zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Krakowski Festiwal Filmowy: Sportowa forma

Krakowski Festiwal Filmowy: Sportowa forma

Kampanii promocyjnej festiwalu towarzyszy m.in. infografika o ilości filmów zgłoszonych na imprezę/KFF
Na przełomie maja i czerwca pod Wawelem startuje wielkie święto dokumentu, animacji i krótkiego metrażu. Nie może Was tam być? Organizatorzy przygotowali porcję darmowych filmów w sieci. 
 
Smoki, Rogi, Hejnały, Lajkoniki. Wszystkie Złote i jednoznacznie kojarzące się z Krakowem. Statuetki spod Wawelu, które towarzyszą imprezie o międzynarodowym prestiżu. Jednego z najstarszych w Europie świąt dokumentu, animacji i krótkiego metrażu. Krakowski Festiwal Filmowy to ponad tydzień projekcji, spotkań, warsztatów. Zdarzenie wyjątkowe nie tylko dla kinomanów. Dla wielu reżyserów Kraków stanowi przepustkę do światowej kariery. Laureaci festiwalu mają bowiem zagwarantowaną obecność we wstępnej fazie Oscarowych nominacji. W tym roku impreza wyjdzie daleko poza granice Małopolski. 
 

Wspaniała dwudziestka
 
Dla wszystkich, którzy nie mogą przyjechać do Krakowa, organizatorzy przygotowali wirtualną namiastkę festiwalu. W serwisie VOD.pl pojawiło się aż 20 filmów, nagradzanych podczas poprzednich edycji imprezy. Wśród tytułów m.in. "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia, "Najświętsza Panienka, Koptowie i ja" Namira Abdela Messeeha, "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego, "Rozmowa" Mata Kirby'ego czy "Bez śniegu" Magnusa von Horna (twórcy "Intruza"). Wszystkie filmy można obejrzeć za darmo do 5 czerwca tutaj.
 
 
Znani i nieznani w walce o statuetki
 
56. edycja festiwalu w swojej głównej części to oczywiście cztery konkursy. O Złoty Róg powalczą dokumentaliści, Smoka - twórcy krótkiego metrażu, Hejnał - autorzy filmów o muzyce, wreszcie Lajkonika - reżyserzy z Polski. W każdej z tych sekcji pojawią się w tym roku znamienite nazwiska. 
 
Najmocniej został obsadzony chyba konkurs muzyczny. Do rywalizacji staną legendarny Julien Temple (z filmem poświęconym postaci Wilko Johnsona), laureat Oscara Morgan Neville (prezentujący "Muzykę obcych") czy Filip Remuda, współtwórca pamiętnego "Czeskiego snu" (który przywiezie dokument o czechosłowackich jazzmanach). O Złoty Hejnał zawalczą również debiutanci z Polski. Szymon Uliasz i Magdalena Gubała pokażą "Ucho wewnętrzne" - film poświęcony Mikołajowi Trzasce.  
Ucho wewnętrzne/KFF
Znanych nazwisk nie zabraknie i w konkursie krótkometrażowym. Swój najnowszy film zaprezentuje tu Lech Majewski. To powrót reżysera do krótkich form fabularnych. Główną rolę w etiudzie "Cuba Libre" kreuje Rutger Hauer. Obok Majewskiego w konkursie znajdą się dzieła m.in. Jay'a Rosenblatta, Ayata Najafiego czy Daniela Mulloy'a. Z kolei konkurs polski przyniesie nowe produkcje Pawła Łozińskiego, Rafała Skalskiego czy nagrodzonego w 1964 roku (!) Mariana Marzyńskiego. 
Rutger Hauer w filmie Lecha Majewskiego/KFF
O Złotego Lajkonika będzie walczył również film otwarcia. "21 x Nowy Jork" to niezwykły, zrealizowany za oceanem dokument Piotra Stasika. Twórca poszedł śladem 21 osób z nowojorskiego metra. Prezentując fascynujący, multikulturowy obraz amerykańskiej metropolii. 
 
Festiwalowe filmy oceni nie mniej znamienite składy jurorskie. Do Krakowa przyjadą: Benjamin Clearly, laureat tegorocznego Oscara za "Jąkałę", producentka "Idy" Ewa Puszczyńska czy Michael Lindsay-Hogg, legendarny twórca pionierskich teledysków m.in. The Beatles. Polską kinematografię będzie prezentowała scenarzystka i reżyserka Joanna Kos- Krauze. 
 

Olimpiady, drugie śniadania i Brodka
 
Poza projekcjami konkursowymi program Krakowskiego Festiwalu Filmowego przynosi wiele tematycznych sekcji i specjalnych wydarzeń. Publiczność obejrzy więc m.in. retrospektywę szwedzkich krótkometrażówek i dokonań tegorocznego laureata Smoka Smoków Marcela Łozińskiego. Organizatorzy złożą również hołd Krzysztofowi Kieślowskiego i Andrzejowi Wajdzie. Gratką będzie pokaz dokumentów poświęconych olimpiadom. To nie tylko głośny film Leni Riefenstahl, ale też dzieła gigantów kina Claude'a Leloucha czy Carlosa Saury. 
 Słynna "Olimpiada" Riefenstahl/KFF
Podczas krakowskiej imprezy zaplanowano również wydarzenia otwarte do publiczności. Wstęp wolny dotyczy drugich śniadań - cyklu spotkań filmowych organizowanych z twórcami i krytykami w kawiarnianej atmosferze. Jak co roku, własną sekcję filmów muzycznych zaprezentuje w kinie plenerowym pod Wawelem Piotr Metz (m.in. pokaz unikatowego i kultowego "Rattles"). W trakcie festiwalu, muzyka zabrzmi również na żywo. Na Kazimierzu zagra Krakow Street Band, a w Forum Przestrzennym - zaśpiewa Brodka
 
Festiwal potrwa od 29 maja do 6 czerwca. Więcej informacji na oficjalnej witrynie imprezy. 
 
 
 
 
 
 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Do Krakowa sie nie wybieram,ale z mozliwosci zobaczenia dotychczasowych zwycieskich filmow pewnie skorzystam.Z tegorocznego programu podoba sie dla mnie sekcja filmow dotyczacych Igrzysk Olimpijskich.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi