drugiej edycji Klasyki Żywej. O nagrodę walczył także spektakl Teatru Powszechnego z Radomia. Jury wybrało jednak koprodukcję Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu

"Ślub" zgarnął w ramach Klasyki Żywej aż 7 nagród. Oprócz tej najważniejszej dla spektaklu (80 tys. złotych), wyróżniono także reżyserię oraz kreacje aktorskie - Grzegorza Falkowskiego,  Joanny Matuszak, Arkadiusza Buszki i najlepszego debiutanta - Jędrzeja Wieleckiego. Jury w uzasadnieniu werdyktu podkreśliło czystość formy, lojalność wobec znaczeń tekstu i odkrywczość jego interpretacji, a także za wydobycie współczesnego sensu utworu bez nachalnej aktualizacji.

Pomniejsze wyróżnienia drugiej edycji Klasyki Żywej otrzymał spektakl "Kartoteka" Teatru im. Jaracza z Olsztyna, nagrodzony m.in. nagrodą dziennikarzy. Głównym organizatorem konkursu jest Instytut Teatralny w Warszawie.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Co się dzieje z portalem, czyżby początek końca... jeśli tak to wielka szkoda, kiedyś gdy zaczynałam tu przygodę było na prawdę świetna strona. Mam nadzieje, że powrócicie do tego co było kiedyś, powodzenia!!!

  • Błagam żeby wróciło "Dziś w Warszawie"

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
Sting wystąpi w Krakowie!
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Tagi