zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Krakowski Festiwal Filmowy: Smocza uczta

Krakowski Festiwal Filmowy: Smocza uczta

Plakat imprezy wykorzystujący ujęcie z filmu "Królowa ciszy" Agnieszki Zwiefki/KFF

Najlepsi dokumentaliści i twórcy krótkiego metrażu z całego świata. Projekcje w kinach i pod Wawelem. Spotkania i koncerty. Krakowskie święto X muzy rusza już 31 maja. 

 
Jest nie tylko jednym z najstarszych, ale i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na Starym Kontynencie. Silna pozycja branżowa owocuje m.in. automatyczną obecnością jej laureatów w fazie wstępnych nominacji do Oscarów i Europejskiej Nagrody Filmowej. To jednocześnie impreza skupiona na filmach, które rzadko goszczą na dużym ekranie. Dokumentach oraz fabułach krótkiego i średniego metrażu. Dziełach firmowanych zarówno przez początkujących reżyserów, jak i uznane osobistości X muzy. I jedni i drudzy chętnie przyjmują zaproszenie. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym po prostu trzeba być. 
 

Dybuk i Kurt Cobain
 
Organizowana od ponad pół wieku impreza przyciąga twórców kina, ale jest też wielką gratką dla widzów. W tym roku projekcje obejmują ponad 100 filmów. Jak co roku duże emocje towarzyszą rywalizacji o festiwalowe statuetki. 
Dybuk. Wędrówka dusz na otwarcie festiwalu/KFF
Złotego Smoka otrzyma więc twórca najlepszej krótkometrażówki, Złoty Róg - autor pełnometrażowego dokumentu, Złoty Hejnał - reżyser filmu dokumentalnego o muzyce, a Złotego Lajkonika - zwycięzca konkursu polskiego. Wśród konkursowych tytułów są zarówno filmowe premiery, jak i głośne już tytuły. Festiwal otworzy pierwszy w Polsce pokaz filmu "Dybuk", nakręconego przez Krzysztofa Kopczyńskiego w ukraińskim mieście Humań - celu pielgrzymek wyznawców chasydyzmu.
Mały Kurt Cobain w dokumencie "Montage of Heck"/KFF
Do konkursowej sekcji dokumentów muzycznych trafiła wyczekiwana przez fanów Nirvany sensacyjna biografia Kurta Cobaina - "Montage of Heck" Bretta Morgana. Tutaj też m.in. niesamowity, trójwymiarowy "Wacken" i historia życia Jamesa Browna, w obiektywie samego Alexa Gibney'a.
 
 
 
 
 Znad Bałtyku, pod Wawelem i w muzeum
 
Jednym z ważniejszych akcentów tegorocznej imprezy będzie kinematografia wschodnich sąsiadów. Honorowego Smoka Smoków otrzyma Pritt Parn, estońska legenda animacji. Odrębnej prezentacji doczekają się dokumenty i krótkie metraże z Litwy. Retrospektywa tamtejszej kinematografii to zarazem jedna z kilku pozakonkursowych sekcji filmowych. Wśród nich znajdą się też projekcje dla najmłodszych pod hasłem Kids& Youth Fest. 
 
Szansę na obejrzenie wartościowego filmu otrzymają nie tylko nabywcy festiwalowych biletów. W programie znalazły się także bezpłatne pokazy filmowe. Pierwszy to, przygotowany przez Piotra Metza, cykl filmów muzycznych, wyświetlanych pod Wawelem (m.in. "The Doors", "Ściana", "Hair"), drugi - dokumenty poświęcone nauce, pokazywane w Muzeum Inżynierii Miejskiej pod hasłem Docs + Science. 
 
Kolejnym darmowym prezentem od organizatorów ma być w tym roku koncert duetu Mitch& Mitch, zorganizowany na Placu Nowym. Alternatywne dźwięki zabrzmią również w Forum Przestrzennym, gdzie za okazaniem zaproszenia będzie można wysłuchać występu rodzinnego tria Waglewski Fisz Emade. Po raz pierwszy na imprezie zagości Festiwal Filmu Niemego, organizowany przez Kino Pod Baranami. Adam Bałdych i Paweł Kaczmarek zilustrują na żywo słynne "Czarownice" Benjamina Christensena z 1922 roku. 
 
55. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego potrwa od 31 maja do 7 czerwca. 
 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Dla milosnikow filmow dokumentalnych i krotkiego metrazu zapowiada sie wspaniala uczta.Dobrze,ze organizatorzy imprezy nie poszli w slady innych przegladow i wciaz funkcjonuje polska nazwa festiwalu.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi